Herrarnas extra lättvikt i judo vid olympiska sommarspelen 2000
Judo vid olympiska sommarspelen 2000 | ||||
---|---|---|---|---|
Extra lättvikt | herrar | damer | ||
Halv lättvikt | herrar | damer | ||
Lättvikt | herrar | damer | ||
Halv mellanvikt | herrar | damer | ||
Mellanvikt | herrar | damer | ||
Halv tungvikt | herrar | damer | ||
Tungvikt | herrar | damer |
Herrarnas -60 kg i judo vid olympiska sommarspelen 2000 avgjordes den 16 september 2000 i Sydney i mässhallen Sydney Convention and Exhibition Centre.
Medaljörer
Gren | Guld | Silver | Brons |
Extra lättvikt (60 kg)[1] | Tadahiro Nomura Japan |
Jung Bu-Kyung Sydkorea |
Manolo Poulot Kuba Aidyn Smagulov Kirgizistan |
Resultat
Första omgången
Eftersom det fanns fler än 32 tävlande, så hölls en inledande omgång för att eliminera så att antalet tävlande blev 32.
- Elchin Ismayilov (AZE) besegrade Brendon Crooks (NZL)
- Cédric Taymans (BEL) besegrade Ruslan Mirzaliyev (UKR)
Huvudträd
Sextondelsfinaler | Åttondelsfinaler | Kvartsfinaler | Semifinaler | Final | |||||||||||||
Narmandakh (MGL) | W | ||||||||||||||||
Alvarenga (VEN) | L | Narmandakh (MGL) | L | ||||||||||||||
Khergiani (GEO) | L | Jung (KOR) | W | ||||||||||||||
Jung (KOR) | W | Jung (KOR) | W | ||||||||||||||
Gussenberg (GER) | L | Donbay (KAZ) | L | ||||||||||||||
Donbay (KAZ) | W | Donbay (KAZ) | W | ||||||||||||||
Buchanan (GBR) | L | Peñas (ESP) | L | ||||||||||||||
Peñas (ESP) | W | Jung (KOR) | W | ||||||||||||||
Bagirov (BLR) | W | Mukhtarov (UZB) | L | ||||||||||||||
Lourenco (BRA) | L | Bagirov (BLR) | L | ||||||||||||||
Ismayilov (AZE) | W | Ismayilov (AZE) | W | ||||||||||||||
Moret (SUI) | L | Ismayilov (AZE) | L | ||||||||||||||
Mukhtarov (UZB) | W | Mukhtarov (UZB) | W | ||||||||||||||
Labrosse (SEY) | L | Mukhtarov (UZB) | W | ||||||||||||||
Rebahi (ALG) | W | Rebahi (ALG) | L | ||||||||||||||
Jacinto (DOM) | L | Jung (KOR) | L | ||||||||||||||
Taymans (BEL) | L | Nomura (JPN) | W | ||||||||||||||
Greczkowski (USA) | W | Greczkowski (USA) | L | ||||||||||||||
Jia (CHN) | L | Nomura (JPN) | W | ||||||||||||||
Nomura (JPN) | W | Nomura (JPN) | W | ||||||||||||||
Matuszek (SVK) | W | Matuszek (SVK) | L | ||||||||||||||
Voskanyan (ARM) | L | Matuszek (SVK) | W | ||||||||||||||
Robertson (AUS) | L | Ayed (TUN) | L | ||||||||||||||
Ayed (TUN) | W | Nomura (JPN) | W | ||||||||||||||
Smagulov (KGZ) | W | Poulot (CUB) | L | ||||||||||||||
Lencina (ARG) | L | Smagulov (KGZ) | L | ||||||||||||||
Poulot (CUB) | W | Poulot (CUB) | W | ||||||||||||||
Stanev (RUS) | L | Poulot (CUB) | W | ||||||||||||||
Idrissi Chorfi (MAR) | L | Kurdghelashvili (MDA) | L | ||||||||||||||
Despezelle (FRA) | W | Despezelle (FRA) | L | ||||||||||||||
Barahona (ECU) | L | Kurdghelashvili (MDA) | W | ||||||||||||||
Kurdghelashvili (MDA) | W |
Återkval
1:a omgången | 2:a omgången | 3:e omgången | Bronsmatcher | ||||||||||
Khergiani (GEO) | L | Donbay (KAZ) | L | ||||||||||
Khergiani (GEO) | W | Donbay (KAZ) | W | Poulot (CUB) | W | ||||||||
Narmandakh (MGL) | L | Donbay (KAZ) | W | ||||||||||
Ismayilov (AZE) | L | ||||||||||||
Rebahi (ALG) | L | ||||||||||||
Labrosse (SEY) | L | Ismayilov (AZE) | W | ||||||||||
Rebahi (ALG) | W | ||||||||||||
Greczkowski (USA) | W | Smagulov (KGZ) | W | ||||||||||
Jia (CHN) | L | Matuszek (SVK) | L | Mukhtarov (UZB) | L | ||||||||
Greczkowski (USA) | W | Greczkowski (USA) | L | ||||||||||
Smagulov (KGZ) | W | ||||||||||||
Smagulov (KGZ) | W | ||||||||||||
Stanev (RUS) | L | Kurdghelashvili (MDA) | L | ||||||||||
Smagulov (KGZ) | W |
Referenser
- ^ http://www.sports-reference.com/olympics/summer/2000/JUD/mens-extra-lightweight.html Arkiverad 16 januari 2009 hämtat från the Wayback Machine. (engelska)
|