Ники Лауда
1:24.836 (33)

1978 Голямата награда на Швеция е 6-о за Голямата награда на Швеция и е 8-и кръг от сезон 1978 във Формула 1, провежда се на 17 юли 1978, на пистата Скандинавиън Рейсуей, Швеция.

История на кръга

Една от най-големите новини е появяването на модифицирания Брабам BT46B за Ники Лауда и Джон Уотсън. Болидът включва голям вентилатор в задната част на болида и голям радиатор над двигателя Алфа Ромео. Вентилаторът от своя страна повлича въздуха към охладителната система на болида, докато я всмуква на трасето. Това предизвика протести отстрана на Макларън, Лотус, Тирел, Съртис и Уилямс, които смятат че аеродинамичния ефект е изцяло умишлен, а Брабам от своя страна подчерта, че това помага на охладителната система. Организаторите в крайна сметка позволи на отбора да използва колата.

Междувременно Кеке Розберг остана без отбор, след като Теди Йъп реши да напусне колоната след поредица от отпадания в квалификации, преди финландеца да намери място в отбора на АТС, замествайки Алберто Коломбо.

Квалификация

Със само 27 състезатели записани за участие пре-квалификацията не се състоя. Марио Андрети отново взе пола, но този път Уотсън записа второ най-добро време пред Лауда и Рони Петерсон. Рикардо Патрезе се престави отлично за да постави Ероуз-а на пето място пред Джоди Шектър, Ферари-тата на Жил Вилньов и Карлос Ройтеман, Алън Джоунс и Жан-Пиер Жабуй. Единствените които пропускат състезанието са Рупърт Кийгън, Брет Лънгър и Джаки Икс.

Състезание

Пред около 50 хиляди зрители Андрети отново направи добър старт, докато Уотсън потегли лошо и е изпреварен от Лауда и от Патрезе. В средата на колоната, инцидент между Дидие Пирони и Виторио Брамбила в началото на осмата обиколка принуди пилота на Съртис да напусне надпреварата, докато френския пилот на Тирел се прибра в бокса. Отломките от двата болида принуди Петерсон да влезе в бокса, връщайки се на трасето на 17-а позиция. Скоро водна теч означи отпадането и на Шектър от шесто място в 16-а обиколка, следван от Уотсън с повреда на съединителя причинен от завъртане в опита на северно-ирландеца да изпревари Патрезе, три обиколки по-късно.

Силното представяне на Джоунс позволи на австралиеца да изпревари и двете Ферари-та, преди да мине и пред Ероуз-а на Патрезе. Малко по-късно Уилямс-а е ударен от италианеца и се завъртя, което го прати зад групата водена от Жак Лафит, докато Ферари-тата останаха доста назад заради спиранията им за нови гуми. Жабуй се намира близо до топ 6, преди да напусне с повреда в двигателя.

Лауда остана зад Лотус-а на Андрети до 38-ата обиколка, когато австриеца успя да го изпревари след грешка на американеца. В 46-а обиколка битката за водачеството приключи с отпадането на Андрети, след като двигателя го блокира. През това време Патрик Депайе приключи участието си със счупено окачване, а Джоунс се прибра в бокса на своя отбор с повреда на една от гумите, вследствие на контакта с Патрезе малко по-рано в надпреварата. Петерсон успя да се добере до третото място, изпреварвайки по-бавните болиди пред себе си, както е и подпомогнат от местните фенове. Патрезе обаче се оказа труден за изпреварване и оказа сериозна съпротива в опита да си защити позицията си.

Лауда взе победата на повече от 34 секунди като с това донесе и първата победа на Брабам след ГП на Германия 1975 и първа за Алфа Ромео след тази на Хуан Мануел Фанджо на Педраблес през 1951. Победата обаче е помрачена от решението на Лотус и още няколко отбора да копират дизайна на Брабам за следващия кръг, което накрая не се случи с решението на отбора доброволно да оттегли BT46B след това състезание. Патрезе успя да удържи второто място от Петерсон, а Патрик Тамбей се добра до четвъртото място пред Клей Регацони и Емерсон Фитипалди. Лафит е на четвърта позиция до 68-ата обиколка когато двигателя Матра V12 му отказа близо до финала, а Джеймс Хънт в едно разочароващо състезание финишира на осма позиция. Другите финиширали състезанието са Вилньов, Ройтеман, Ханс-Йоахим Щук, Хектор Ребак, Йохен Мас, Ролф Щомелен и Розберг, докато Артуро Мерцарио остана не-класиран след като остана на осем обиколки от победителя.