Καλλιτεχνική κολύμβηση στους Θερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες 2020
Καλλιτεχνική Κολύμβηση στους Αγώνες της 32ης Ολυμπιάδας | |
---|---|
Τόπος | Κέντρο Υγρού Στίβου του Τόκιο |
Ημερομηνίες | 2–7 Αυγούστου 2021 |
Αρ. αγωνισμάτων | 2 |
Συμμετοχές | 104 από 22 χώρες |
Στην Καλλιτεχνική Κολύμβηση (στο παρελθόν Συγχρονισμένη Κολύμβηση) των Θερινών Ολυμπιακών Αγώνων του 2020 στο Τόκιο της Ιαπωνίας, θα συμμετέχουν συνολικά 104 αθλήτριες από 14 διαφορετικές χώρες, που θα αγωνιστούν σε δύο αγωνίσματα. Το Ντουέτο και το Ομαδικό.
Ολυμπιακή Πρόκριση
Κάθε Εθνική Ολυμπιακή Επιτροπή είχε το δικαίωμα να συμμετέχει στους Αγώνες με 2 έως 8 αθλήτριες.[1]
Ομαδικό
Για το αγώνισμα του Ομαδικού, προκρίθηκαν αυτομάτως η διοργανώτρια χώρα Ιαπωνία και οι 5 Εθνικές Ομάδες που κέρδισαν την 1η θέση σε κάθε ένα από τα 5 ηπειρωτικά πρωταθλήματα του 2019. Οι υπόλοιπες συμμετοχές προέκυψαν από τις 2 χώρες με την υψηλότερη βαθμολογία στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου το 2019, αλλά και τις 3 χώρες με την καλύτερη βαθμολογία στο Προ-ολυμπιακό Τουρνουά του 2021.
Διοργάνωση | Θέσεις | Χώρα Που Προκρίθηκε |
---|---|---|
Διοργανώτρια Χώρα | 1 | Ιαπωνία |
Αφρικανικό Τουρνουά 2019 | 1 | Αίγυπτος |
Παναμερικανικοί Αγώνες 2019 | 1 | Καναδάς |
Ευρωπαϊκό Κύπελλο 2019 | 1 | Ρώσοι αθλητές |
Τουρνουά Ωκεανίας 2019 | 1 | Αυστραλία |
Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου 2019 | 2 | Κίνα Ουκρανία |
Προ-Ολυμπιακό Τουρνουά 2021 | 3 | Ιταλία Ισπανία Ελλάδα |
Σύνολο | 10 |
Ντουέτο
Οι 10 χώρες που προκρίθηκαν στο Ομαδικό, εξασφάλισαν αυτομάτως και το δικαίωμα συμμετοχής στο Ντουέτο. Τα ντουέτα που είχαν κερδίσει στα 5 ηπειρωτικά πρωταθλήματα και δεν είχαν ήδη προκριθεί με το ομαδικό, εξασφάλισαν αυτομάτως μια θέση στους Αγώνες, ενώ την λίστα συμπλήρωσαν άλλα 7 ντουέτα με τις καλύτερες βαθμολογίες στο Προ-ολυμπιακό Τουρνουά.
Διοργάνωση | Θέσεις | Χώρα Που Προκρίθηκε |
---|---|---|
Αυτόματη πρόκριση από το Ομαδικό | 10 | Αυστραλία Καναδάς Κίνα Ελλάδα Ιταλία Αίγυπτος Ιαπωνία Ρώσοι αθλητές Ισπανία Ουκρανία |
Αφρικανικό Τουρνουά 2019 | 1 | Νότια Αφρική |
Παναμερικανικοί Αγώνες 2019 | 1 | Μεξικό |
Ασιατικό Τουρνουά 2019 | 1 | Καζακστάν |
Ευρωπαϊκό Κύπελλο 2019 | 1 | Μεγάλη Βρετανία |
Τουρνουά Ωκεανίας 2019 | 0 | |
Προ-Ολυμπιακό Τουρνουά 2021 | 8 | Αυστρία Γαλλία Λευκορωσία Ολλανδία Ηνωμένες Πολιτείες Ισραήλ Λίχτενσταϊν Κολομβία |
Σύνολο | 22 |
- ^1 – Η Νέα Ζηλανδία αρνήθηκε την πρόκριση.
Συμμετέχοντα Έθνη
Στον παρακάτω πίνακα παρουσιάζονται αναλυτικά οι 22 χώρες που θα συμμετέχουν στους Ολυμπιακούς του Τόκιο:
Χώρα | Ομαδικό | Ντουέτο | Αθλήτριες |
---|---|---|---|
Αυστραλία | 8 | ||
Αυστρία | 2 | ||
Λευκορωσία | 2 | ||
Καναδάς | 8 | ||
Κίνα | 8 | ||
Κολομβία | 2 | ||
Αίγυπτος | 8 | ||
Γαλλία | 2 | ||
Μεγάλη Βρετανία | 2 | ||
Ελλάδα | 8 | ||
Ιταλία | 8 | ||
Ισραήλ | 2 | ||
Ιαπωνία | 8 | ||
Καζακστάν | 2 | ||
Λίχτενσταϊν | 2 | ||
Μεξικό | 2 | ||
Ολλανδία | 2 | ||
Ρώσοι αθλητές | 8 | ||
Νότια Αφρική | 2 | ||
Ισπανία | 8 | ||
Ουκρανία | 8 | ||
Ηνωμένες Πολιτείες | 2 | ||
Σύνολο: 22 Επιτροπές | 80 | 44 | 104 |
Πρόγραμμα
Όλες οι ώρες είναι στη Τοπική ώρα Ιαπωνίας ( UTC + 9 )[2][3]
Ημέρα | Ημερομηνία | Έναρξη | Λήξη | Εκδήλωση | Φάση |
---|---|---|---|---|---|
Ημέρα 10 | Δευτέρα 2 Αυγούστου 2021 | 19:30 | 21:30 | Ντουέτο | Ελέυθερο Πρόγραμμα, Προκριματικά |
Ημέρα 11 | Τρίτη 3 Αυγούστου 2021 | 19:30 | 21:00 | Ντουέτο | Τεχνικό Πρόγραμμα |
Ημέρα 12 | Τετάρτη 4 Αυγούστου 2021 | 19:30 | 21:00 | Ντουέτο | Ελεύθερο Πρόγραμμα, Τελικός |
Ημέρα 14 | Παρασκευή 6 Αυγούστου 2021 | 19:30 | 21:30 | Ομαδικό | Τεχνικό Πρόγραμμα |
Ημέρα 15 | Σάββατο 7 Αυγούστου 2021 | 19:30 | 21:00 | Ομαδικό | Ελεύθερο Πρόγραμμα |
Σύνοψη μεταλλίων
Πίνακας μεταλλίων
* Διοργανώτρια χώρα
Θέση | Χώρα | Χρυσά | Αργυρά | Χάλκινα | Σύνολο |
---|---|---|---|---|---|
1 | Ρώσοι αθλητές | 2 | 0 | 0 | 2 |
2 | Κίνα | 0 | 2 | 0 | 2 |
3 | Ουκρανία | 0 | 0 | 2 | 2 |
Σύνολο (3 χώρες) | 2 | 2 | 2 | 6 |
Γυναίκες
Αγώνισμα | Χρυσό | Αργυρό | Χάλκινο |
---|---|---|---|
Ντουέτο |
Ρώσοι αθλητές Σβετλάνα Κολεσνιτσένκο Σβετλάνα Ρομάσινα |
Κίνα Χουάνγκ Σουετσέν Σουν Γουενιάν |
Ουκρανία Μάρτα Φιέντινα Αναστάσια Σάβτσουκ |
Ομαδικό |
Ρώσοι αθλητές Βλάντα Τσιγκίρεβα Μαρίνα Γκολίαντκινα Σβετλάνα Κολεσνιτσένκο Πολίνα Κομάρ Αλεξάντρα Πάτσκεβιτς Σβετλάνα Ρομάσινα Άλα Σίσκινα Μαρία Σουρότσκινα |
Κίνα Φενγκ Γιου Γκούο Λι Χουάνγκ Σουετσέν Λιανγκ Σινπίνγκ Σουν Γουενιάν Γουάνγκ Τσιανίι Σιάο Γιανίνγκ Γιν Τσενγκσίν |
Ουκρανία Μαρίνα Αλεκσίβα Βλαντισλάβα Αλεκσίβα Μάρτα Φιεντίνα Κατερίνα Ρέζνικ Αναστασία Σάβτσουκ Αλίνα Σινκαρένκο Κσένια Σιντορένκο Ελιζαβέτα Γιάκνο |
Παραπομπές
- ↑ «Tokyo 2020 – FINA Synchronized Swimming Qualification System». FINA. Αρχειοθετήθηκε από το πρωτότυπο στις 2020-10-25. https://web.archive.org/web/20201025201102/http://www.fina.org/sites/default/files/general/final_-_2019-04-02_-_tokyo_2020_-_qualification_system_-_artistic_swimming_-_eng.pdf. Ανακτήθηκε στις 2021-08-04.
- ↑ D'Addona, Dan. «2020 Tokyo Olympics Schedule Released». Swimming World. Ανακτήθηκε στις 24 Φεβρουαρίου 2020.
- ↑ «Schedule - Artistic Swimming Tokyo 2020 Olympics». Olympian Database. Ανακτήθηκε στις 24 Φεβρουαρίου 2020.
|