Curling Competition
The 2022 World Senior Curling Championships was held from April 23 to 30 at the Curling Club Trois-Chêne in the Geneva Sous-Moulin Sports Center in Thônex, a suburb of Geneva, Switzerland.[1] The event was held alongside the 2022 World Mixed Doubles Curling Championship.[2]
Medallists
Men
Teams
The teams are listed as follows:[3][4]
Australia
|
Belgium
|
Canada
|
Skip: Hugh Millikin
Third: Steve Johns
Second: James Boyd
Lead: Hamish Lorrain-Smith
Alternate: Geoff Davis
|
Skip: John Robillard
Third: Gery Hermans
Second: Peter Suter
Lead: Stephane Vandermeern
Alternate: Wayne Fitzpatrick
|
Skip: Wade White
Third: Barry Chwedoruk
Second: Dan Holowaychuk
Lead: George White
|
Czech Republic
|
Denmark
|
England
|
Skip: David Šik
Third: Karel Hradec
Second: David Havlena
Lead: Marek Brožek
Alternate: Jiří Chobot
|
Skip: Bent Kristoffersen
Third: Hans Peter Schack
Second: Tommy Kristoffersen
Lead: Soeren Kristensen
Alternate: Matthias Schack
|
Skip: John Brown
Third: Steve Amann
Second: Martin Gregory
Lead: Andrew Robbins
Alternate: Thomas Campbell
|
Finland
|
Germany
|
Hungary
|
Skip: Timo Kauste
Third: Tapani Haerkaelae
Second: Petri Kauste
Lead: Markku Olshin
Alternate: Markku Isoviita
|
Skip: Andy Kapp
Third: Oliver Axnick
Second: Holger Höhne
Lead: Andreas Kempf
Alternate: Matthias Zobel
|
Skip: Peter Sardi
Third: Zoltàn Jakab
Second: Gàbor Bartalus
Lead: Sándor Asztalos
Alternate: György Nagy
|
Ireland
|
Italy
|
Latvia
|
Skip: Johnjo Kenny
Third: Bill Gray
Second: David Whyte
Lead: Neil Fyfe
Alternate: Ross Barr
|
Fourth: Carlo Mosaner
Skip: Sergio Serafini
Second: Fabiano Filippi
Lead: Carlo Arman
Alternate: Luca Gilberti
|
Skip: Ansis Regža
Third: Jānis Rēdlihs
Second: Aivars Puramalis
Lead: Aivars Gulbis
Alternate: Dzintars Bērziņš
|
New Zealand
|
Nigeria
|
Norway
|
Skip: Dave Watt
Third: Iain Craig
Second: Lorne DePape
Lead: Ian Ford
|
Skip: Tijani Cole
Third: Charles Neimeth
Second: Robert Brianne
Lead: Daniel Damola
Alternate: Mark Suratt
|
Skip: Flemming Davanger
Third: Bent Ramsfjell
Second: Espen de Lange
Lead: Morten Tveit
Alternate: Robert Wood
|
Scotland
|
Slovakia
|
Sweden
|
Skip: Keith Prentice
Third: John Davie
Second: John Dowell
Lead: Michael Ferguson
Alternate: Robert Anderson
|
Skip: Milan Bubenik
Third: Peter Mocek
Second: Lubomír Malý
Lead: Daniel Sýkora
Alternate: Karol Pospíchal
|
Skip: Mats Wranå
Third: Mikael Hasselborg
Second: Anders Eriksson
Lead: Gerry Wåhlin
Alternate: Per Noréen
|
Switzerland
|
Turkey
|
United States
|
Skip: Christof Schwaller
Third: Robert Hürlimann
Second: Christoph Kaiser
Lead: Rolf Iseli
Alternate: Pierre Hug
|
Fourth: Fikret Çatak
Skip: Murat Akın
Second: Selami Yıldız
Lead: Azamet Ust
|
Skip: Bob LeClair
Third: Fred Maxie
Second: Jeff Baird
Lead: Tom Danielson
Alternate: Greg Gallagher
|
Round-robin standings
Final round-robin standings
Group A Round Robin Summary Table
Pos.
|
Country
|
|
|
|
|
|
|
|
Record
|
5
|
Australia
|
—
|
6–10
|
4–7
|
2–6
|
10–2
|
7–4
|
5–6
|
2–4
|
1
|
Canada
|
10–6
|
—
|
6–3
|
9–3
|
12–3
|
14–0
|
10–3
|
6–0
|
4
|
Finland
|
7–4
|
3–6
|
—
|
1–9
|
9–2
|
8–2
|
3–7
|
3–3
|
3
|
Italy
|
6–2
|
3–9
|
9–1
|
—
|
7–6
|
10–7
|
2–12
|
4–2
|
7
|
Slovakia
|
2–10
|
3–12
|
2–9
|
6–7
|
—
|
4–6
|
2–10
|
0–6
|
6
|
Turkey
|
4–7
|
0–14
|
2–8
|
7–10
|
6–4
|
—
|
3–7
|
1–5
|
2
|
United States
|
6–5
|
3–10
|
7–3
|
12–2
|
10–2
|
7–3
|
—
|
5–1
|
Group B Round Robin Summary Table
Pos.
|
Country
|
|
|
|
|
|
|
|
Record
|
2
|
Czech Republic
|
—
|
7–4
|
8–4
|
7–6
|
4–8
|
5–7
|
9–3
|
4–2
|
7
|
England
|
4–7
|
—
|
2–10
|
2–9
|
5–6
|
3–10
|
2–10
|
0–6
|
5
|
Hungary
|
4–8
|
10–2
|
—
|
6–4
|
5–11
|
3–7
|
3–6
|
2–4
|
6
|
Ireland
|
6–7
|
9–2
|
4–6
|
—
|
8–7
|
3–10
|
5–7
|
2–4
|
4
|
Norway
|
8–4
|
6–5
|
11–5
|
7–8
|
—
|
6–7
|
4–10
|
3–3
|
1
|
Sweden
|
7–5
|
10–3
|
7–3
|
10–3
|
7–6
|
—
|
8–3
|
6–0
|
3
|
Switzerland
|
3–9
|
10–2
|
6–3
|
7–5
|
10–4
|
3–8
|
—
|
4–2
|
Group C Round Robin Summary Table
Pos.
|
Country
|
|
|
|
|
|
|
|
Record
|
3
|
Belgium
|
—
|
9–1
|
4–5
|
8–7
|
7–5
|
11–1
|
6–7
|
4–2
|
4
|
Denmark
|
1–9
|
—
|
1–6
|
7–6
|
9–8
|
12–2
|
7–8
|
3–3
|
1
|
Germany
|
5–4
|
6–1
|
—
|
15–1
|
7–3
|
16–3
|
5–4
|
6–0
|
5
|
Latvia
|
7–8
|
6–7
|
1–15
|
—
|
8–4
|
16–1
|
2–9
|
2–4
|
6
|
New Zealand
|
5–7
|
8–9
|
3–7
|
4–8
|
—
|
10–2
|
6–5
|
2–4
|
7
|
Nigeria
|
1–11
|
2–12
|
3–16
|
1–16
|
2–10
|
—
|
3–21
|
0–6
|
2
|
Scotland
|
7–6
|
8–7
|
4–5
|
9–2
|
5–6
|
21–3
|
—
|
4–2
|
Round-robin results
All draw times are listed in Central European Summer Time (UTC+02:00).[5]
Draw 1
Saturday, April 23, 8:00
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Turkey (Akın)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
X
|
3
|
United States (LeClair)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
3
|
2
|
0
|
X
|
7
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Nigeria (Cole)
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
2
|
Denmark (Kristoffersen)
|
0
|
3
|
2
|
2
|
4
|
0
|
1
|
X
|
12
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Canada (White)
|
2
|
1
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
X
|
6
|
Finland (Kauste)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
X
|
3
|
Sheet F
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Ireland (Kenny)
|
0
|
3
|
0
|
1
|
1
|
1
|
3
|
X
|
9
|
England (Brown)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
X
|
2
|
Draw 2
Saturday, April 23, 12:00
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Germany (Kapp)
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
5
|
Scotland (Prentice)
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
4
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Norway (Davanger)
|
0
|
1
|
0
|
3
|
1
|
1
|
0
|
0
|
6
|
Sweden (Wranå)
|
2
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
4
|
1
|
7
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Belgium (Robillard)
|
0
|
1
|
4
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
7
|
New Zealand (Watt)
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
1
|
0
|
5
|
Draw 3
Saturday, April 23, 16:00
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Denmark (Kristoffersen)
|
0
|
1
|
0
|
3
|
1
|
0
|
2
|
0
|
7
|
Latvia (Regža)
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
6
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Hungary (Sardi)
|
0
|
0
|
1
|
2
|
0
|
2
|
1
|
X
|
6
|
Ireland (Kenny)
|
1
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
X
|
4
|
Sheet F
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Canada (White)
|
4
|
4
|
0
|
0
|
4
|
0
|
X
|
X
|
12
|
Slovakia (Bubenik)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
X
|
X
|
3
|
Draw 4
Saturday, April 23, 20:00
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Australia (Millikin)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
X
|
2
|
Italy (Serafini)
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
1
|
X
|
6
|
Draw 5
Sunday, April 24, 9:00
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Switzerland (Schwaller)
|
2
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
X
|
6
|
Hungary (Sardi)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
X
|
3
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
New Zealand (Watt)
|
1
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
X
|
4
|
Latvia (Regža)
|
0
|
1
|
2
|
1
|
0
|
4
|
0
|
X
|
8
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Slovakia (Bubenik)
|
1
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
4
|
Turkey (Akın)
|
0
|
0
|
2
|
1
|
2
|
0
|
0
|
1
|
6
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Norway (Davanger)
|
2
|
0
|
1
|
1
|
1
|
1
|
0
|
2
|
8
|
Czech Republic (Šik)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
4
|
Draw 6
Sunday, April 24, 14:00
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
Final
|
United States (LeClair)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
2
|
2
|
1
|
6
|
Australia (Millikin)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
4
|
0
|
0
|
0
|
0
|
5
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
England (Brown)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
2
|
X
|
X
|
3
|
Sweden (Wranå)
|
4
|
0
|
0
|
2
|
4
|
0
|
X
|
X
|
10
|
Draw 7
Sunday, April 24, 19:00
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Germany (Kapp)
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
5
|
Belgium (Robillard)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
4
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Nigeria (Cole)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
X
|
3
|
Scotland (Prentice)
|
5
|
2
|
0
|
5
|
0
|
4
|
5
|
X
|
21
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Italy (Serafini)
|
0
|
3
|
2
|
0
|
1
|
3
|
X
|
X
|
9
|
Finland (Kauste)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
X
|
X
|
1
|
Draw 8
Monday, April 25, 8:00
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Norway (Davanger)
|
0
|
2
|
1
|
0
|
3
|
0
|
0
|
1
|
7
|
Ireland (Kenny)
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
4
|
1
|
0
|
8
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Sweden (Wranå)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
1
|
0
|
3
|
X
|
7
|
Hungary (Sardi)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
3
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Australia (Millikin)
|
0
|
1
|
0
|
4
|
0
|
0
|
1
|
0
|
6
|
Canada (White)
|
3
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
4
|
10
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Denmark (Kristoffersen)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
X
|
X
|
1
|
Germany (Kapp)
|
2
|
0
|
2
|
1
|
1
|
0
|
X
|
X
|
6
|
Sheet F
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Latvia (Regža)
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
X
|
X
|
2
|
Scotland (Prentice)
|
1
|
2
|
3
|
0
|
0
|
3
|
X
|
X
|
9
|
Draw 9
Monday, April 25, 12:00
Sheet F
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Finland (Kauste)
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
X
|
3
|
United States (LeClair)
|
0
|
1
|
1
|
1
|
3
|
1
|
0
|
X
|
7
|
Draw 10
Monday, April 25, 16:00
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
Final
|
Scotland (Prentice)
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
1
|
0
|
1
|
7
|
Belgium (Robillard)
|
0
|
3
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
6
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Italy (Serafini)
|
0
|
6
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
10
|
Turkey (Akın)
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
2
|
0
|
7
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Slovakia (Bubenik)
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
X
|
X
|
2
|
Australia (Millikin)
|
1
|
1
|
3
|
0
|
3
|
2
|
X
|
X
|
10
|
Sheet F
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Switzerland (Schwaller)
|
0
|
2
|
3
|
1
|
2
|
0
|
2
|
X
|
10
|
Norway (Davanger)
|
2
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
X
|
4
|
Draw 11
Monday, April 25, 20:00
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
New Zealand (Watt)
|
3
|
2
|
1
|
2
|
0
|
0
|
2
|
X
|
10
|
Nigeria (Cole)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
X
|
2
|
Draw 12
Tuesday, April 26, 8:00
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Italy (Serafini)
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
0
|
X
|
X
|
2
|
United States (LeClair)
|
2
|
0
|
0
|
6
|
3
|
1
|
X
|
X
|
12
|
Draw 13
Tuesday, April 26, 12:00
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Turkey (Akın)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
X
|
X
|
0
|
Canada (White)
|
4
|
3
|
1
|
2
|
3
|
1
|
X
|
X
|
14
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Finland (Kauste)
|
1
|
1
|
2
|
0
|
4
|
0
|
1
|
X
|
9
|
Slovakia (Bubenik)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
X
|
2
|
Draw 14
Tuesday, April 26, 16:00
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Belgium (Robillard)
|
2
|
1
|
5
|
1
|
1
|
0
|
1
|
X
|
11
|
Nigeria (Cole)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
1
|
Sheet F
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Sweden (Wranå)
|
2
|
2
|
0
|
4
|
2
|
0
|
X
|
X
|
10
|
Ireland (Kenny)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
X
|
X
|
3
|
Draw 15
Tuesday, April 26, 20:00
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Latvia (Regža)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
X
|
X
|
1
|
Germany (Kapp)
|
1
|
1
|
6
|
0
|
4
|
3
|
X
|
X
|
15
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Denmark (Kristoffersen)
|
2
|
2
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
1
|
9
|
New Zealand (Watt)
|
0
|
0
|
4
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
8
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Switzerland (Schwaller)
|
4
|
2
|
1
|
0
|
0
|
3
|
X
|
X
|
10
|
England (Brown)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
X
|
X
|
2
|
Draw 17
Wednesday, April 27, 12:00
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Ireland (Kenny)
|
1
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
2
|
X
|
5
|
Switzerland (Schwaller)
|
0
|
3
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
X
|
7
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Finland (Kauste)
|
0
|
1
|
1
|
1
|
3
|
0
|
2
|
X
|
8
|
Turkey (Akın)
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
2
|
Sheet F
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Germany (Kapp)
|
3
|
1
|
5
|
4
|
3
|
0
|
0
|
X
|
16
|
Nigeria (Cole)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
1
|
X
|
3
|
Draw 18
Wednesday, April 27, 16:00
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Czech Republic (Šik)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
5
|
Sweden (Wranå)
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
2
|
1
|
0
|
7
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Hungary (Sardi)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
3
|
1
|
0
|
X
|
5
|
Norway (Davanger)
|
2
|
1
|
0
|
5
|
0
|
0
|
3
|
X
|
11
|
Sheet F
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
Final
|
Scotland (Prentice)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
3
|
0
|
2
|
0
|
1
|
8
|
Denmark (Kristoffersen)
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
7
|
Draw 19
Wednesday, April 27, 20:00
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Canada (White)
|
2
|
1
|
0
|
1
|
3
|
0
|
2
|
X
|
9
|
Italy (Serafini)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
3
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
United States (LeClair)
|
1
|
2
|
1
|
0
|
4
|
0
|
2
|
X
|
10
|
Slovakia (Bubenik)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
X
|
2
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Latvia (Regža)
|
1
|
0
|
3
|
0
|
0
|
2
|
1
|
0
|
7
|
Belgium (Robillard)
|
0
|
2
|
0
|
2
|
1
|
0
|
0
|
3
|
8
|
Sheet F
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Turkey (Akın)
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
4
|
Australia (Millikin)
|
1
|
0
|
0
|
2
|
1
|
0
|
1
|
2
|
7
|
Draw 20
Thursday, April 28, 8:00
Sheet F
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
New Zealand (Watt)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
X
|
3
|
Germany (Kapp)
|
1
|
2
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
X
|
7
|
Draw 21
Thursday, April 28, 12:00
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Hungary (Sardi)
|
3
|
1
|
0
|
1
|
2
|
3
|
X
|
X
|
10
|
England (Brown)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
X
|
X
|
2
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Belgium (Robillard)
|
1
|
0
|
3
|
3
|
1
|
1
|
X
|
X
|
9
|
Denmark (Kristoffersen)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
X
|
X
|
1
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Nigeria (Cole)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
X
|
1
|
Latvia (Regža)
|
2
|
3
|
2
|
3
|
0
|
1
|
5
|
X
|
16
|
Sheet F
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Slovakia (Bubenik)
|
0
|
1
|
2
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
6
|
Italy (Serafini)
|
3
|
0
|
0
|
0
|
3
|
0
|
0
|
1
|
7
|
Draw 22
Thursday, April 28, 16:00
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Australia (Millikin)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
4
|
Finland (Kauste)
|
4
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
7
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
Final
|
Scotland (Prentice)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
5
|
New Zealand (Watt)
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
6
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
United States (LeClair)
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
X
|
X
|
3
|
Canada (White)
|
2
|
0
|
3
|
0
|
1
|
4
|
X
|
X
|
10
|
Draw 23
Thursday, April 28, 20:00
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
Final
|
England (Brown)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
2
|
0
|
5
|
Norway (Davanger)
|
1
|
0
|
1
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
6
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Sweden (Wranå)
|
2
|
0
|
1
|
0
|
3
|
0
|
2
|
X
|
8
|
Switzerland (Schwaller)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
X
|
3
|
Playoffs
Quarterfinals
Friday, April 29, 9:00
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Sweden (Wranå)
|
2
|
1
|
0
|
3
|
0
|
3
|
X
|
X
|
9
|
Italy (Serafini)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
2
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Canada (White)
|
3
|
5
|
0
|
0
|
4
|
0
|
X
|
X
|
12
|
Switzerland (Schwaller)
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
2
|
X
|
X
|
4
|
Sheet F
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
Final
|
Germany (Kapp)
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
6
|
United States (LeClair)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
2
|
0
|
1
|
0
|
5
|
Semifinals
Friday, April 29, 19:00
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Germany (Kapp)
|
1
|
0
|
0
|
3
|
0
|
1
|
0
|
0
|
5
|
Canada (White)
|
0
|
5
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
2
|
11
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Sweden (Wranå)
|
1
|
0
|
0
|
3
|
1
|
0
|
1
|
0
|
6
|
Czech Republic (Šik)
|
0
|
4
|
0
|
0
|
0
|
3
|
0
|
1
|
8
|
Bronze medal game
Saturday, April 30, 10:30
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Sweden (Wranå)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
3
|
1
|
1
|
X
|
7
|
Germany (Kapp)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
X
|
3
|
Gold medal game
Saturday, April 30, 10:30
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Czech Republic (Šik)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
X
|
3
|
Canada (White)
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
2
|
1
|
X
|
6
|
Final standings
Women
Teams
The teams are listed as follows:[3][6]
Canada
|
Czech Republic
|
Denmark
|
England
|
Finland
|
Skip: Sherry Anderson
Third: Patty Hersikorn
Second: Brenda Goertzen
Lead: Anita Silvernagle
Alternate: Denise Hersikorn
|
Fourth: Katerina Zapletalová
Skip: Ivana Bartáková
Second: Helena Kramska
Lead: Hana Velova
Alternate: Zuzana Sommerová
|
Fourth: Trine Qvist
Third: Anni Gustavussen
Second: Gitte Soelvsten
Skip: Linette Henningsen
|
Skip: Angela Wilcox
Third: Judith Dixon
Second: Helen Forbes
Lead: Deborah Higgins
Alternate: Joan Reed
|
Skip: Elina Virtaala
Third: Janina Lindström
Second: Tiina Julkunen
Lead: Riikka Louhivuori
|
Ireland
|
Italy
|
Latvia
|
Lithuania
|
Scotland
|
Skip: Dale Sinclair
Third: Louise Kerr
Second: Bernie Gillett
Lead: Clare McCormick
|
Fourth: Grazia Ferrero
Skip: Lucilla Macchiati
Second: Daniela Faure-Rolland
Lead: Monica Rossetto
Alternate: Cristina Durando
|
Skip: Gunte Millere
Third: Dace Zīle
Second: Elēna Kāpostiņa
Lead: Inga Apmane
|
Fourth: Rasa Veronika Jasaitienė
Skip: Gaiva Valatkienė
Second: Jolanta Šulinskienė
Lead: Eglė Čepulytė
|
Fourth: Mairi Milne
Skip: Edith Hazard
Second: Wendy Johnston
Lead: Katie Loudon
Alternate: Jackie Lockhart
|
Sweden
|
Switzerland
|
United States
|
|
|
Fourth: Camilla Noréen
Skip: Helena Klange
Second: Helene Lyxell
Lead: Anna Klange Wikström
Alternate: Monika Wranå
|
Skip: Cristina Lestander
Third: Sandra Born
Second: Silvia Gygax
Lead: Christina Gartenmann
Alternate: Karin Durtschi
|
Skip: Margie Smith
Third: Ann Swisshelm
Second: Shelly Kosal
Lead: Shelley Dropkin
|
|
|
Round-robin standings
Final round-robin standings
Group A Round Robin Summary Table
Pos.
|
Country
|
|
|
|
|
|
|
|
Record
|
2
|
Canada
|
—
|
10–1
|
9–2
|
7–6
|
10–2
|
2–8
|
8–4
|
5–1
|
5
|
Czech Republic
|
1–10
|
—
|
5–6
|
4–8
|
5–4
|
4–5
|
4–6
|
1–5
|
7
|
Denmark
|
2–9
|
6–5
|
—
|
1–14
|
7–9
|
2–11
|
4–8
|
1–5
|
3
|
Ireland
|
6–7
|
8–4
|
14–1
|
—
|
13–0
|
2–10
|
7–3
|
4–2
|
6
|
Italy
|
2–10
|
4–5
|
9–7
|
0–13
|
—
|
5–9
|
1–9
|
1–5
|
1
|
Scotland
|
8–2
|
5–4
|
11–2
|
10–2
|
9–5
|
—
|
7–3
|
6–0
|
4
|
Sweden
|
4–8
|
6–4
|
8–4
|
3–7
|
9–1
|
3–7
|
—
|
3–3
|
Group B Round Robin Summary Table
Pos.
|
Country
|
|
|
|
|
|
|
Record
|
5
|
England
|
—
|
6–5
|
3–5
|
7–2
|
2–7
|
4–11
|
2–3
|
1
|
Finland
|
5–6
|
—
|
10–4
|
7–9
|
7–5
|
8–4
|
3–2
|
4
|
Latvia
|
5–3
|
4–10
|
—
|
9–3
|
10–9
|
5–12
|
3–2
|
6
|
Lithuania
|
2–7
|
9–7
|
3–9
|
—
|
2–12
|
4–9
|
1–4
|
2
|
Switzerland
|
7–2
|
5–7
|
9–10
|
12–2
|
—
|
6–5
|
3–2
|
3
|
United States
|
11–4
|
4–8
|
12–5
|
9–4
|
5–6
|
—
|
3–2
|
Round-robin results
All draw times are listed in Central European Summer Time (UTC+02:00).[5]
Draw 1
Saturday, April 23, 8:00
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Canada (Anderson)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
2
|
Scotland (Hazard)
|
1
|
0
|
1
|
1
|
1
|
0
|
4
|
X
|
8
|
Draw 2
Saturday, April 23, 12:00
Sheet F
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Denmark (Henningsen)
|
1
|
0
|
0
|
2
|
1
|
1
|
0
|
1
|
6
|
Czech Republic (Bartáková)
|
0
|
2
|
1
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
5
|
Draw 3
Saturday, April 23, 16:00
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Sweden (Klange)
|
0
|
0
|
0
|
2
|
1
|
0
|
0
|
0
|
3
|
Ireland (Sinclair)
|
1
|
1
|
0
|
0
|
0
|
2
|
1
|
2
|
7
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
United States (Smith)
|
0
|
3
|
2
|
1
|
0
|
5
|
0
|
X
|
11
|
England (Wilcox)
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
X
|
4
|
Draw 4
Saturday, April 23, 20:00
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Czech Republic (Bartáková)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
3
|
0
|
1
|
1
|
5
|
Italy (Macchiati)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
4
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
Final
|
Lithuania (Valatkienė)
|
1
|
0
|
0
|
2
|
2
|
0
|
2
|
0
|
2
|
9
|
Finland (Virtaala)
|
0
|
2
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
3
|
0
|
7
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Latvia (Millere)
|
1
|
0
|
0
|
4
|
0
|
3
|
0
|
2
|
10
|
Switzerland (Lestander)
|
0
|
4
|
0
|
0
|
1
|
0
|
4
|
0
|
9
|
Draw 6
Sunday, April 24, 14:00
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Scotland (Hazard)
|
0
|
1
|
0
|
2
|
4
|
3
|
X
|
X
|
10
|
Ireland (Sinclair)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
X
|
X
|
2
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Italy (Macchiati)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
X
|
X
|
1
|
Sweden (Klange)
|
1
|
2
|
1
|
0
|
3
|
2
|
X
|
X
|
9
|
Draw 7
Sunday, April 24, 19:00
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Canada (Anderson)
|
0
|
2
|
0
|
3
|
2
|
2
|
X
|
X
|
9
|
Denmark (Henningsen)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
X
|
X
|
2
|
Draw 9
Monday, April 25, 12:00
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Switzerland (Lestander)
|
4
|
2
|
1
|
4
|
1
|
0
|
0
|
X
|
12
|
Lithuania (Valatkienė)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
1
|
X
|
2
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
England (Wilcox)
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
3
|
Latvia (Millere)
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
1
|
5
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Ireland (Sinclair)
|
4
|
3
|
1
|
4
|
0
|
2
|
X
|
X
|
14
|
Denmark (Henningsen)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
1
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Finland (Virtaala)
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
4
|
1
|
X
|
8
|
United States (Smith)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
X
|
4
|
Draw 11
Monday, April 25, 20:00
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Italy (Macchiati)
|
0
|
0
|
0
|
3
|
0
|
0
|
2
|
X
|
5
|
Scotland (Hazard)
|
1
|
1
|
1
|
0
|
2
|
4
|
0
|
X
|
9
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Czech Republic (Bartáková)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
4
|
Sweden (Klange)
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
6
|
Sheet F
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Canada (Anderson)
|
2
|
0
|
2
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
7
|
Ireland (Sinclair)
|
0
|
3
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
6
|
Draw 12
Tuesday, April 26, 8:00
Sheet F
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Latvia (Millere)
|
1
|
2
|
4
|
2
|
0
|
0
|
0
|
X
|
9
|
Lithuania (Valatkienė)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
1
|
1
|
X
|
3
|
Draw 13
Tuesday, April 26, 12:00
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Sweden (Klange)
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
0
|
X
|
4
|
Canada (Anderson)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
1
|
2
|
2
|
X
|
8
|
Sheet F
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Finland (Virtaala)
|
0
|
3
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
5
|
England (Wilcox)
|
1
|
0
|
0
|
1
|
1
|
2
|
0
|
1
|
6
|
Draw 14
Tuesday, April 26, 16:00
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Scotland (Hazard)
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
5
|
Czech Republic (Bartáková)
|
1
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
4
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
Final
|
Denmark (Henningsen)
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
3
|
0
|
0
|
7
|
Italy (Macchiati)
|
0
|
4
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
2
|
9
|
Draw 16
Wednesday, April 27, 8:00
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Latvia (Millere)
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
0
|
X
|
4
|
Finland (Virtaala)
|
0
|
3
|
0
|
1
|
2
|
3
|
1
|
X
|
10
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Scotland (Hazard)
|
3
|
0
|
4
|
0
|
3
|
1
|
X
|
X
|
11
|
Denmark (Henningsen)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
X
|
X
|
2
|
Sheet F
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Ireland (Sinclair)
|
1
|
2
|
2
|
3
|
4
|
1
|
X
|
X
|
13
|
Italy (Macchiati)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
X
|
X
|
0
|
Draw 17
Wednesday, April 27, 12:00
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Lithuania (Valatkienė)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
X
|
4
|
United States (Smith)
|
3
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
2
|
X
|
9
|
Draw 18
Wednesday, April 27, 16:00
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Czech Republic (Bartáková)
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
X
|
X
|
1
|
Canada (Anderson)
|
0
|
2
|
2
|
2
|
3
|
1
|
X
|
X
|
10
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
England (Wilcox)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
X
|
X
|
2
|
Switzerland (Lestander)
|
1
|
0
|
3
|
1
|
2
|
0
|
X
|
X
|
7
|
Draw 20
Thursday, April 28, 8:00
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Denmark (Henningsen)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
X
|
4
|
Sweden (Klange)
|
4
|
0
|
2
|
1
|
0
|
1
|
0
|
X
|
8
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Finland (Virtaala)
|
1
|
2
|
1
|
0
|
1
|
2
|
0
|
X
|
7
|
Switzerland (Lestander)
|
0
|
0
|
0
|
4
|
0
|
0
|
1
|
X
|
5
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
England (Wilcox)
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
1
|
2
|
X
|
7
|
Lithuania (Valatkienė)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
X
|
2
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Ireland (Sinclair)
|
2
|
2
|
0
|
3
|
0
|
1
|
0
|
X
|
8
|
Czech Republic (Bartáková)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
X
|
4
|
Draw 21
Thursday, April 28, 12:00
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Italy (Macchiati)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
X
|
X
|
2
|
Canada (Anderson)
|
3
|
2
|
1
|
0
|
0
|
4
|
X
|
X
|
10
|
Draw 22
Thursday, April 28, 16:00
Sheet F
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
United States (Smith)
|
2
|
0
|
3
|
0
|
2
|
0
|
5
|
X
|
12
|
Latvia (Millere)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
3
|
0
|
X
|
5
|
Draw 23
Thursday, April 28, 20:00
Sheet F
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Sweden (Klange)
|
1
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
0
|
3
|
Scotland (Hazard)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
2
|
1
|
2
|
7
|
Playoffs
Quarterfinals
Friday, April 29, 13:00
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Canada (Anderson)
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
3
|
United States (Smith)
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
4
|
Sheet F
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Switzerland (Lestander)
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
3
|
2
|
8
|
Ireland (Sinclair)
|
0
|
1
|
0
|
2
|
1
|
1
|
0
|
0
|
5
|
Semifinals
Friday, April 29, 19:00
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
Final
|
Scotland (Hazard)
|
2
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
6
|
Switzerland (Lestander)
|
0
|
0
|
2
|
2
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
7
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Finland (Virtaala)
|
1
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
4
|
United States (Smith)
|
0
|
3
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
8
|
Bronze medal game
Saturday, April 30, 10:30
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Scotland (Hazard)
|
0
|
0
|
2
|
1
|
0
|
1
|
1
|
1
|
6
|
Finland (Virtaala)
|
1
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
4
|
Gold medal game
Saturday, April 30, 10:30
Final standings
References
External links