Η ενότητα αυτή δεν τεκμηριώνεται επαρκώς με παραπομπές. Παρακαλούμε βοηθήστε προσθέτοντας την κατάλληλη τεκμηρίωση. Ατεκμηρίωτο υλικό μπορεί να αμφισβητηθεί και να αφαιρεθεί.
(Η σήμανση τοποθετήθηκε στις 06/06/2023)
Μετά τη διάλυση της Ομοσπονδίας Δυτικών Ινδιών, η Αντίγκουα και Μπαρμπούντα ίδρυσε την Ολυμπιακή Επιτροπή της το 1965, ώστε να καταφέρουν οι αθλητές της χώρας να συμμετάσχουν στους Αγώνες της Βρετανικής Κοινοπολιτείας το 1966. Το 1975, η Διεθνής Ολυμπιακή Επιτροπή αρνήθηκε να αναγνωρίσει επίσημα την επιτροπή καθώς το καταστατικό της δεν ήταν σύμφωνο με τις απαιτήσεις της. Έλαβε προσωρινή αναγνώριση στις αρχές του 1976 και τελικά αναγνωρίστηκε πλήρως στις 19 Ιουλίου του ίδιου έτους, σε σύνοδο της ΔΟΕ στο Μόντρεαλ. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στη χώρα να πραγματοποιήσει το ντεμπούτο της στην Ολυμπιάδα εκείνης της χρονιάς με 10 αθλητές.
Έκτοτε, έχει λάβει μέρος σε όλες τις διοργανώσεις Θερινών Ολυμπιακών Αγώνων με συνολικά 76 αθλητές, αλλά δεν έχει κατακτήσει κάποιο Ολυμπιακό μετάλλιο. Η μεγαλύτερη επιτυχία για την Αντίγκουα και Μπαρμπούντα ήρθε από τον Μπρένταν Κρίστιαν το 2008, όταν κατάφερε να φτάσει έως τα ημιτελικά στα 200 μέτρα ανδρών στον στίβο.
α Η στήλη "Σύνολο" υποδεικνύει τον συνολικό αριθμό των συμμετοχών σε κάθε άθλημα και όχι τον αριθμό των αθλητών, καθώς κάποιοι έχουν λάβει μέρος σε περισσότερες από μία διοργανώσεις.
β Η σειρά "Σύνολο" υποδεικνύει τον συνολικό αριθμό των συμμετεχόντων κάθε Ολυμπιάδας.