1988 Yaz Olimpiyatları'nda basketbol
1988 Yaz Olimpiyatları Seul-1988 | ||
---|---|---|
Turnuva Ayrıntıları | ||
Olimpiyat | 1988 Yaz Olimpiyatları | |
Ülke | Güney Kore | |
Kent | Seul | |
Tarih | 17 Eylül - 30 Eylül 1988 | |
Erkekler | 12 ülke katıldı | |
Madalyalar: | ||
Altın madalya | Sovyetler Birliği | |
Gümüş madalya | Yugoslavya | |
Bronz madalya | ABD | |
Kadınlar | 8 ülke katıldı | |
Madalyalar: | ||
Altın madalya | ABD | |
Gümüş madalya | Yugoslavya | |
Bronz madalya | Sovyetler Birliği |
Güney Kore'nin Seul kentinde 12.si düzenlenen yaz olimpiyatları'nda basketbol'da Sovyetler Birliği, erkeklerde ikinci kez altın madalya alırken, bayanlarda ABD takımı ikinci kez altın madalya sahibi oldu.
Madalya alan takımlar
Altın | Gümüş | Bronz | |
---|---|---|---|
Erkekler | Sovyetler Birliği (URS) Aleksandr Volkov Tiit Sokk Sergey Tarakanov Šarūnas Marčiulionis Igors Miglinieks Valeri Tihonenko Rimas Kurtinaitis Arvydas Sabonis Viktor Pankraşkin Valdemaras Chomičius Aleksandr Belostenni Valeri Goborov |
Yugoslavya (YUG) Dražen Petrović Zdravko Radulović Zoran Čutura Toni Kukoč Žarko Paspalj Željko Obradović Jure Zdovc Stojko Vranković Vlade Divac Franjo Arapović Dino Rađa Danko Cvjetićanin |
Amerika Birleşik Devletleri (USA) Mitch Richmond Charles Smith IV Bimbo Coles Hersey Hawkins Jeff Grayer Charles D. Smith Willie Anderson Stacey Augmon Dan Majerle Danny Manning J. R. Reid David Robinson |
Kadınlar | Amerika Birleşik Devletleri (USA) Teresa Edwards Kamie Ethridge Cynthia Brown Anne Donovan Teresa Weatherspoon Bridgette Gordon Victoria Bullett Andrea Lloyd Katrina McClain Jennifer Gillom Cynthia Cooper Suzanne McConnell |
Yugoslavya (YUG) Stojna Vangelovska Mara Lakić Zana Lelas Eleonora Wild Kornelija Kvesić Danira Nakić Sladjana Golić Polona Dornik Razija Mujanović Vesna Bajkuša Andjelija Arbutina Bojana Milošević |
Sovyetler Birliği (URS) Olga Jevkova İrina Gerlits Olessya Barel İrina Sumnikova Olga Buyakina Olga Yakovleva İrina Minh Aleksandra Leonova Yelena Kudaşova Vitalija Tuomaite Natalya Zasulskaya Galina Savitskaya |
Erkekler
Afrika | Amerika | Asya | Avrupa | Okyanus | Direkt katılanlar |
---|---|---|---|---|---|
Orta Afrika Cumhuriyeti Mısır |
Porto Riko Brezilya Kanada |
Çin | Sovyetler Birliği SFR Yugoslavia İspanya |
Avustralya | ABD – Olimpiyat Şampiyonu Kore – Ev sahibi |
Kadınlar
Asya | Avrupa | Okyanus | Direkt katılanlar |
---|---|---|---|
Çin | Sovyetler Birliği Yugoslavya Çekoslovakya Bulgaristan |
Avustralya | ABD – Olimpiyat Şampiyonu Kore – Ev sahibi |
Erkekler
A Grubu
Takım | G | Y | A | Y | O | P | beraberlik |
---|---|---|---|---|---|---|---|
SFR Yugoslavia | 4 | 1 | 468 | 384 | +84 | 9 | 1W–0L |
Sovyetler Birliği | 4 | 1 | 460 | 393 | +67 | 9 | 0W–1L |
Avustralya | 3 | 2 | 429 | 408 | +21 | 8 | 1W–0L |
Porto Riko | 3 | 2 | 382 | 387 | −5 | 8 | 0W–1L |
Orta Afrika Cumhuriyeti | 1 | 4 | 346 | 436 | −90 | 6 | |
Kore | 0 | 5 | 384 | 461 | −77 | 5 |
18 Eylül | Avustralya | 81 - 77 | Porto Riko | Jamsil Gymnasium, Seul |
18 Eylül | Orta Afrika Cumhuriyeti | 73 - 70 | Kore | Jamsil Gymnasium, Seul |
18 Eylül | Sovyetler Birliği | 79 - 92 | SFR Yugoslavia | Jamsil Gymnasium, Seul |
20 Eylül | Kore | 74 - 79 | Porto Riko | Jamsil Gymnasium, Seul |
20 Eylül | Sovyetler Birliği | 79 - 92 | SFR Yugoslavia | Jamsil Gymnasium, Seul |
20 Eylül | Avustralya | 69 - 91 | Sovyetler Birliği | Jamsil Gymnasium, Seul |
21 Eylül | Kore | 92 - 104 | SFR Yugoslavia | Jamsil Gymnasium, Seul |
21 Eylül | Porto Riko | 81 - 93 | Sovyetler Birliği | Jamsil Gymnasium, Seul |
21 Eylül | Avustralya | 106 - 67 | Orta Afrika Cumhuriyeti | Jamsil Gymnasium, Seul |
23 Eylül | Orta Afrika Cumhuriyeti | 67 - 71 | Porto Riko | Jamsil Gymnasium, Seul |
23 Eylül | Kore | 73 - 110 | Sovyetler Birliği | Jamsil Gymnasium, Seul |
23 Eylül | Avustralya | 78 - 98 | SFR Yugoslavia | Jamsil Gymnasium, Seul |
24 Eylül | Avustralya | 95 - 75 | Kore | Jamsil Gymnasium, Seul |
24 Eylül | Orta Afrika Cumhuriyeti | 78 - 87 | Sovyetler Birliği | Jamsil Gymnasium, Seul |
24 Eylül | Porto Riko | 74 - 72 | SFR Yugoslavia | Jamsil Gymnasium, Seul |
B Grubu
Takım | G | Y | A | Y | O | P |
---|---|---|---|---|---|---|
ABD | 5 | 0 | 485 | 302 | +183 | 10 |
İspanya | 4 | 1 | 484 | 435 | +49 | 9 |
Brezilya | 3 | 2 | 590 | 522 | +68 | 8 |
Kanada | 2 | 3 | 479 | 455 | +24 | 7 |
Çin | 1 | 4 | 433 | 527 | −94 | 6 |
Mısır | 0 | 5 | 338 | 568 | −230 | 5 |
17 Eylül | Çin | 98 - 84 | Mısır | Jamsil Gymnasium, Seul |
17 Eylül | Brezilya | 125 - 109 | Kanada | Jamsil Gymnasium, Seul |
18 Eylül | İspanya | 53 - 97 | ABD | Jamsil Gymnasium, Seul |
20 Eylül | Brezilya | 130 - 108 | Çin | Jamsil Gymnasium, Seul |
20 Eylül | Kanada | 70 - 76 | ABD | Jamsil Gymnasium, Seul |
20 Eylül | Mısır | 70 - 113 | İspanya | Jamsil Gymnasium, Seul |
21 Eylül | Brezilya | 87 - 102 | ABD | Jamsil Gymnasium, Seul |
21 Eylül | Kanada | 117 - 64 | Mısır | Jamsil Gymnasium, Seul |
21 Eylül | Çin | 74 - 106 | İspanya | Jamsil Gymnasium, Seul |
23 Eylül | Kanada | 84 - 94 | İspanya | Jamsil Gymnasium, Seul |
23 Eylül | Brezilya | 138 - 85 | Mısır | Jamsil Gymnasium, Seul |
23 Eylül | Çin | 57 - 108 | ABD | Jamsil Gymnasium, Seul |
23 Eylül | Kanada | 99 - 96 | Çin | Jamsil Gymnasium, Seul |
24 Eylül | Mısır | 35 - 102 | ABD | Jamsil Gymnasium, Seul |
24 Eylül | Brezilya | 110 - 118 | İspanya | Jamsil Gymnasium, Seul |
Eşleşmeler
Yarı finaller(26 Eylül) | Yarı finaller (28 Eylül) | final (30 Eylül) | |||||||||||
A1 | SFR Yugoslavia | 95 | |||||||||||
B4 | Kanada | 73 | |||||||||||
A1 | SFR Yugoslavia | 91 | |||||||||||
A3 | Avustralya | 70 | |||||||||||
B2 | İspanya | 74 | |||||||||||
A3 | Avustralya | 77 | |||||||||||
A1 | SFR Yugoslavia | 63 | |||||||||||
A2 | Sovyetler Birliği | 76 | |||||||||||
B1 | ABD | 94 | |||||||||||
A4 | Porto Riko | 57 | |||||||||||
B1 | ABD | 76 | Üçüncülük maçı (29 Eylül) | ||||||||||
A2 | Sovyetler Birliği | 82 | |||||||||||
A2 | Sovyetler Birliği | 110 | A3 | Avustralya | 49 | ||||||||
B3 | Brezilya | 105 | B1 | ABD | 78 |
5.lik–8.lik maçı
28 Eylül | 5.lik maçı (30 Eylül) | |||||||
B3 | Brezilya | 104 | ||||||
A4 | Porto Riko | 86 | ||||||
B3 | Brezilya | 106 | ||||||
B2 | Kanada | 90 | ||||||
B2 | Kanada | 96 | ||||||
A4 | İspanya | 91 | 7.lik maçı (29 Eylül) | |||||
A4 | Porto Riko | 93 | ||||||
B2 | İspanya | 92 |
9.luk–12.lik maçı
26 Eylül | 9.luk maçı (29 Eylül) | |||||||
A5 | Orta Afrika Cumhuriyeti | 63 | ||||||
B6 | Mısır | 57 | ||||||
A5 | Orta Afrika Cumhuriyeti | 81 | ||||||
A6 | Kore | 89 | ||||||
B5 | Çin | 90 | ||||||
A6 | Kore | 93 | 11.lik maçı (29 Eylül) | |||||
B6 | Mısır | 75 | ||||||
A6 | Çin | 97 |
İstatistik liderleri
Sayı
Kadınlar
A Grubu
Takım | G | Y | A | Y | O | P | beraberlik |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Avustralya | 2 | 1 | 178 | 196 | −18 | 5 | 1W–0L |
Sovyetler Birliği | 2 | 1 | 208 | 188 | +20 | 5 | 0W–1L |
Bulgaristan | 1 | 2 | 217 | 241 | −24 | 4 | 1W–0L |
Kore | 1 | 2 | 244 | 222 | −22 | 4 | 0W–1L |
19 Eylül | Bulgaristan | 62 - 91 | Sovyetler Birliği | Jamsil Gymnasium, Seul |
19 Eylül | Avustralya | 55 - 91 | Kore | Jamsil Gymnasium, Seul |
22 Eylül | Kore | 66 - 69 | Sovyetler Birliği | Jamsil Gymnasium, Seul |
22 Eylül | Avustralya | 63 - 57 | Bulgaristan | Jamsil Gymnasium, Seul |
25 Eylül | Bulgaristan | 98 - 87 | Kore | Jamsil Gymnasium, Seul |
25 Eylül | Avustralya | 60 - 48 | Sovyetler Birliği | Jamsil Gymnasium, Seul |
B Grubu
Takım | G | Y | A | Y | O | P |
---|---|---|---|---|---|---|
ABD | 3 | 0 | 282 | 234 | +48 | 6 |
Yugoslavya | 2 | 1 | 199 | 211 | −12 | 5 |
Çin | 1 | 2 | 200 | 214 | −14 | 4 |
Çekoslovakya | 0 | 3 | 202 | 224 | −22 | 3 |
19 Eylül | Çekoslovakya | 81 - 87 | ABD | Jamsil Gymnasium, Seul |
19 Eylül | Çin | 53 - 56 | Jamsil Gymnasium, Seul |
22 Eylül | ABD | 101 - 74 | Yugoslavya | Jamsil Gymnasium, Seul |
22 Eylül | Çin | 68 - 64 | Çekoslovakya | Jamsil Gymnasium, Seul |
25 Eylül | Çekoslovakya | 57 - 69 | Yugoslavya | Jamsil Gymnasium, Seul |
25 Eylül | Çin | 79 - 94 | ABD | Jamsil Gymnasium, Seul |
Eşleşmeler
Yarı finaller (27 Eylül) | Final (29 Eylül) | |||||||
A1 | Avustralya | 56 | ||||||
B2 | 57 | |||||||
B2 | Yugoslavya | 70 | ||||||
B1 | ABD | 77 | ||||||
B1 | ABD | 102 | ||||||
A2 | Sovyetler Birliği | 88 | Üçüncülük maçı (28 Eylül) | |||||
A1 | Avustralya | 53 | ||||||
A2 | Sovyetler Birliği | 68 |
Klasman eşleşmeler
27 Eylül | 5.lik maçı (29 Eylül) | |||||||
A3 | Bulgaristan | 81 | ||||||
B4 | Çekoslovakya | 78 | ||||||
A3 | Bulgaristan | 102 | ||||||
B3 | Çin | 74 | ||||||
B3 | Çin | 97 | ||||||
A4 | Kore | 95 | 7.lik maçı (28 Eylül) | |||||
A4 | Kore | 77 | ||||||
B4 | Çekoslovakya | 59 |
Kaynakça
- http://archive.fiba.com/pages/eng/fa/statistics/p/cid/WOLYM/sid/2942/_/1988_Olympic_Games_Tournament_for_Men/player-leaders.html26 Kasım 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
- http://archive.fiba.com/pages/eng/fa/event/p/cid/WOLYW/sid/2949/_/1988_Olympic_Games_Tournament_for_Women/index.html1 Ağustos 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.