Holikačuk

Holikačuk (ili Inoko, ili Inoka Kotana) su severnoamerički domorodački narod koji pripada Atabaskanskoj porodici naroda, njihov jezik spada u centralno aljaskansko-jukonsku podgrupu severne grupe atabaskanskih jezika. Njihova tradicionalana teritorija se nalazi u centralnom delu zapadne Aljaske oko srednjeg i gornjeg toka reke Inoko. Od 1963. naseljeni su u gradiću Grejling na reci Jukon. Prema podacima centra za proučavanje aljaskanskih domodrodačkih jezika Holikačuka je 2007. bilo 180 od kojih je samo njih 5 govorilo holikačučkim jezikom.[1]

Holikačuci sebe nazivaju "Dug Hitan" . Ime Holikačuk je izvedeno od imena jednog od sela na tradicionalnoj holikačučkoj teritoriji.

Antropolozi su u prošlosti veoma malo proučavali Holikačuke, zbog čega o njima ne postoji veliki broj pisanih dokumenata (objavljenih i neobjavljenih). U prošlosti su pogrešno grupisani sa Kojukonima.

Susedi Holikačuka su na severu Eskimi Jupici i Kojukoni, na istoku Kojukoni, na jugu su Gornji Kuskokvim, a na zapadu su Deg Hitan.[2]

Holikačučka kultura je donekle slična kulturi naroda Deg Hitan.

Reference

  1. Krauss, Michael E. 2007.
  2. „The Map of Indigenous Peoples and Languages of Alaska”. Arhivirano iz originala na datum 2012-12-10. Pristupljeno 2016-09-21. 

Literatura

  • Snow, Jeanne H. (1981). Ingalik. In Subarctic (pp. 602–617). Handbook of North American Indians (W. C. Sturtevant, General Ed.) (Vol. 6). Washington, D. C.: Smithsonian Institution.

Vanjske veze