3 000 meter hinder för herrar i friidrott vid olympiska sommarspelen 1984
3 000 meter hinder herrar vid olympiska sommarspelen 1984 i Los Angeles avgjordes söndagen den 6-10 augusti.
Medaljörer
Resultat
- Q innebär avancemang utifrån placering i heatet.
- q innebär avancemang utifrån total placering.
- DNS innebär att personen inte startade.
- DNF innebär att personen inte fullföljde.
- DQ innebär diskvalificering.
- NR innebär nationellt rekord.
- OR innebär olympiskt rekord.
- WR innebär världsrekord.
- WJR innebär världsrekord för juniorer
- AR innebär världsdelsrekord (area record)
- PB innebär personligt rekord.
- SB innebär säsongsbästa.
Final
Placering
|
Final
|
Tid
|
|
Julius Korir (KEN)
|
8.11,80
|
|
Joseph Mahmoud (FRA)
|
8.13,31
|
|
Brian Diemer (USA)
|
8.14,06
|
4.
|
Henry Marsh (USA)
|
8.14,25
|
5.
|
Colin Reitz (GBR)
|
8.15,48
|
6.
|
Domingo Ramón (ESP)
|
8.17,27
|
7.
|
Julius Kariuki (KEN)
|
8.17,47
|
8.
|
Pascal Debacker (FRA)
|
8.21,51
|
9.
|
Tommy Ekblom (FIN)
|
8.23,95
|
10.
|
Roger Hackney (GBR)
|
8.27,10
|
11.
|
Peter Renner (NZL)
|
8.29,81
|
12.
|
Fethi Baccouche (TUN)
|
8.43,40
|
Semifinaler
Placering
|
Heat 1
|
Tid
|
1.
|
Domingo Ramón (ESP)
|
8.19,08
|
2.
|
Pascal Debacker (FRA)
|
8:20.34
|
3.
|
Tommy Ekblom (FIN)
|
8:20.54
|
4.
|
Henry Marsh (USA)
|
8:20.57
|
5.
|
Roger Hackney (GBR)
|
8:20.77
|
6.
|
Julius Kariuki (KEN)
|
8:21.07
|
7.
|
William van Dijck (BEL)
|
8:23.08
|
8.
|
Paul Davies-Hale (GBR)
|
8:26.15
|
9.
|
Greg Duhaime (CAN)
|
8:26.32
|
10.
|
Franco Bolli (ITA)
|
8:30.82
|
11.
|
Liam O'Brien (IRL)
|
8:34.90
|
12.
|
Filippos Philippou (CYP)
|
8:39.47
|
Försöksheat
Placering
|
Heat 2
|
Tid
|
1.
|
Julius Korir (KEN)
|
8:29.08
|
2.
|
Roger Hackney (GBR)
|
8:30.31
|
3.
|
Joseph Mahmoud (FRA)
|
8:30.85
|
4.
|
Hans Koeleman (NED)
|
8:31.34
|
5.
|
Greg Duhaime (CAN)
|
8:31.54
|
6.
|
Carmelo Rios (PUR)
|
8:31.88
|
7.
|
Franco Boffi (ITA)
|
8:32.26
|
8.
|
John Gregorek (USA)
|
8:38.43
|
9.
|
Juan José Torres (ESP)
|
8:40.76
|
10.
|
Hector Begeo (PHI)
|
8:53.70
|
11.
|
Hugo Allan García (GUA)
|
9:02.41
|
12.
|
Ramón López (PAR)
|
9:36.36
|
Placering
|
Heat 3
|
Tid
|
1.
|
Julius Kariuki (KEN)
|
8.19,45
|
2.
|
Peter Renner (NZL)
|
8:22.95
|
3.
|
Peter Daenens (BEL)
|
8:28.26
|
4.
|
Henry Marsh (USA)
|
8:29.23
|
5.
|
Colin Reitz (GBR)
|
8:29.33
|
6.
|
Tommy Ekblom (FIN)
|
8:29.45
|
7.
|
Filippos Philippou (CYP)
|
8:30.09
|
8.
|
Liam O'Brien (IRL)
|
8:31.89
|
9.
|
Yehuda Zadok (ISR)
|
8:42.28
|
10.
|
Kim Ju-Ryong (KOR)
|
8:43.50
|
11.
|
Albert Marie (SEY)
|
9:32.30
|
Referenser