Olympijský stadion v Tokiu
3. mistrovství světa v atletice se konalo ve dnech 23. srpna – 1. září 1991 v japonském Tokiu na olympijském stadionu, kde se mj. konaly letní olympijské hry v roce 1964 .
Na programu bylo celkově 43 disciplín (24 mužských a 19 ženských). Na šampionátu byly vytvořeny tři nové světové rekordy . Postarali se o ně Američané , sprinter Carl Lewis (100 m), Mike Powell v dálce a mužské americké kvarteto ve štafetě na 4×100 metrů. Nejúspěšnější atletkou se stala Němka Katrin Krabbeová , která vybojovala dvě zlaté a dvě bronzové medaile.
Československá účast
Podrobnější informace naleznete v článku Československo na Mistrovství světa v atletice 1991.
Československým atletům se v Tokiu nepodařilo vybojovat cenný kov. Nejblíže zisku medaile byl desetibojař Robert Změlík , který nasbíral celkově 8 379 bodů a obsadil konečné 4. místo. Na bronzovou medaili, kterou získal Němec Schenk, ztratil 15 bodů.[1] Trojí zastoupení mělo Československo v chůzi na 20 i na 50 km. Na kratší vzdálenosti dosáhl nejlepšího výsledku Igor Kollár, který byl třináctý. Patnáctý byl Roman Mrázek a sedmnáctý Pavol Blažek .[2] V chůzi na 50 km byl nejlepší Pavol Szikora , který závod dokončil na 16. místě. Na 24. místě v čase 2.26:56 doběhl Martin Vrábeľ v maratonu.[3]
V technických disciplínách se naopak československým atletům nedařilo. Kvalifikací neprošli výškař Róbert Ruffíni , tyčkař Zdeněk Lubenský , dálkař Milan Gombala , trojskokan Ján Čado , koulař Karel Šula, diskař Imrich Bugár i oštěpař Jan Železný .
Mezi ženami zaznamenala nejlepší umístění výškařka Šárka Nováková , která ve finále obsadila výkonem 190 cm 9. místo.[4] Chodkyně Ivana Brozmanová dokončila desetikilometrový závod na 26. místě.[5]
Medailisté
Muži
Soutěž
Zlato
Stříbro
Bronz
100 m
Carl Lewis 9,86
Leroy Burrell 9,88
Dennis Mitchell 9,91
200 m
Michael Johnson 20,01
Frankie Fredericks 20,34
Atlee Mahorn 20,49
400 m
Antonio Pettigrew 44,57
Roger Black 44,62
Danny Everett 44,63
800 m
Billy Konchellah 1:43,99
José Luíz Barbosa 1:44,24
Mark Everett 1:44,67
1500 m
Noureddine Morceli 3:32,84
Wilfred Kirochi 3:34,84
Hauke Fuhlbrügge 3:35,28
5000 m
Yobes Ondieki 13:14,45
Fita Bayisa 13:16,64
Brahim Boutayeb 13:22,70
10 000 m
Moses Tanui 27:38,74
Richard Chelimo 27:39,41
Khalid Skah 27:41,74
Maraton
Hiromi Taniguči 2.14:57
Ahmed Salah 2.15:26
Steve Spence 2.15:36
110 m př.
Greg Foster 13,06
Jack Pierce 13,06
Tony Jarrett 13,25
400 m př.
Samuel Matete 47,64
Winthrop Graham 47,74
Kriss Akabusi 47,86
3000 m př.
Moses Kiptanui 8:12,59
Patrick Sang 8:13,44
Azzedine Brahmi 8:15,54
Štafeta 4 × 100 m
USA 37,50 Andre Cason Leroy Burrell Dennis MitchellCarl Lewis
Francie 37,87 Max MorinièreDaniel Sangouma Jean-Charles TrouabalBruno Marie-Rose
Spojené království 38,09 Tony Jarrett John Regis Darren BraithwaiteLinford Christie
Štafeta 4 × 400 m
Spojené království 2:57,53 Roger Black Derek RedmondJohn Regis Kriss Akabusi
USA 2:57,57 Andrew Valmon Quincy Watts Danny EverettAntonio Pettigrew
Jamajka Jamajka 3:00,10 Patrick O'ConnorDevon Morris Winthrop Graham Seymour Fagan
Chůze na 20 km
Maurizio Damilano 1.19:37
Michail Ščennikov 1.19:46
Jevgenij Misjulja 1.20:22
Chůze na 50 km
Alexandr Potašov 3.53:09
Andrej Perlov 3.53:09
Hartwig Gauder 3.55:14
Skok do výšky
Charles Austin 2,38 m
Javier Sotomayor 2,36 m
Hollis Conway 2,36 m
Skok o tyči
Sergej Bubka 5,95 m
István Bagyula 5,90 m
Maxim Tarasov 5,85 m
Skok daleký
Mike Powell 8,95 m
Carl Lewis 8,91 m
Larry Myricks 8,42 m
Trojskok
Kenny Harrison 17,78 m
Leonid Vološin 17,75 m
Mike Conley 17,62 m
Vrh koulí
Werner Günthör 21,67 m
Lars Arvid Nilsen 20,75 m
Oleksandr Klymenko 20,34 m
Hod diskem
Lars Riedel 66,20 m
Erik de Bruin 65,82 m
Attila Horváth 65,32 m
Hod kladivem
Jurij Sedych 81,70 m
Igor Astapkovič 80,94 m
Heinz Weis 80,44 m
Hod oštěpem
Kimmo Kinnunen 90,82 m
Seppo Räty 88,12 m
Vladimir Sasimovič 87,08 m
Desetiboj
Dan O'Brien 8 812 bodů
Mike Smith 8 549 bodů
Christian Schenk 8 394 bodů
Ženy
Soutěž
Zlato
Stříbro
Bronz
100 m
Katrin Krabbeová 10,99
Gwen Torrenceová 11,03
Merlene Otteyová 11,06
200 m
Katrin Krabbeová 22,09
Gwen Torrenceová 22,16
Merlene Otteyová 22,21
400 m
Marie-José Pérecová 49,13
Grit Breuerová 49,42
Sandra Myersová 49,78
800 m
Lilija Nurutdinovová 1:57,50
Ana Fidelia Quirotová 1:57,55
Ella Kovacsová 1:57,58
1500 m
Hassiba Boulmerka 4:02,21
Taťána Dorovskichová 4:02,58
Ljudmila Rogačovová 4:02,72
3000 m
Taťána Dorovskichová 8:35,82
Jelena Romanovová 8:36,06
Susan Sirmaová 8:39,41
10 000 m
Liz McColganová 31:14,31
Čung Chuan-ti 31:35,08
Wang Siou-tching 31:35,99
Maraton
Wanda Panfilová 2.29:53
Sačiko Jamašita 2.29:57
Katrin Dörreová 2.30:10
100 m př.
Ludmila Narožilenková 12,59
Gail Deversová 12,63
Natalija Grygorjevová 12,69
400 m př.
Taťjana Ledovská 53,11
Sally Gunnellová 53,16
Janeene Vickersová 53,47
Štafeta 4 × 100 m
Jamajka Jamajka 41,94 Dahlia DuhaneyováJuliet Cuthbertová Beverly McDonaldová Merlene Otteyová
Sovětský svaz 42,20 Natalia KovtunováGalina Malčuginová Jelena VinogradovováIrina Privalovová
Německo 42,33 Grit Breuerová Katrin Krabbeová Sabine RichterováHeike Drechslerová
Štafeta 4 × 400 m
Sovětský svaz 3:18,43 Taťjana Ledovská Ludmila DžigalovováOlga Nazarovová Olga Bryzginová
USA 3:20,15 Rochelle StevensováDiane Dixonová Jearl Milesová Lillie Leatherwoodová
Německo 3:21,25 Uta RohländerováKatrin Krabbeová Christine Wachtelová Grit Breuerová
Chůze na 10 km
Alina Ivanovová 42:57
Madelein Svenssonová 43:13
Sari Essayahová 43:13
Skok do výšky
Heike Henkelová 2,05 m
Jelena Jelesinová 1,98 m
Inga Babakovová 1,96 m
Skok daleký
Jackie Joynerová-Kerseeová 7,32 m
Heike Drechslerová 7,29 m
Larisa Běrežná 7,11 m
Vrh koulí
Chuang Č’-chung 20,83 m
Natalja Lisovská 20,29 m
Světlana Kriveljovová 20,16 m
Hod diskem
Cvetanka Christovová 71,02 m
Ilke Wyluddaová 69,12 m
Larisa Michalčenková 68,26 m
Hod oštěpem
Sü Te-mej 68,78 m
Petra Meierová 68,68 m
Silke Renková 66,80 m
Sedmiboj
Sabine Braunová 6 672 bodů
Liliana Năstaseová 6 493 bodů
Irina Bělovová 6 448 bodů
Medailové pořadí
Odkazy
Reference
Související články
Externí odkazy