Η Εθνική Ολυμπιακή Επιτροπή της Μαυριτανίας σχηματίστηκε προσωρινά το 1962 και συγκροτήθηκε επίσημα σε σώμα το 1977. Αναγνωρίστηκε μερικώς από τη Διεθνή Ολυμπιακή Επιτροπή τον Οκτώβριο του 1979 και πλήρως στις 12 Φεβρουαρίου 1980, σε σύνοδο στο Λέικ Πλάσιντ. Η πρώτη εμφάνιση της χώρας σε Ολυμπιάδα πραγματοποιήθηκε στους Θερινούς Αγώνες του 1984 στο Λος Άντζελες με 2 αθλητές. Έκτοτε, η Μαυριτανία έχει λάβει μέρος σε όλες τις διοργανώσεις Θερινών Ολυμπιακών Αγώνων με 23 αθλητές, χωρίς όμως να κατακτήσει κάποιο μετάλλιο έως και σήμερα, ενώ οι διακρίσεις είναι λιγοστές.
α Η στήλη "Σύνολο" υποδεικνύει τον συνολικό αριθμό των συμμετοχών σε κάθε άθλημα και όχι τον αριθμό των αθλητών, καθώς κάποιοι έχουν λάβει μέρος σε περισσότερες από μία διοργανώσεις.
β Η σειρά "Σύνολο" υποδεικνύει τον συνολικό αριθμό των συμμετεχόντων κάθε Ολυμπιάδας.