Glukokortikosteroid
Glukokortikoidi (GC) su klasa steroidnih hormona koja se vezuje za glukokortikoidni receptor (GR), koji je prisutan u skoro svakoj ćeliji kičmenjaka. Ime glukokortikoid (glukoza + korteks) potiče od njegove uloge u regulaciji metabolizma glukoze, njegove sinteze u adrenalnom korteksu, i njegove steroidne strukture.
Glukokortikoidi su deo povratnog mehanizma imunskog sistema koji umanjuje imunsko dejstvo (zapaljenje). Oni se stoga koriste u medicini za tretman bolesti uzrokovanih prekomernom aktivnošću imunskog sistema, kao što su alergije, astma, autoimune bolesti i sepsa. GC molekuli imaju mnoštvo različitih (pleiotropnih) efekata, uključujući potencijalno štetne nuspojave, iz kog razloga su retko dostupni na slobodno.[1] Oni takođe ometaju neke od abnormalnih mehanizama kancernih ćelija, te se koriste u visokim dozama za lečenje kancera. Ovaj vid primene se prvenstveno bazira na njihovom inhibitornom dejstvu na proliferaciju limfocita (u tretmana limfoma i leukemija) i na umanjenju nuspojava citostatika.
GC ligandi deluju putem vezivanja za glukokortikoidni receptor. Aktivirani GR kompleks, zatim povišava izražavanje antiinflamatornih proteina u jedru (proces poznat kao transaktivacija) i umanjuje izražavanje proinflamatornih proteina iz citosolu sprečavanjem translokacije drugih transkripcionih faktora iz citosola u jedro (transrepresija).[1]
Glukokortikoidi se razlikuju od mineralokortikoida i seksualnih steroida u pogledu specifičnih receptora, ciljnih ćelija, i dejstava. U tehničkom smislu, termin "kortikosteroid" označava glukokortikoide i mineralokortikoide (jer su obe klase jedinjenja srodne sa hormonima koje se formiraju u adrenalnom korteksu), mada se termin često koristi kao sinonim za "glukokortikoid".
Kortizol (ili hidrokortizon) je najvažniji ljudski glukokortikoid. On je esencijalan za život, i reguliše ili podržava raznovrsne važne kardiovaskularne, metaboličke, imunološke, i homeostatičke funkcije. Razni sintetički glukokortikoidi su dostupni. Oni se koriste bilo kao zamenska terapija u slučaju glukokortikoidne deficijencije ili za supresiju imunskog sistema.
Hemijska sinteza
Jedan od mogućih sintetičkih puteva je:[2]
Reference
- ↑ 1,0 1,1 Rhen T, Cidlowski JA (October 2005). „Antiinflammatory action of glucocorticoids--new mechanisms for old drugs”. N. Engl. J. Med. 353 (16): 1711–23. DOI:10.1056/NEJMra050541. PMID 16236742.
- ↑ Hogg, J. A.; Beal, P. F.; Nathan, A. H.; Lincoln, F. H.; Schneider, W. P.; Magerlein, B. J.; Hanze, A. R.; Jackson, R. W. (1955). „The adrenal hormones and related compounds. I. A "Direct" synthesis of hydrocortisone acetate and cortisone acetate from 11α-hydrohyprogesterone”. Journal of the American Chemical Society 77 (16): 4436. DOI:10.1021/ja01621a092.
Povezano
- Aminoglutetimid blokira GC sekreciju
- GITR (glukokortikoidom indukovani TNF receptor)
- Glukokortikoidni receptor
- Imunosupresivni lek
- Metirapon blokira GC sekreciju
- Selektivni agonist glukokortikoidnog receptora (SEGRA)
- Topikalni steroid
Vanjske veze
- MeSH Glucocorticoids
- R. Bowen (26. 5. 2006.). „Glucocorticoids”. Colorado State University. Arhivirano iz originala na datum 2008-05-17. Pristupljeno 11. 5. 2008.