2014 Dünya Gençler Atletizm Şampiyonası
15. Dünya Gençler Atletizm Şampiyonası | |
---|---|
Ev sahibi şehir | Eugene, ABD |
Tarih | 12 - 17 Ağustos 2014 |
Ev sahibi stad | Hayward sahası |
Hayward sahası | |
Katılımcı ülke | 175 |
Katılımcı atlet | 1546 |
Etkinlik | 44 |
2016 Kazan → |
2014 Dünya Gençler Atletizm Şampiyonası, ABD'nin Oregon eyaletine bağlı Eugene şehrinde düzenlenen ve dünya gençler şampiyonalarının on beşincisi olan organizasyon.[1] Müsabakalar Hayward sahasında 22-27 Temmuz tarihleri arasında yapılmıştır. Erkekler ve kadınlarda yirmi ikişer olmak üzere, toplam 44 kategori vardır. 175 ülkeden 1546 sporcunun katılımıyla gerçekleşecektir.[2]
Müsabakalara 1 Ocak 1995 ve daha sonrası doğumlular katılmışlardır.
Sonuçlar
Erkekler
Pist yarışmaları
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 metre ayrıntılar |
Kendal Williams ABD |
10.21 KR |
Trayvon Bromell ABD |
10.28 | Yoshihide Kiryu Japonya |
10.34 |
200 metre ayrıntılar |
Trentavis Friday ABD |
20.04 | Ejowvokoghene Divine Oduduru Nijerya |
20.25 | Michael O'Hara Jamaika |
20.31 |
400 metre ayrıntılar |
Machel Cedenio Trinidad ve Tobago |
45.13 DGL |
Nobuya Kato Japonya |
46.17 SR |
Abbas Abubakar Abbas Bahreyn |
46.20 |
800 metre ayrıntılar |
Alfred Kipketer Kenya |
1:43.95 DGL |
Joshua Tiampati Masikonde Kenya |
1:45.14 KR |
Andreas Almgren İsveç |
1:45.65 UGR |
1500 metre ayrıntılar |
Jonathan Kiplimo Sawe Kenya |
3:40.02 SR |
Abdi Waiss Mouhyadin Cibuti |
3:41.38 | Hillary Cheruiyot Ngetich Kenya |
3:41.61 SR |
5000 metre ayrıntılar |
Yomif Kejelcha Etiyopya |
13:25.19 KR |
Yasin Haji Etiyopya |
13:26.21 KR |
Moses Letoyie Kenya |
13:28.11 |
10.000 metre ayrıntılar |
Joshua Kiprui Cheptegei Uganda |
28:32.86 | Elvis Kipchoge Cheboi Kenya |
28:35.20 | Nicholas Mboroto Kosimbei Kenya |
28:38.68 |
110 metre engelli ayrıntılar |
Wilhem Belocian Fransa |
12.99 DGR |
Tyler Mason Jamaika |
13.06 KGR |
David Omoregie Birleşik Krallık |
13.35 |
400 metre engelli ayrıntılar |
Jaheel Hyde Jamaika |
49.29 DGL |
Ali Khamis Khamis Bahreyn |
49.55 UGR |
Tim Holmes ABD |
50.07 |
3000 metre hendekli ayrıntılar |
Barnabas Kipyego Kenya |
8:25.57 | Titus Kipruto Kibiego Kenya |
8:26.15 | Evans Rutto Chematot Bahreyn |
8:32.61 KR |
4×100 metre bayrak ayrıntılar |
ABD Jalen Miller Trayvon Bromell Kendal Williams Trentavis Friday |
38.70 DGL |
Japonya Takuya Kawakami Yoshihide Kiryu Yuki Koike Masaharu Mori |
39.02 SR |
Jamaika Raheem Robinson Michael O'Hara Edward Clarke Jevaughn Minzie |
39.12 SR |
4×400 metre bayrak ayrıntılar |
ABD Josephus Lyles Tyler Brown Ricky Morgan Michael Cherry |
3:03.31 DGL |
Japonya Julian Jrummi Walsh Kaisei Yui Takamasa Kitagawa Nobuya Kato |
3:04.11 KGR |
Jamaika Twayne Crooks Martin Manley Nathon Allen Jaheel Hyde |
3:04.47 SR |
10,000 m yürüyüş ayrıntılar |
Daisuke Matsunaga Japonya |
39:27.19 ŞR |
Diego García İspanya |
39:51.59 UGR |
Paolo Yurivilca Peru |
40:02.07 UGR |
PR Pist rekoru | ŞR Şampiyona rekoru | UGR Ulusal gençler rekoru | GORGençlik Olimpiyat rekoru | KR Kişisel rekor | SR sezonun en iyi derecesi (Kişisel) | DGL Dünya gençler lideri (yıl içerisinde) | DGR Dünya rekoru |
Saha yarışmaları
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Yüksek Atlama ayrıntılar |
Mikhail Akimenko Rusya |
2.24 KR |
Dzmitry Nabokau Belarus |
2.24 KR |
Woo Sang-hyeok Güney Kore |
2.24 KR |
Sırıkla Atlama ayrıntılar |
Axel Chapelle Fransa |
5.55 DGL |
Daniil Kotov Rusya |
5.50 KR |
Oleg Zernikel Almanya |
5.50 KR |
Uzun Atlama ayrıntılar |
Wang Jianan Çin |
8.08 | Lin Qing Çin |
7.94 | Shotaro Shiroyama Japonya |
7.83 |
Üç Adım Atlama ayrıntılar |
Lázaro Martínez Küba |
17.13 ŞR |
Max Hess Almanya |
16.55 KR |
Mateus de Sá Brezilya |
16.47 UGR |
Gülle Atma ayrıntılar |
Konrad Bukowiecki Polonya |
22.06 DGL |
Denzel Comenentia Hollanda |
20.17 KR |
Braheme Days ABD |
20.01 |
Disk Atma(1,750 kg) ayrıntılar |
Martin Marković Hırvatistan |
66.94 DGL |
Henning Prüfer Almanya |
64.18 KR |
Sven Martin Skagestad Norveç |
63.21 |
Cirit Atma ayrıntılar |
Gatis Cakšs Letonya |
74.04 KR |
Matija Muhar Slovenya |
72.97 | Andrian Mardare Moldova |
72.81 |
Çekiç Atma(6 kg) ayrıntılar |
Ashraf Amgad Elseify Katar |
84.71 DGL |
Bence Pásztor Macaristan |
79.99 | Ilya Terentyev Rusya |
76.31 |
Dekatlon ayrıntılar |
Jirí Sýkora Çekya |
8135 ŞR |
Cedric Dubler Avustralya |
8094 KGR |
Tim Nowak Almanya |
7980 UGR |
PR Pist rekoru | ŞR Şampiyona rekoru | UGR Ulusal gençler rekoru | GORGençlik Olimpiyat rekoru | KR Kişisel rekor | SR sezonun en iyi derecesi (Kişisel) | DGL Dünya gençler lideri (yıl içerisinde) | DGR Dünya rekoru |
Kadınlar
Pist yarışmaları
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 metre ayrıntılar |
Dina Asher-Smith Birleşik Krallık |
11.23 | Ángela Tenorio Ekvador |
11.39 | Kaylin Whitney ABD |
11.45 |
200 metre ayrıntılar |
Kaylin Whitney ABD |
22.82 | Irene Ekelund İsveç |
22.97 | Ángela Tenorio Ekvador |
23.15 |
400 metre ayrıntılar |
Kendall Baisden ABD |
51.85 | Gilda Casanova Küba |
52.59 | Olivia Baker ABD |
53.00 |
800 metre ayrıntılar |
Margaret Nyairera Wambui Kenya |
2:00.49 KR |
Sahily Diago Küba |
2:02.11 | Georgia Wassall Avustralya |
2:02.71 |
1500 metre ayrıntılar |
Dawit Seyaum Etiyopya |
4:09.86 | Gudaf Tsegay Etiyopya |
4:10.83 | Sheila Chepngetich Keter Kenya |
4:11.21 KR |
3000 metre ayrıntılar |
Mary Cain ABD |
8:58.48 KR |
Lilian Kasait Rengeruk Kenya |
9:00.53 | Valentina Chepkwemoi Mateiko Kenya |
9:00.79 KR |
5.000 metre ayrıntılar |
Alemitu Heroye Etiyopya |
15:10.08 | Alemitu Hawi Etiyopya |
15:10.46 KR |
Agnes Jebet Tirop Kenya |
15:43.12 |
100 metre engelli ayrıntılar |
Kendell Williams ABD |
12.89 ŞR |
Dior Hall ABD |
12.92 KR |
Nadine Visser Hollanda |
12.99 UGR |
400 metre engelli ayrıntılar |
Shamier Little ABD |
55.66 | Shona Richards Birleşik Krallık |
56.16 UGR |
Jade Miller ABD |
56.22 KR |
3000 metre hendekli ayrıntılar |
Ruth Jebet Bahreyn |
9:36.74 | Rosefline Chepngetich Kenya |
9:40.28 KR |
Daisy Jepkemei Kenya |
9:47.65 SR |
4×100 metre bayrak ayrıntılar |
ABD Teahna Daniels Ariana Washington Jada Martin Kaylin Whitney |
43.46 DGL |
Jamaika Sashalee Forbes Kedisha Dallas Saqukine Cameron Natalliah Whyte |
43.97 SR |
Almanya Lisa Marie Kwayie Lisa Mayer Gina Lückenkemper Chantal Butzek |
44.65 SR |
4×400 metre bayrak ayrıntılar |
ABD Shamier Little Olivia Baker Shakima Wimbley Kendall Baisden |
3:30.42 DGL |
Birleşik Krallık Shona Richards Loren Bleaken Sabrina Bakare Cheriece Hylton |
3:32.00 SR |
Almanya Laura Müller Hannah Mergenthaler Laura Gläsner Ann-Kathrin Kopf |
3:33.02 SR |
10,000 m yürüyüş ayrıntılar |
Anežka Drahotová Çekya |
42:47.25 DGR |
Wang Na Çin |
44:02.64 KR |
Ni Yuanyuan Çin |
44:16.72 KR |
PR Pist rekoru | ŞR Şampiyona rekoru | UGR Ulusal gençler rekoru | GORGençlik Olimpiyat rekoru | KR Kişisel rekor | SR sezonun en iyi derecesi (Kişisel) | DGL Dünya gençler lideri (yıl içerisinde) | DGR Dünya rekoru |
Saha yarışmaları
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Yüksek Atlama ayrıntılar |
Morgan Lake Birleşik Krallık |
1.93 | Michaela Hrubá Çekya |
1.91 UGR |
Irina Ilieva Rusya |
1.88 |
Sırıkla atlama ayrıntılar |
Alena Lutkovskaya Rusya |
4.50 ŞR |
Desiree Freier ABD |
4.45 KGR |
Eliza McCartney Yeni Zelanda |
4.45 UGR |
Uzun Atlama ayrıntılar |
Akela Jones Barbados |
6.34 | Nadia Akpana Assa Norveç |
6.31 | Maryse Luzolo Almanya |
6.24 |
Üç Adım Atlama ayrıntılar |
Rouguy Diallo Fransa |
14.44 | Liadagmis Povea Küba |
14.07 | Li Xiaohong Çin |
14.03 |
Gülle Atma ayrıntılar |
Guo Tianqian Çin |
17.71 | Raven Saunders ABD |
16.63 | Emel Dereli Türkiye |
16.55 |
Disk Atma ayrıntılar |
Izabela da Silva Brezilya |
58.03 DGL |
Valarie Allman ABD |
56.75 | Navjeet Kaur Dhillon Hindistan |
56.36 KR |
Cirit Atma ayrıntılar |
Ekaterina Starygina Rusya |
56.85 SR |
Sofi Flinck İsveç |
56.70 | Sara Kolak Hırvatistan |
55.74 |
Çekiç Atma ayrıntılar |
Al'ona Shamotina Ukrayna |
66.05 | Réka Gyurátz Macaristan |
64.68 | Iliána Korosídou Yunanistan |
63.67 |
Heptatlon ayrıntılar |
Morgan Lake Birleşik Krallık |
6148 KR |
Yorgelis Rodríguez Küba |
6006 | Nadine Visser Hollanda |
5948 |
PR Pist rekoru | ŞR Şampiyona rekoru | UGR Ulusal gençler rekoru | GORGençlik Olimpiyat rekoru | KR Kişisel rekor | SR sezonun en iyi derecesi (Kişisel) | DGL Dünya gençler lideri (yıl içerisinde) | DGR Dünya rekoru |
Madalya tablosu
Sıra | Ülke | Altın | Gümüş | Bronz | Toplam |
---|---|---|---|---|---|
1 | ABD | 11 | 5 | 5 | 21 |
2 | Kenya | 4 | 5 | 7 | 16 |
3 | Etiyopya | 3 | 3 | 0 | 6 |
4 | Büyük Britanya | 3 | 2 | 1 | 6 |
5 | Rusya | 3 | 1 | 2 | 6 |
6 | Fransa | 3 | 0 | 0 | 3 |
7 | Çin | 2 | 2 | 2 | 6 |
8 | Çekya | 2 | 1 | 0 | 3 |
9 | Küba | 1 | 4 | 0 | 5 |
10 | Japonya | 1 | 3 | 2 | 6 |
11 | Jamaika | 1 | 2 | 3 | 6 |
12 | Bahreyn | 1 | 1 | 2 | 4 |
13 | Brezilya | 1 | 0 | 1 | 2 |
Hırvatistan | 1 | 0 | 1 | 2 | |
15 | Barbados | 1 | 0 | 0 | 1 |
Letonya | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Polonya | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Katar | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Trinidad ve Tobago | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Uganda | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Ukrayna | 1 | 0 | 0 | 1 | |
22 | Almanya | 0 | 2 | 5 | 7 |
23 | İsveç | 0 | 2 | 1 | 3 |
24 | Macaristan | 0 | 2 | 0 | 2 |
25 | Hollanda | 0 | 1 | 2 | 3 |
26 | Avustralya | 0 | 1 | 1 | 2 |
Ekvador | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Norveç | 0 | 1 | 1 | 2 | |
29 | Belarus | 0 | 1 | 0 | 1 |
Cibuti | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Nijerya | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Slovenya | 0 | 1 | 0 | 1 | |
İspanya | 0 | 1 | 0 | 1 | |
34 | Yunanistan | 0 | 0 | 1 | 1 |
Hindistan | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Güney Kore | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Moldova | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Yeni Zelanda | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Peru | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Türkiye | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Toplam | 44 | 44 | 44 | 132 |
Kaynakça
- ^ "IAAF World Junior Championships (İngilizce)". 29 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2014.
- ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2014.
Dış bağlantılar
- Resmi sonuçlar31 Temmuz 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.