2014 Belarusian Athletics Championships
2014 Belarusian Athletics Championships | |
---|---|
Dates | 24–26 July |
Host city | Grodno |
Venue | Neman Stadium |
Events | 42 |
← 2013 2015 → |
The 2014 Belarusian Athletics Championships was the national championship in outdoor track and field for Belarus. It was held from 24–26 July at Neman Stadium in Grodno.
Results
Men
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 metres | Ilya Siratsyuk Brest Region |
10.60 | Viktar Rabay Brest Region |
10.89 | Siarhei Pustabaey Grodno Region |
10.90 |
200 metres | Alyaksandr Linnik Vitebsk Region/Minsk Region |
20.96 | Ilya Siratsyuk Brest Region |
21.35 | Siarhei Pustabaey Grodno Region |
21.90 |
400 metres | Alyaksandr Krasouski Vitebsk Region |
48.17 | Maksim Lipayka Vitebsk Region |
48.29 | Ehsan Mohajer Shojaei Iran |
48.58 |
800 metres | Amir Moradi Iran |
1:49.90 | Maksim Yushchanka Gomel Region/Brest Region |
1:51.07 | Siarhei Krylou Brest Region |
1:51.45 |
1500 metres | Siarhei Platonau Mogilev Region |
3:45.91 | Siarhei Krylou Brest Region |
3:46.86 | Maksim Yushchanka Gomel Region/Brest Region |
3:47.35 |
5000 metres | Genadz' Verkhavodkin Grodno Region |
14:21.60 | Siarhei Platonau Mogilev Region |
14:21.61 | Ilya Slavenski Gomel Region |
14:29.35 |
10,000 metres | Ilya Slavenski Gomel Region |
29:57.15 | Maksim Pankratay Vitebsk Region |
29:59.90 | Genadz' Verkhavodkin Grodno Region |
30:28.52 |
3000 m s'chase | Alyaksandr Tsyareshchankay Brest Region/Mogilev Region |
9:01.32 | Dzmitryy Ivanenka Gomel Region |
9:09.73 | Yuryy Kaptseray Mogilev Region/Vitebsk Region |
9:14.89 |
110 m hurdles | Maksim Lynsha Vitebsk Region/Brest Region |
13.82 | Vital Parakhonka Vitebsk Region |
13.93 | Mikalay Shubyanok Minsk |
15.02 |
400 m hurdles | Siarhei Syarkou Mogilev Region |
51.26 | Mikita Yakayley Grodno Region |
51.98 | Vadzim Kebets Mogilev Region |
52.13 |
High jump | Andrey Churyla Brest Region |
2.24 m | Anton Bodnar Kazakhstan |
2.20 m | Artsem Zaytsay Grodno Region/Vitebsk Region |
2.16 m |
Pole vault | Stanislay Tsivonchyk Brest Region |
5.20 m | Mohsen Rabbani Iran |
5.00 m | Dzmitryy Gashchuk Brest Region |
4.80 m |
Long jump | Kanstantsin Barycheyski Brest Region |
7.81 m (+3.3 m/s) |
Alyaksey Chygareyski Gomel Region |
7.71 m (-1.0 m/s) |
Yaygen Los Gomel Region |
7.54 m (+2.5 m/s) |
Triple jump | Dzmitryy Platnitski Brest Region |
16.60 m (+0.5 m/s) |
Alyaksey Tsapik Mogilev Region |
16.44 m (-1.2 m/s) |
Maksim Nestsyarenka Mogilev Region |
16.13 m (+1.4 m/s) |
Shot put | Pavel Lyzhyn Mogilev Region/Brest Region |
19.90 m | Mikhail Abramchuk Mogilev Region/Brest Region |
18.67 m | Maksim Zakharanka Gomel Region |
17.92 m |
Discus throw | Pavel Lyzhyn Mogilev Region/Brest Region |
60.19 m | Siarhei Bashak Gomel Region |
55.61 m | Aleg Razanovich Brest Region/Minsk |
51.88 m |
Hammer throw | Pavel Bareysha Grodno Region |
76.52 m | Siarhei Kalamoets Grodno Region/Vitebsk Region |
75.27 m | Pavel Kryvitski Grodno Region |
75.18 m |
Javelin throw | Alyaksandr Ashomka Gomel Region |
77.51 m | Pavel Myaleshka Grodno Region/Minsk |
73.42 m | Mikalay Vasiltsou Minsk Region |
71.97 m |
Decathlon | Alyaksandr Dzergachou Vitebsk Region |
7504 pts | Anatol Koshar Grodno Region |
7418 pts | Uladzimir Bilyuk Brest Region |
7369 pts |
4 × 100 m relay | Gomel Region Siarhei Lomanay Dzyanis Bliznets Siarhei Kresa Alyaksey Chygareyski |
41.65 | Brest Region Vadzim Saroka Arseniy Zdanevich Ilya Siratsyuk Viktar Rabay |
42.48 | Vitebsk Region Siarhei Zhurba Yagor Papou Artsem Raykou Vital Parakhonka |
42.81 |
4 × 400 m relay | Grodno Region Siarhei Pustabaey Mikhail Ramanay Valyantsin Rogatney Mikita Yakayley |
3:11.37 | Vitebsk Region Dzmitryy Platonay Maksim Lipayka Alyaksandr Krasouski Alyaksandr Linnik |
3:12.14 | Mogilev Region Vadzim Kebets Kiryl Klyuchnikay Siarhei Bely Siarhei Syarkou |
3:16.81 |
Women
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 metres | Katsyaryna Ganchar Brest Region/Gomel Region |
11.58 | Krystsina Tsimanouskaya Mogilev Region |
11.97 | Volga Astashka Brest Region |
12.00 |
200 metres | Katsyaryna Ganchar Brest Region/Gomel Region |
23.74 | Krystsina Tsimanouskaya Mogilev Region |
24.14 | Ilona Usovich Minsk Region |
24.26 |
400 metres | Ilona Usovich Minsk Region |
52.82 | Alena Kievich Brest Region |
54.27 | Katsyaryna Khayrulina Gomel Region |
54.30 |
800 metres | Volga Rulevich Gomel Region/Vitebsk Region |
2:05.34 | Daryia Barysevich Minsk |
2:05.42 | Ilona Ivanova Mogilev Region |
2:06.58 |
1500 metres | Svyatlana Kudzelich Brest Region/Minsk |
4:10.76 | Daryia Barysevich Minsk |
4:12.47 | Nastassia Puzakova Mogilev Region |
4:20.02 |
5000 metres | Nina Savina Mogilev Region |
16:28.03 | Volga Kraytsova Grodno Region |
16:44.29 | Tatstsyana Stsefanenka Mogilev Region |
16:56.56 |
10,000 metres | Volga Mazuronak Minsk Region |
33:02.18 | Maryna Damantsevich Vitebsk Region/Minsk Region |
33:55.24 | Svyatlana Kougan Minsk |
34:27.04 |
3000 m s'chase | Svyatlana Kudzelich Brest Region/Minsk |
09:43.94 | Nastassia Puzakova Mogilev Region |
10:01.37 | Alena Goshka Vitebsk Region |
11:43.77 |
100 m hurdles | Alina Talay Vitebsk Region |
12.99 | Katsyaryna Paplayskaya Gomel Region |
13.24 | Katsyaryna Artsyukh Brest Region |
13.46 |
400 m hurdles | Katsyaryna Artsyukh Brest Region |
57.10 | Katsyaryna Khayrulina Gomel Region |
58.00 | Maryna Bouka Brest Region |
1:00.49 |
High jump | Yana Maksimava Vitebsk Region |
1.90 m | Ganna Garodskaya Mogilev Region |
1.88 m | Maryya Sivenka Vitebsk Region |
1.80 m |
Pole vault | Alina Vishneyskaya Minsk |
4.00 m | Iryna Yakaltsevich Grodno Region |
3.90 m | Ganna Shpak Minsk |
3.90 m |
Long jump | Volga Sudarava Gomel Region |
6.67 m (+1.2 m/s) |
Krystsina Aleynikava Vitebsk Region |
5.95 m (+1.4 m/s) |
Ganna Kulinich Gomel Region |
5.70 m (+0.6 m/s) |
Triple jump | Natallya Vyatkina Grodno Region |
14.35 m (+0.1 m/s) |
Iryna Vaskouskaya Minsk Region |
13.56 m (+1.0 m/s) |
Darya Kucharava Brest Region |
13.46 m (+1.9 m/s) |
Shot put | Alena Dubitskaya Grodno Region |
19.03 m | Yuliya Leantsyuk Brest Region |
18.46 m | Alena Kopets Brest Region |
18.27 m |
Discus throw | Anastasiya Kashtanava Minsk |
52.74 m | Alena Kopets Brest Region |
51.51 m | Alena Bochyna Minsk |
49.49 m |
Hammer throw | Alena Navagrodskaya Grodno Region |
68.71 m | Ganna Zinchuk Brest Region |
67.53 m | Anastasiya Shatybelka Vitebsk Region |
66.15 m |
Javelin throw | Tatstsyana Khaladovich Brest Region |
63.61 m | Volga Byalyak Gomel Region |
48.17 m | Tatstsyana Korzh Minsk Region |
46.02 m |
Heptathlon | Katsyaryna Netsvyataeva Gomel Region |
6121 pts | Sepideh Tavakoly Iran |
5194 pts | Maryya Bachko Grodno Region |
4919 pts |
4 × 100 m relay | Brest Region Volga Astashka Maryna Bouka Alena Kievich Katsyaryna Ganchar |
46.19 | Vitebsk Region Krystsina Aleynikava Katsyaryna Galkina Ruslana Rashkavan Alina Talay |
47.57 | Gomel Region Katsyaryna Paplayskaya Yuliya Kastsyuchkova Anastasiya Zhygar Kseniya Myadzvedzeva |
47.60 |
4 × 400 m relay | Brest Region Maryna Bouka Galina Amyalyashchyk Katsyaryna Artsyukh Alena Kievich |
3:43.11 | Minsk Natallya Khomich Volga Padaliskaya Katsyaryna Mishyna Yuliya Petranevich |
3:44.74 | Gomel Region Yuliya Kastsyuchkova Volga Rulevich Kseniya Myadzvedzeva Katsyaryna Paplayskaya |
3:46.89 |
References
- Results