Kina i olympiska sommarspelen 1984
Kina deltog i de olympiska sommarspelen 1984 med en trupp bestående av 216 deltagare, och totalt tog landet 32 medaljer.
Basket
- Damer
- Gruppspel
|
Competed for the gold medal
|
|
Kvalificerad till kvartsfinal
|
- Bronsmatch
- Herrar
- Gruppspel
Nr |
Lag |
S |
V |
O |
F |
GM |
IM |
MS |
P |
1 |
USA |
5 |
5 |
0 |
0 |
511 |
315 |
+196 |
10 |
2 |
Spanien |
5 |
4 |
0 |
1 |
457 |
438 |
+19 |
9 |
3 |
Kanada |
5 |
3 |
0 |
2 |
462 |
401 |
+61 |
8 |
4 |
Uruguay |
5 |
2 |
0 |
3 |
403 |
460 |
−57 |
7 |
5 |
Kina |
5 |
1 |
0 |
4 |
364 |
477 |
−113 |
6 |
6 |
Frankrike |
5 |
0 |
0 |
5 |
383 |
489 |
−106 |
5 |
Brottning
Bågskytte
Damernas individuella
- Li Lingjuan - 2559 poäng (→ Silver)
- Wu Yanan - 2493 poäng (→ 8:e plats)
- Wang Jin - 2445 poäng (→ 18:e plats)
Herrarnas individuella
- Yong Shan - 2483 poäng (→ 18:e plats)
- Zhang Zheng - 2405 poäng (→ 36:e plats)
- Feng Zemin - 2389 poäng (→ 38:e plats)
Cykling
Herrarnas lagtempolopp
- Han Shuxiang, Liu Fu, Wang Wanqiang och Zeng Bo — 21:a plats
Damernas linjelopp
- Lu Suyan — 31st place
- Wang Li — 36:e plats
- Lu Yue — 41:a plats
Friidrott
Herrarnas 100 meter
Herrarnas 200 meter
Herrarnas 110 meter häck
Herrarnas 20 kilometer gång
- Zhang Fuxin
- Final — 1:32:10 (→ 27:e plats)
Herrarnas 50 kilometer gång
- Zhang Fuxin
- Final — 4:23:39 (→ 15:e plats)
Herrarnas höjdhopp
- Liu Yunpeng
- Kval — 2,24m
- Final — 2,29m (→ 7:e plats)
- Cai Shu
- Kval — 2,24m
- Final — 2,27m (→ 8:e plats)
Herrarnas längdhopp
- Liu Yuhuang
- Kval — 7,83m
- Final — 7,99m (→ 5:e plats))
- Wang Shijie
- Kval — 7,36m (→ gick inte vidare, 18:e plats))
Herrarnas tresteg
- Zou Zhenxian
- Final — 16,83m (→ 4:e plats))
Herrarnas stavhopp
- Yang Weimin
- Kval — 5,30m
- Final — 5,10m (→ 10:e plats))
- Ji Zebiao
- Kval — 5,10m (→ gick inte vidare)
Herrarnas tiokamp
- Weng Kangqiang
- Slutligt resultat — 7662 poäng (→ 15:e plats))
Damernas 100 meter häck
Damernas höjdhopp
- Zheng Dazhen
- Kval — 1,90 m
- Final — 1,91 m (→ 7:e plats))
- Yang Wenqin
- Kval — 1,90 m
- Final — 1,88 m (→ 9:e plats))
- Ge Ping
- Kval — 1,84 m (→ gick inte vidare, 21:a plats)
Damernas längdhopp
- Liao Wenfen
- Kval — 6,16 m (→ gick inte vidare, 15:e plats))
Damernas diskuskastning
- Jiao Yunxiang
- Kval — 54,70 m
- Final — 53,32 m (→ 11:e plats))
Damernas kulstötning
- Yang Yanqin
- Final — 16,97 m (→ 10:e plats))
Damernas spjutkastning
- Zhu Hongyang
- Kval — 53,18 m (→ gick inte vidare)
Fäktning
Herrarnas florett
- Liu Yunhong
- Chu Shisheng
- Yu Yifeng
Herrarnas florett, lag
- Chu Shisheng, Cui Yining, Yu Yifeng, Wang Wei, Zhang Jian, Liu Yunhong
Herrarnas värja
- Cui Yining
- Zhao Zhizhong
- Zong Xiangqing
Herrarnas värja, lag
- Cui Yining, Pang Jin, Zhao Zhizhong, Zong Xiangqing
Herrarnas sabel
- Chen Jinchu
- Wang Ruiji
- Liu Guozhen
Herrarnas sabel, lag
- Wang Ruiji, Chen Jinchu, Yang Shisen, Liu Guozhen, Liu Yunhong
Damernas florett
Damernas florett, lag
- Jujie Luan, Zhu Qingyuan, Li Huahua, Wu Qiuhua, Zhu Minzhu
Gymnastik
- Herrar
Herrarnas individuella mångkamp
Herrarnas fristående
Herrarnas bygelhäst
Herrarnas ringar
Herrarnas hopp
Herrarnas räck
- Damer
Damernas barr
Handboll
- Damer
Rank
|
Lag
|
Pld
|
W
|
D
|
L
|
GF
|
GA
|
Poäng
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Jugoslavien
|
5 |
5 |
0 |
0 |
143 |
102 |
10 |
|
X |
29:23 |
31:25 |
33:20 |
20:19 |
30:15
|
|
Sydkorea
|
5 |
3 |
1 |
1 |
125 |
119 |
7 |
|
23:29 |
X |
24:24 |
29:27 |
26:17 |
23:22
|
|
Kina
|
5 |
2 |
1 |
2 |
112 |
115 |
5 |
|
25:31 |
24:24 |
X |
22:25 |
20:19 |
21:16
|
4.
|
Västtyskland
|
5 |
2 |
0 |
3 |
91 |
100 |
4 |
|
19:20 |
17:26 |
19:20 |
18:17 |
X |
18:17
|
5.
|
USA
|
5 |
2 |
0 |
3 |
114 |
123 |
4 |
|
20:33 |
27:29 |
25:22 |
X |
17:18 |
25:21
|
6.
|
Österrike
|
5 |
0 |
0 |
5 |
91 |
117 |
0 |
|
15:30 |
22:23 |
16:21 |
21:25 |
17:18 |
X
|
Judo
Kanotsport
Rodd
Segling
Simhopp
- Herrarnas 3 m
- Tan Liangde
- Kval — 600,99
- Final — 662.31 (→ Silver)
- Li Hongping
- Kval — 611,55
- Final — 646,35 (→ 4:e plats)
- Herrarnas 10 m
Skytte
Tyngdlyftning
Volleyboll
Referenser