Varijetet (botanika)

Ne treba izjednačavati sa Varijete.

Varijetet (lat. varietas, od variatio = promjena, odstupanje), skrać. var. je taksonomski rang ispod vrste i podvrste, ali iznad forme.[1][2] Kao takav, ima tri dijela infraspecijskog imena. Ponekad se preporučuje da se određena populacija ili grupa populacija opisuje kao podvrsta u slučajevima prepoznavanja njihove geografske posebnosti, dok je rang sorte prikladniji za takson koji se pojavljuje izvan glavnine areala pripadajuće vrste.[3]

Primjer

Jastučasti kaktus, Escobaria vivipara (Nutt.) Buxb., široko je varijabilna vrsta, koja se javlja od Kanade do Meksika, a osobito širom Novog Meksika, ispod 2.600 m n/v. U okviru ove vrste opisano je devet varijeteta. Tamo gdje im se areali preklapaju, oni se ukrštaju i genetički intergriraju. Takava pojava je zabilježena u dodirnim područjima varijeteta Escobaria vivipara var. arizonica (iz Arizone) i Escobaria vivipara var. neo-mexicana (iz Novog Meksika).

Definicije

Pojam varijeteta, različiti autori definiraju na razne načine.[4] Svaki varijetet treba da se vidljivo razlikuje od drugih istovrsnih, ali s njima slobodno hibridizira, ako dođu u kontakt.

Ostala nomenklatura

  • U nomenklaturi oplemenjivanja biljaka, barem u zemljama koje su potpisnice Konvencije UPOV-a, pravi naziv je također variejetet ili "biljni varijetet".
  • U zoološkoj nomenklaturi, jedini priznati taksonomski rang ispod vrste je podvrsta. Za varijetete koji su bili opisani prije 1961., priznaje se opis i rang podvrste, a naziv zoološkog varijeteta poslije 1960., formalno ne postoji. U zoologiji, forme i morfe uzimaju se informativno i po potrebi, ali su neregularne prema Međunarodnom kodeksu zoološke nomenklature(ICZN).
  • U bakteriološkoj nomenklaturi, naziv "varijetet" nije dopušten, ali imena objavljena kao varijeteti prije 1992. godine su prevedena i objavljena kao podvrste.
  • U nomenklaturi vitikulture, ono što se odnosi na varijetete grožđa u stvarnosti su kultivari, prema Kodeksu kultiviranih biljaka ili biljni varijeteti u pravnom smislu, a ne kao botaničke taksonomske odrednice, jer se razmnožavaju reznicama i imaju svojstva koja nisu stabilna u spolnom razmnožavanju. Međutim, upotreba termina varijetet u vinogradarstvu toliko ukorenjena da je promjena ranga u kultivar malo vjerovatna.

Povezano

Reference

  1. „Article 4”. International Code of Nomenclature for algae, fungi, and plants. 2012. Arhivirano iz originala na datum 2018-08-03. Pristupljeno 2016-12-14. »4.1. If a greater number of ranks of taxa is desired, [...a]n organism may thus be assigned to taxa of the following ranks (in descending sequence): [... genus, ... species, subspecies,] variety (varietas), subvariety (subvarietas), form (forma), and subform (subforma). ... 4.3. Further ranks may also be intercalated or added, provided that confusion or error is not thereby introduced.« 
  2. Sofradžija A., Šoljan D., Hadžiselimović R. (2004). Biologija 1.. Svjetlost, Sarajevo. ISBN 9958-10-686-8. 
  3. „Varieties and forms”, HORTAX: Cultivated Plant Taxonomy Group, pristupljeno 19 July 2016 [mrtav link]
  4. Robert T. Clausen (1941). „On The Use Of The Terms "Subspecies" And "Variety"”. Rhodora 43 (509): 157–167. 

Vanjske veze