Guča je gradsko naselje u Srbiji u opštini Lučani u Moravičkom okrugu. Prema popisu iz 2002. bilo je 2022 stanovnika (prema popisu iz 1991. bilo je 2026 stanovnika). Do 1965, godine je ovo naselje sedište Opštine Guča koju su činila naseljena mesta: Beli Kamen, Donji Dubac, Goračići, Gornja Kravarica, Gornji Dubac, Grab, Guberevci, Guča (selo), Guča (varošica), Kaona, Kotraža, Krivača, Milatovići, Pšanik, Rogača, Rti, Tijanje, Turica, Viča, Vlasteljice, Vučkovica, Zeoke i Živica. Posle ukidanja opštine područje bivše opštine je u celini ušlo u sastav opštine Lučani.
U Guči se svake godine tradicionalno održava Dragačevski sabor trubača.
Historija
Guča se prvi put pominje u turskom katastarskom popisu iz 1476. godine. Guča kao centar zajednice naselja - subopštinski centar opštine Lučani po postanku je starije urbano naselje od Lučana. Bila je opštinsko pa sresko mesto do 1955. godine da bi se svelo na opštinsko do 1962. godine kada je ukinuta opština Guča i formirana opština Lučani sa sedištem u Lučanima.
Najstarije porodice u Guci su Protici, Brocici, Gavrilovici, Stanici i Rajici.
Demografija
U naselju Guča (varošica) živi 1612 punoletnih stanovnika, a prosečna starost stanovništva iznosi 38,5 godina (37,9 kod muškaraca i 39,0 kod žena). U naselju ima 663 domaćinstva, a prosečan broj članova po domaćinstvu je 3,05.
Ovo naselje je velikim delom naseljeno Srbima (prema popisu iz 2002. godine).
Dragačevski sabor trubača
Dragačevski sabor je godišnji trubački festival koji se održava u mestu Guča, u regionu Dragačevo. Nekoliko stotina hiljada posetilaca, iz Srbije i inostranstva, svake godine poseti varoš sa nekoliko hiljada stanovnika. Rekordni broj posetilaca zabeležen je 2009. godine, na 49. saboru, koji je, prema podacima, posetilo više od 600.000 ljudi[1]. O ovom festivalu je snimano i nekoliko dokumentarnih filmova.
Istorija sabora
Prvi Dragačevski sabor u Guči počeo je sasvim skromno, sredinom oktobra 1961. godine, kada su učestvovala četiri orkestra. Zamislio ga je dugogodišnji novinar Duge Blagoje Blaža Radivojević. Veliki doprinos u osmišljavanju ove priredbe dao je pisac Branko V. Radičević, koji je festivalu dao ime Veliki (narodni) sabor „Sa Ovčara i Kablara“.
Za festival su zaslužni su još muzički pregaoci Miodrag Vasiljević, Dragoljub Jovašević, Dragoslav Dević, Živojin Zdravković, Borivoje Ilić, Budimir Gajić, vojni muzičar Milomir Miletić iz Tijanja i dva Dragačevca, Vlastimir Lala Vujović i Nikola Nika Stojić.
Na nagovor Branka V. Radičevića, u popularisanje srpske trube uključio se i list Večernje novosti, koji će godinama dodeljivati „Zlatnu trubu“ najpopularnijem trubaču na Saboru.