Friidrett under Sommer-OL 1900
Friidrett under Sommer-OL 1900. Friidrett var med for andre gangen på det olympiske programmet 1900 i Paris. 115 utøvere, alle menn, fra 16 nasjoner konkurrerte om 23 olympiske titler mellom 14. og 22. juli. Vinneren fikk en sølvmedalje og den som kom på annen plass fikk bronse. Det var først under OL 1904 i St. Louis det ble innført gull-, sølv- og bronsemedalje for de tre første plassene. Det var mer enn dobbelt så mange øvelser enn det var i forrige OL. De tolv øvelsene som var med for første gang var, 60-, 200- og 800 meter, 5000 meter lagløp, 200- og 400 meter hekk, 2500- og 4000 meter hinder, lengde-, høyde- og tresteg uten tilløp og sleggekast.
Medaljer
Friidrett under Sommer-OL 1900 | ||||
---|---|---|---|---|
Løpsøvelser | ||||
60 m | menn | |||
100 m | menn | |||
200 m | menn | |||
400 m | menn | |||
800 m | menn | |||
1 500 m | menn | |||
110 m hekk | menn | |||
200 m hekk | menn | |||
400 m hekk | menn | |||
2500 m hinder | menn | |||
4000 m hinder | menn | |||
5000 meter lag | menn | |||
Landeveisøvelser | ||||
Maraton | menn | |||
Tekniske øvelser | ||||
Lengdehopp | menn | |||
Tresteg | menn | |||
Høydehopp | menn | |||
Stavsprang | menn | |||
Høyde uten tilløp | menn | |||
Lengde uten tilløp | menn | |||
Tresteg uten tilløp | menn | |||
Kulestøt | menn | |||
Diskoskast | menn | |||
Sleggekast | menn |
Friidrett under Sommer-OL 1900 – Paris | |||||
---|---|---|---|---|---|
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
1. | USA (USA) | 16 | 13 | 10 | 39 |
2. | Storbritannia (GBR) | 3 | 3 | 2 | 8 |
3. | Frankrike (FRA) | 1 1 | 4 | 2 | 7 |
4. | Canada (CAN) | 1 | 0 | 1 | 2 |
Ungarn (HUN) | 1 | 0 | 1 | 2 | |
6. | Blandede lag (ZZX) | 1 | 0 | 0 | 1 |
7. | Frankrike (FRA) | 0 | 4 | 2 | 6 |
8. | India (IND) | 0 | 2 | 0 | 2 |
9. | Böhmen (BOH) | 0 | 1 | 0 | 1 |
10. | Australia (AUS) | 0 | 0 | 3 | 3 |
11. | Danmark (DEN) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Norge (NOR) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Sverige (SWE) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totalt | 23 | 23 | 23 | 69 |
1 Michel Théato som vant maraton var fra Luxembourg, men IOK har registrert ham som deltaker for Frankrike.
60 m
Plass | Utøver | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Alvin Kraenzlein | (USA) | VR 7,0 |
2. | John Tewksbury | (USA) | 7,1 |
3. | Stanley Rowley | (AUS) | 7,2 |
4. | Edmund Minahan | (USA) | 7,2 |
100 m
Plass | Utøver | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Frank Jarvis | (USA) | 11,0 |
2. | John Tewksbury | (USA) | 11.1 |
3. | Stanley Rowley | (AUS) | 11,2 |
Arthur Duffey | (USA) |
John Tewksbury løp på 10,8 i semifinalen som var tangering av verdensrekorden.
200 m
Plass | Utøver | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | John Tewksbury | (USA) | OR 22,2 |
2. | Norman Pritchard | (IND) | 22,8 |
3. | Stanley Rowley | (AUS) | 22,9 |
4. | William Holland | (USA) | 22,9 |
400 m
Plass | Utøver | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Max Long | (USA) | OR 49,4 |
2. | William Holland | (USA) | 49,6 |
3. | Ernst Schultz | (DEN) | |
Dixon Boardman | (USA) | ||
Harry Lee | (USA) | ||
William Moloney | (USA) |
Boardman, Lee og Moloney kom ikke til start i finalen som gikk på en søndag.
800 m
Plass | Utøver | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Alfred Tysoe | (GBR) | 2.01,2 |
2. | John Cregan | (USA) | 2.03,0 |
3. | David Hall | (USA) | |
4. | Henri Deloge | (FRA) | |
5. | Zoltán Spiedl | (HUN) | |
6. | John Bray | (USA) |
David Hall løp i semi-finalen på 1.50,0 som var ny olympisk rekord.
1500 m
Plass | Utøver | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Charles Bennett | (GBR) | VR 4.06,0 |
2. | Henri Deloge | (FRA) | 4.06,6 |
3. | John Bray | (USA) | 4:07.2 |
4. | David Hall | (USA) | |
5. | Christian Christensen | (DEN) | |
6. | Hermann Wraschtil | (AUT) |
Maraton
Plass | Utøver | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Michel Théato1 | (FRA) | 2.59.45,0 |
2. | Émile Champion | (FRA) | 3.04.17,0 |
3. | Ernst Fast | (SWE) | 3.37.14,0 |
4. | Eugène Besse | (FRA) | 4.00.43,0 |
5. | Arthur Newton | (USA) | 4.04.12.0 |
6-7. | Dick Grant | (USA) | |
Ronald J. MacDonald | (CAN) |
1 Michel Théato var fra Luxembourg, men IOK har registrert ham som deltaker for Frankrike.
110 m hekk
Plass | Utøver | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Alvin Kraenzlein | (USA) | VR 15,4 |
2. | John McLean | (USA) | 15,5 |
3. | Frederick Moloney | (USA) | 15,6 |
4. | Jean Lécuyer | (FRA) |
200 m hekk
Plass | Utøver | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Alvin Kraenzlein | (USA) | OR 25,4 |
2. | Norman Pritchard | (IND) | 26,6 |
3. | John Tewksbury | (USA) | |
4. | Eugène Choisel | (FRA) |
400 m hekk
Plass | Utøver | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | John Tewksbury | (USA) | VR 57.6 |
2. | Henri Tauzin | (FRA) | 58,3 |
3. | George Orton | (CAN) | |
4. | William Lewis | (USA) |
2500 m hinder
Plass | Utøver | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | George Orton | (CAN) | 7.34,4 |
2. | Sidney Robinson | (GBR) | 7.38,0 |
3. | Jacques Chastanié | (FRA) | |
4. | Arthur Newton | (USA) | |
5. | Hermann Wraschtil | (AUT) | |
6. | Franz Dühne | (GER) |
4000 m hinder
Plass | Utøver | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | John Rimmer | (GBR) | 12.58,4 |
2. | Charles Bennett | (GBR) | 12.58,6 |
3. | Sidney Robinson | (GBR) | 12.58,8 |
4. | Jacques Chastanié | (FRA) | |
5. | George Orton | (CAN) | |
6. | Franz Dühne | (GER) |
5000 meter lag
Plass | Utøver | Land | |
---|---|---|---|
1. | Charles Bennett John Rimmer Sidney Robinson Alfred Tysoe Stanley Rowley |
(ZZX) | 26 |
2. | Henri Deloge Gaston Ragueneau Jacques Chastanié André Castanet Michel Champoudry |
(FRA) | 29 |
kun to lag som deltok
Høyde
Plass | Utøver | Land | Høyde |
---|---|---|---|
1. | Irving Baxter | (USA) | OR 1,90 |
2. | Patrick Leahy | (GBR) | 1,78 |
3. | Lajos Gönczy | (HUN) | 1,75 |
4. | Carl Albert Andersen | (NOR) | 1,70 |
Eric Lemming | (SWE) | 1,70 | |
Waldemar Steffen | (GER) | 1,70 |
Stav
Plass | Utøver | Land | Høyde |
---|---|---|---|
1. | Irving Baxter | (USA) | OR 3,30 |
2. | Meredith Colket | (USA) | 3,25 |
3. | Carl Albert Andersen | (NOR) | 3,20 |
4 | Émile Gontier | (FRA) | 3,10 |
Jakab Kauser | (HUN) | 3,10 | |
Eric Lemming | (SWE) | 3,10 |
Lengde
Plass | Utøver | Land | Lengde |
---|---|---|---|
1. | Alvin Kraenzlein | (USA) | OR 7,185 |
2. | Meyer Prinstein | (USA) | 7,175 |
3. | Patrick Leahy | (GBR) | 6,95 |
4. | William Remington | (USA) | 6,825 m |
5. | Albert Delannoy | (FRA) | 6,755 |
6. | John McLean | (USA) | 6,655 |
Tresteg
Plass | Utøver | Land | Lengde |
---|---|---|---|
1. | Myer Prinstein | (USA) | OR 14,47 |
2. | James B. Connolly | (USA) | 13,97 |
3. | Lewis Sheldon | (USA) | 13.64 m |
4. | Patrick Leahy | (GBR) | |
5. | Albert Delannoy | (FRA) | |
6. | Alexandre Tuffèri | (FRA) |
Høyde uten tilløp
Plass | Utøver | Land | Høyde |
---|---|---|---|
1. | Ray Ewry | (USA) | VR 1,655 |
2. | Irving Baxter | (USA) | 1,525 |
3. | Lewis Sheldon | (USA) | 1,50 |
Lengde uten tilløp
Plass | Utøver | Land | Lengde |
---|---|---|---|
1. | Ray Ewry | (USA) | OR 3,21 |
2. | Irving Baxter | (USA) | 3,13 |
3. | Émile Torchebœuf | (FRA) | 3,03 |
4. | Lewis Sheldon | (USA) | 3,02 |
Tresteg uten tilløp
Plass | Utøver | Land | Lengde |
---|---|---|---|
1 | Ray Ewry | (USA) | OR 10,58 |
2. | Irving Baxter | (USA) | 9,95 |
3. | Robert Garrett | (USA) | 9,50 |
4. | Lewis Sheldon | (USA) | 9.45 m |
Kule
Plass | Utøver | Land | Lengde |
---|---|---|---|
1. | Richard Sheldon | (USA) | OR 14,10 |
2. | Josiah McCracken | (USA) | 12,85 |
3. | Robert Garrett | (USA) | 12,37 |
4. | Rezsö Crettier | (HUN) | 12,07 |
5. | Panagiotis Paraskevopoulos | (GRE) | 11,29 |
6. | Gustaf Söderström | (SWE) | 11,18 |
Diskos
Plass | Utøver | Land | Lengde |
---|---|---|---|
1. | Rudolf Bauer | (HUN) | OR 36,04 |
2. | František Janda-Suk | (BOH) | 35,14 |
3. | Richard Sheldon | (USA) | 34,60 |
4. | Panagiotis Paraskevopoulos | (GRE) | 34,50 |
5. | Rezsö Crettier | (HUN) | 33,65 |
6. | Gustaf Söderström | (SWE) | 33,07 |
Slegge
Plass | Utøver | Land | Lengde |
---|---|---|---|
1. | John Jesus Flanagan | (USA) | OR 51,01 |
2. | Truxton Hare | (USA) | 46,26 |
3. | Josiah McCracken | (USA) | 43,58 |
4. | Eric Lemming | (SWE) | |
5. | Karl Gustaf Staff | (SWE) |
Eksterne lenker
- Resultater og profilside Arkivert 1. januar 2009 hos Wayback Machine. på sports-reference.com