Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2013
| |||
Szczegóły turnieju | |||
Miejscowość | |||
---|---|---|---|
Arena | |||
Data otwarcia |
11 lipca 2013 | ||
Data zamknięcia |
14 lipca 2013 | ||
Strona internetowa |
9. Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne dla sportowców w wieku 20–22 lata, które odbywały się od 10 (tylko chód sportowy) do 14 lipca 2013[1] roku w Tampere w Finlandii[2].
Decyzję o przyznaniu miastu prawa do organizacji zawodów podjęła Rada European Athletics w marcu 2011 podczas halowych mistrzostw Starego Kontynentu w Paryżu[3][2]. Finlandia drugi raz ugości czempionat młodzieżowców – kraj ten gościł pierwszą edycję zawodów w 1997 roku[3]. W 2003 Tampere gościło natomiast mistrzostwa Europy juniorów[3].
Rezultaty
Mężczyźni
Kobiety
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 100 m | Dafne Schippers | 11,13 | Jodie Williams | 11,42 | Tatjana Pinto | 11,50 |
Bieg na 200 m | Jodie Williams | 22,92 SB | Lénora Guion-Firmin | 22,96 PB | Gloria Hooper | 23,24 |
Bieg na 400 m | Lénora Guion-Firmin | 51,68 PB | Elena Mirela Lavric | 52,06 PB | Justyna Święty | 52,22 PB |
Bieg na 800 m | Elena Mirela Lavric | 2:01,56 SB | Olha Lachowa | 2:01,90 | Selina Büchel | 2:02,74 PB |
Bieg na 1500 m | Amela Terzić | 4:05,69 CR, NR | Corinna Harrer | 4:07,71 | Laura Muir | 4:08,19 |
Bieg na 5000 m | Gamze Bulut | 15:45,03 PB | Layeş Abdullayeva | 15:51,72 | Kate Avery | 15:54,07 |
Bieg na 10 000 m | Gulszat Fazlitdinowa | 32:53,93 | Wiktorija Chapilina | 33:56,85 | Anastasía Karakatsáni | 33:57,74 PB |
Bieg na 100 m przez płotki | Isabelle Pedersen | 13,12 | Karolina Kołeczek | 13,30 | Nooralotta Neziri | 13,39 |
Bieg na 400 m przez płotki | Wiera Rudakowa | 55,92 PB | Bianca Baak | 56,75 PB | Anastasija Łebid´ | 56,92 |
Bieg na 3000 m z przeszkodami | Gesa Felicitas Krause | 9:38,91 CR | Jekatierina Sokolenko | 9:49,34 | Jewdokija Bukina | 10:03,41 |
Sztafeta 4 × 100 m | Niemcy Luise Hollender Leena Günther Tatjana Pinto Katharina Grompe |
43,29 CR | Wielka Brytania Annie Tagoe Corinne Humphreys Rachel Johncock Jodie Williams |
43,83 | Włochy Laura Gamba Irene Siragusa Martina Amidei Gloria Hooper |
43,86 |
Sztafeta 4 × 400 m | Polska Magdalena Gorzkowska Małgorzata Hołub Agnieszka Karczmarczyk Justyna Święty |
3:29,74 NUR | Rumunia Camelia Florina Gal Elena Mirela Lavric Sanda Belgyan Adelina Pastor |
3:30,28 NUR | Francja Lénora Guion-Firmin Justine Fedronic Louise-Anne Bertheau Agnès Raharolahy |
3:30,64 |
Chód na 20 km | Swietłana Wasiljewa | 1:30:07 | Ludmyła Olanowśka | 1:30:37 | Antonella Palmisano | 1:30:59 PB |
Skok wzwyż | Alessia Trost | 1,98 CR | Airinė Palšytė | 1,92 =SB | Oksana Krasnokutska | 1,90 =PB |
Skok o tyczce | Angielina Żuk-Krasnowa | 4,70 CR PB | Anżelika Sidorowa | 4,60 PB | Angelica Bengtsson | 4,55 SB |
Skok w dal | Lena Malkus | 6,76 PB | Kristina Hryszutina | 6,61 SB | Dafne Schippers | 6,59 PB |
Trójskok | Gabrieła Petrowa | 13,91 PB | Darija Derkacz | 13,56 | Maja Bratkič | 13,52 |
Pchnięcie kulą | Olha Hołodna | 18,11 PB | Shanice Craft | 17,29 PB | Lena Urbaniak | 16,98 |
Rzut dyskiem | Anna Rüh | 61,45 | Shanice Craft | 58,64 | Irina Rodrigues | 56,80 |
Rzut młotem | Sophie Hitchon | 70,72 | Barbara Špiler | 69,69 | Alexia Sedykh | 66,67 |
Rzut oszczepem | Līna Mūze | 58,61 | Sarah Mayer | 55,43 | Marija Vučenović | 54,43 |
Siedmiobój | Katarina Johnson-Thompson | 6215 pkt. | Kira Biesenbach | 5946 pkt. | Anastasija Mochniuk | 5898 pkt. |
Klasyfikacja medalowa
Miejsce | Kraj | Złoto |
Srebro |
Brąz |
Razem |
---|---|---|---|---|---|
1 | Rosja | 8 | 7 | 5 | 20 |
2 | Wielka Brytania | 5 | 7 | 3 | 15 |
3 | Niemcy | 5 | 5 | 7 | 17 |
4 | Polska | 3 | 4 | 1 | 8 |
5 | Francja | 3 | 2 | 5 | 10 |
6 | Hiszpania | 3 | 0 | 3 | 6 |
7 | Holandia | 2 | 2 | 2 | 6 |
8 | Serbia | 2 | 0 | 1 | 3 |
9 | Łotwa | 2 | 0 | 0 | 2 |
Norwegia | 2 | 0 | 0 | 2 | |
11 | Ukraina | 1 | 6 | 2 | 9 |
12 | Rumunia | 1 | 3 | 0 | 4 |
13 | Włochy | 1 | 2 | 4 | 7 |
14 | Litwa | 1 | 1 | 0 | 2 |
15 | Białoruś | 1 | 0 | 1 | 2 |
16 | Belgia | 1 | 0 | 0 | 1 |
Bułgaria | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Turcja | 1 | 0 | 0 | 1 | |
19 | Słowenia | 0 | 1 | 1 | 2 |
20 | Azerbejdżan | 0 | 1 | 0 | 1 |
Węgry | 0 | 1 | 0 | 1 | |
22 | Czechy | 0 | 0 | 2 | 2 |
Grecja | 0 | 0 | 2 | 2 | |
23 | Bośnia i Hercegowina | 0 | 0 | 1 | 1 |
Czarnogóra | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Dania | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Estonia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Finlandia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Portugalia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Szwajcaria | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Szwecja | 0 | 0 | 1 | 1 |
Przypisy
- ↑ 9. Młodzieżowe Mistrzostwa Europy (U23), Polski Związek Lekkiej Atletyki [dostęp 2011-11-21] (pol.).
- ↑ a b Finnish city Tampere awarded 2013 European Athletics U23 Championships, European Athletics [dostęp 2011-03-12] [zarchiwizowane z adresu 2012-07-29] (ang.).
- ↑ a b c Maciek Jałoszyński , MME '13 w Tampere, Polski Związek Lekkiej Atletyki [dostęp 2011-03-12] (pol.).
Bibliografia
- EJ Tampere FIN 10 - 14 July 2013 / 9th European Athletics U23 Championships, Ratina Stadium, tilastopaja.org [dostęp 2013-11-09] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-12] (ang.).
Linki zewnętrzne
- Oficjalna strona internetowa mistrzostw (ang.) [dostęp 4 lipca 2013]
- Michael Butcher , Caceres, Trost and Terzic help light up the European U23s, iaaf.org [dostęp 2013-07-15] (ang.).