A Dél-afrikai Köztársaság az olimpiai játékokon
A Dél-afrikai Köztársaság az olimpiai játékokon | |||||
A Dél-afrikai Köztársaság zászlaja | |||||
NOB-országkód: RSA | |||||
OOB | Dél-afrikai Sportszövetség és Olimpiai Bizottság | ||||
Honlap | Hivatalos honlap | ||||
Érmek |
| ||||
Nyári olimpiai játékok: | |||||
Téli olimpiai játékok: |
A Dél-afrikai Köztársaság első alkalommal 1904-ben vett részt az olimpiai játékokon, és 1960-ig minden nyári játékokra küldött sportolókat. Az ENSZ 1962-es 1761. Közgyűlési Határozatának egy kitétele értelmében - válaszolva Dél-Afrika fajüldöző politikájára - az országot eltiltották az olimpiáktól. 1990-ben, mikor megkezdődtek a Dél-Afrika fajüldözésének felszámolására összehívott tárgyalások, az ország újra csatlakozhatott az Olimpiai Mozgalomhoz.
A Dél-afrikai Sportszövetség és Olimpiai Bizottság 1991-ben alakult meg, és 1992 nyarán térhetett vissza Dél-Afrika a játékokra. A Dél-afrikai Köztársaság részt vett a téli olimpiai játékokon is még 1960-ban, és 1994 óta valamennyi téli sportünnepen.
A dél-afrikai sportolók eddig összesen 89 olimpiai érmet szereztek (mindet a nyári olimpiákon) , főként atlétikában, ökölvívásban és úszásban.
Érmesek
Nyári olimpiák
Érem | Név | Olimpia | Sport | Versenyszám |
---|---|---|---|---|
Arany | Lawrence Stevens | 1932. Los Angeles | Ökölvívás | Férfi könnyűsúly |
Arany | David Carstens | 1932. Los Angeles | Ökölvívás | Férfi nagyváltósúly |
Bronz | Marjorie Clark | 1932. Los Angeles | Atlétika | Női 80 m gát |
Bronz | Ernest Pierce | 1932. Los Angeles | Ökölvívás | Férfi középsúly |
Bronz | Jenny Maakal | 1932. Los Angeles | Úszás | Női 400 m gyors |
Ezüst | Charles Catterall | 1936. Berlin | Ökölvívás | Férfi pehelysúly |
Arany | Gerald Dreyer | 1948. London | Ökölvívás | Férfi könnyűsúly |
Arany | George Hunter | 1948. London | Ökölvívás | Férfi nagyváltósúly |
Ezüst | Dennis Shepherd | 1948. London | Ökölvívás | Férfi pehelysúly |
Bronz | John Arthur | 1948. London | Ökölvívás | Férfi nehézsúly |
Arany | Esther Brand | 1952. Helsinki | Atlétika | Női magasugrás |
Arany | Joan Harrison | 1952. Helsinki | Úszás | Női 100 m hát |
Ezüst | Daphne Robb-Hasenjäger | 1952. Helsinki | Atlétika | Női 100 m |
Ezüst | Theunis Van Schalkwyk | 1952. Helsinki | Ökölvívás | Férfi középváltósúly |
Ezüst | Thomas Shardelow |
Raymond Robinson1952. Helsinki | Kerékpározás (pálya) | Férfi 2000 m tandem |
Ezüst | Robert Fowler Thomas Shardelow Alfred Swift |
George Estman1952. Helsinki | Kerékpározás (pálya) | Férfi időfutam (4000m) |
Bronz | William Toweel | 1952. Helsinki | Ökölvívás | Férfi légsúly |
Bronz | Leonard Leisching | 1952. Helsinki | Ökölvívás | Férfi pehelysúly |
Bronz | Andries Nieman | 1952. Helsinki | Ökölvívás | Férfi nehézsúly |
Bronz | Raymond Robinson | 1952. Helsinki | Kerékpározás (pálya) | Férfi 1 km időfutam |
Bronz | Daniel Bekker | 1956. Melbourne/Stockholm | Ökölvívás | Férfi nehézsúly |
Bronz | Henry Loubscher | 1956. Melbourne/Stockholm | Ökölvívás | Férfi középváltósúly |
Bronz | Alfred Swift | 1956. Melbourne/Stockholm | Kerékpározás (pálya) | Férfi 1 km időfutam |
Bronz | Jeanette Myburgh Natalie Myburgh Susan Elizabeth Roberts |
Moira Abernethy1956. Melbourne/Stockholm | Úszás | Női 4×100 m gyors váltó |
Ezüst | Daniel Bekker | 1960. Róma | Ökölvívás | Férfi nehézsúly |
Bronz | Malcolm Clive Spence | 1960. Róma | Atlétika | Férfi 400 m |
Bronz | William Meyers | 1960. Róma | Ökölvívás | Férfi pehelysúly |
Ezüst | Elana Meyer | 1992. Barcelona | Atlétika | Női 10 000 m |
Ezüst | Piet Norval |
Wayne Ferreira1992. Barcelona | Tenisz | Férfi páros |
Arany | Josia Thugwane | 1996. Atlanta | Atlétika | Férfi maraton |
Arany | Penelope Heyns | 1996. Atlanta | Úszás | Női 100 m mellúszás |
Arany | Penelope Heyns | 1996. Atlanta | Úszás | női 200 m mellúszás |
Ezüst | Hezekiél Sepeng | 1996. Atlanta | Atlétika | Férfi 800 m |
Bronz | Marianne Kriel | 1996. Atlanta | Úszás | Női 100 m hátúszás |
Ezüst | Hestrie Cloete | 2000. Sydney | Atlétika | Női magasugrás |
Ezüst | Terence Parkin | 2000. Sydney | Úszás | Férfi 200 m mellúszás |
Bronz | Llewellyn Herbert | 2000. Sydney | Atlétika | Férfi 400 m gát |
Bronz | Frantz Kruger | 2000. Sydney | Atlétika | Férfi diszkoszvetés |
Bronz | Penelope Heyns | 2000. Sydney | Úszás | Női 100 m mellúszás |
Arany | Ryk Neethling Roland Schoeman Darian Townsend |
Lyndon Ferns2004. Athén | Úszás | Férfi 4×100 m gyors váltó |
Ezüst | Mbulaeni Mulaudzi | 2004. Athén | Atlétika | Férfi 800 m |
Ezüst | Hestrie Cloete | 2004. Athén | Atlétika | Női magasugrás |
Ezüst | Roland Schoeman | 2004. Athén | Úszás | Férfi 100 m gyors |
Bronz | Ramon Di Clemente |
Donovan Cech2004. Athén | Evezés | Férfi páros |
Bronz | Roland Schoeman | 2004. Athén | Úszás | Férfi 50 m gyors |
Ezüst | Godfrey Khotso Mokoena | 2008. Peking | Atlétika | Férfi távolugrás |
Arany | Matthew Brittain John Smith James Thompson |
Sizwe Ndlovu2012. London | Evezés | Könnyűsúlyú kormányos nélküli négyes |
Arany | Cameron van der Burgh | 2012. London | Úszás | Férfi 100 m mellúszás |
Arany | Chad le Clos | 2012. London | Úszás | Férfi 200 m pillangóúszás |
Arany | Caster Semenya | 2012. London | Atlétika | Női 800 m |
Ezüst | Chad le Clos | 2012. London | Úszás | Férfi 100 m pillangóúszás |
Bronz | Bridgitte Hartley | 2012. London | Kajak-kenu | Női K-1 500 m |
Arany | Wayde Van Niekerk | 2016. Rio de Janeiro | Atlétika | Férfi 400 m |
Arany | Caster Semenya | 2016. Rio de Janeiro | Atlétika | Női 800 m |
Ezüst | Chad le Clos | 2016. Rio de Janeiro | Úszás | Férfi 200 m gyorsúszás |
Ezüst | Lawrence Brittain |
Shaun Keeling2016. Rio de Janeiro | Evezés | Férfi kormányos nélküli kettes |
Ezüst | Chad le Clos | 2016. Rio de Janeiro | Úszás | Férfi 100 m pillangóúszás |
Ezüst | Cameron van der Burgh | 2016. Rio de Janeiro | Úszás | Férfi 100 m mellúszás |
Ezüst | Luvo Manyonga | 2016. Rio de Janeiro | Atlétika | Férfi távolugrás |
Ezüst | Sunette Viljoen | 2016. Rio de Janeiro | Atlétika | Női gerelyhajítás |
Bronz | Juan de Jongh Seabelo Senatla Justin Geduld Kyle Brown Cecil Afrika Kwagga Smith Werner Kok Rosko Specman Philip Snyman Dylan Sage Francois Hougaard Tim Agaba |
Cheslin Kolbe2016. Rio de Janeiro | Rögbi | Férfi |
Bronz | Henri Schoeman | 2016. Rio de Janeiro | Triatlon | Férfi |
Arany | Tatjana Schoenmaker | 2020. Tokió | Úszás | Női 200 m mellúszás |
Ezüst | Tatjana Schoenmaker | 2020. Tokió | Úszás | Női 100 m mellúszás |
Ezüst | Bianca Buitendag | 2020. Tokió | Hullámlovaglás | Női egyéni |
Éremtáblázatok
Érmek a nyári olimpiai játékokon
Olimpia | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen |
---|---|---|---|---|
1896–1900 | nem vett részt | |||
1904, St. Louis | 0 | 0 | 0 | 0 |
1908, London | 1 | 1 | 0 | 2 |
1912, Stockholm | 4 | 2 | 0 | 6 |
1920, Antwerpen | 3 | 4 | 3 | 10 |
1924, Párizs | 1 | 1 | 1 | 3 |
1928, Amszterdam | 1 | 0 | 2 | 3 |
1932, Los Angeles | 2 | 0 | 3 | 5 |
1936, Berlin | 0 | 1 | 0 | 1 |
1948, London | 2 | 1 | 1 | 4 |
1952, Helsinki | 2 | 4 | 4 | 10 |
1956, Melbourne | 0 | 0 | 4 | 4 |
1960, Róma | 0 | 1 | 2 | 3 |
1964–1988 | nem vett részt | |||
1992, Barcelona | 0 | 2 | 0 | 2 |
1996, Atlanta | 3 | 1 | 1 | 5 |
2000, Sydney | 0 | 2 | 3 | 5 |
2004, Athén | 1 | 3 | 2 | 6 |
2008, Peking | 0 | 1 | 0 | 1 |
2012, London | 4 | 1 | 1 | 6 |
2016, Rio de Janeiro | 2 | 6 | 2 | 10 |
2020, Tokió | 1 | 2 | 0 | 3 |
Összesen | 27 | 33 | 29 | 89 |
Érmek sportáganként
Érmek a nyári olimpiai játékokon sportáganként
Dél-afrikai Köztársaság érmei a nyári olimpiai játékokon sportáganként |
Sportág | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen |
---|---|---|---|---|
Atlétika | 9 | 13 | 6 | 28 |
Úszás | 7 | 7 | 6 | 20 |
Ökölvívás | 6 | 4 | 9 | 19 |
Tenisz | 3 | 2 | 1 | 6 |
Kerékpározás | 1 | 4 | 3 | 8 |
Evezés | 1 | 1 | 1 | 3 |
Sportlövészet | 0 | 1 | 0 | 1 |
Hullámlovaglás | 0 | 1 | 0 | 1 |
Kajak-kenu | 0 | 0 | 1 | 1 |
Rögbi | 0 | 0 | 1 | 1 |
Triatlon | 0 | 0 | 1 | 1 |
Összesen | 27 | 33 | 29 | 89 |
Források
- South Africa (angol nyelven). olympics.com. (Hozzáférés: 2021. július 31.)
- South Africa (RSA) (angol nyelven). olympedia.org. (Hozzáférés: 2021. július 31.)