Ο Μάουντ ξεκίνησε την καριέρα του από τις ακαδημίες της Τσέλσι σε ηλικία 6 ετών, αλλά αγωνίστηκε για πρώτη φορά επαγγελματικά ως δανεικός στην ολλανδική Φίτεσε τη σαιζόν 2017-18 και την επόμενη χρονιά δόθηκε δανεικός στην Ντέρμπι Κάουντι. Στη Φίτεσε αναδείχθηκε παίκτης της χρονιάς[4] και μέλος της ομάδας της χρονιάς της Ερεντιβίζιε 2017-18.[5] Πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την επαγγελματική ομάδα της Τσέλσι το 2019, υπογράφοντας πενταετές συμβόλαιο[6]. Τις 22 Ιουλίου 2020 έγινε ο πρώτος απόφοιτος της ακαδημίας της Τσέλσι ο οποίος πραγματοποίησε 50 εμφανίσεις με την κύρια ομάδα την παρθενική του σαιζόν.[7]
Ο Μάουντ πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την εθνική Αγγλίας τις 7 Σεπτεμβρίου 2019[8]. Έκτοτε έχει πραγματοποιήσει 16 συμμετοχές σκοράροντας 4 φορές.