Australian Open 2018
Miejsce | |||
---|---|---|---|
Obiekt | |||
Nawierzchnia |
Twarda | ||
Data |
15–28.01.2018 | ||
ATP Tour | |||
Kategoria |
Wielki Szlem | ||
Drabinka |
128S/128Q/64D | ||
Dyrektor |
Craig Tiley | ||
WTA Tour | |||
Kategoria |
Wielki Szlem | ||
Drabinka |
128S/96Q/64D | ||
Dyrektor |
Craig Tiley | ||
Zwycięzcy | |||
Gra pojedyncza mężczyzn Roger Federer | |||
Gra podwójna mężczyzn Oliver Marach Mate Pavić | |||
Gra pojedyncza kobiet Caroline Wozniacki | |||
Gra podwójna kobiet Tímea Babos Kristina Mladenovic | |||
Gra mieszana Gabriela Dabrowski Mate Pavić | |||
| |||
Strona internetowa |
Australian Open 2018 – pierwszy w sezonie tenisowy turniej wielkoszlemowy, który odbywał się w dniach 15–28 stycznia 2018 roku, tradycyjnie na twardych kortach Melbourne Park w Melbourne. Była to 106. edycja rozgrywek oraz 31. odsłona imprezy na kortach Melbourne Park. Pula nagród wyniosła 55 milionów dolarów australijskich.
Turnieje seniorskie
Gra pojedyncza mężczyzn
- Osobny artykuł:
Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | ||||||||||||||||||||||||
1 | Rafael Nadal | 6 | 3 | 7 | 2 | 0k | ||||||||||||||||||||
6 | Marin Čilić | 3 | 6 | 65 | 6 | 2 | ||||||||||||||||||||
6 | Marin Čilić | 6 | 7 | 6 | ||||||||||||||||||||||
Kyle Edmund | 2 | 64 | 2 | |||||||||||||||||||||||
3 | Grigor Dimitrow | 4 | 6 | 3 | 4 | |||||||||||||||||||||
Kyle Edmund | 6 | 3 | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||||
6 | Marin Čilić | 2 | 7 | 3 | 6 | 1 | ||||||||||||||||||||
2 | Roger Federer | 6 | 65 | 6 | 3 | 6 | ||||||||||||||||||||
Tennys Sandgren | 4 | 65 | 3 | |||||||||||||||||||||||
Chung Hyeon | 6 | 7 | 6 | |||||||||||||||||||||||
Chung Hyeon | 1 | 2k | ||||||||||||||||||||||||
2 | Roger Federer | 6 | 5 | |||||||||||||||||||||||
19 | Tomáš Berdych | 61 | 3 | 4 | ||||||||||||||||||||||
2 | Roger Federer | 7 | 6 | 6 |
Gra pojedyncza kobiet
- Osobny artykuł:
Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | ||||||||||||||||||
1 | Simona Halep | 6 | 6 | |||||||||||||||||
6 | Karolína Plíšková | 3 | 2 | |||||||||||||||||
1 | Simona Halep | 6 | 4 | 9 | ||||||||||||||||
21 | Angelique Kerber | 3 | 6 | 7 | ||||||||||||||||
21 | Angelique Kerber | 6 | 6 | |||||||||||||||||
17 | Madison Keys | 1 | 2 | |||||||||||||||||
1 | Simona Halep | 62 | 6 | 4 | ||||||||||||||||
2 | Caroline Wozniacki | 7 | 3 | 6 | ||||||||||||||||
Elise Mertens | 6 | 6 | ||||||||||||||||||
6 | Elina Switolina | 4 | 0 | |||||||||||||||||
Elise Mertens | 3 | 62 | ||||||||||||||||||
2 | Caroline Wozniacki | 6 | 7 | |||||||||||||||||
Carla Suárez Navarro | 0 | 7 | 2 | |||||||||||||||||
2 | Caroline Wozniacki | 6 | 63 | 6 |
Gra podwójna mężczyzn
- Osobny artykuł:
Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | ||||||||||||||||||
1 | Łukasz Kubot Marcelo Melo | 4 | 7 | 65 | ||||||||||||||||
Ben McLachlan Jan-Lennard Struff | 6 | 64 | 7 | |||||||||||||||||
Ben McLachlan Jan-Lennard Struff | 6 | 5 | 64 | |||||||||||||||||
7 | Oliver Marach Mate Pavić | 4 | 7 | 7 | ||||||||||||||||
Marcus Daniell Dominic Inglot | 4 | 7 | 65 | |||||||||||||||||
7 | Oliver Marach Mate Pavić | 6 | 610 | 7 | ||||||||||||||||
7 | Oliver Marach Mate Pavić | 6 | 6 | |||||||||||||||||
11 | Juan Sebastián Cabal Robert Farah | 4 | 4 | |||||||||||||||||
11 | Juan Sebastián Cabal Robert Farah | 6 | 7 | |||||||||||||||||
WC | Sam Groth Lleyton Hewitt | 4 | 5 | |||||||||||||||||
11 | Juan Sebastián Cabal Robert Farah | 7 | 7 | |||||||||||||||||
6 | Bob Bryan Mike Bryan | 61 | 5 | |||||||||||||||||
6 | Bob Bryan Mike Bryan | 6 | 6 | |||||||||||||||||
15 | Marcin Matkowski Aisam-ul-Haq Qureshi | 1 | 4 |
Gra podwójna kobiet
- Osobny artykuł:
Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | ||||||||||||||||||
1 | Latisha Chan Andrea Sestini Hlaváčková | 4 | 6 | 66 | ||||||||||||||||
5 | Tímea Babos Kristina Mladenovic | 6 | 0 | 7 | ||||||||||||||||
5 | Tímea Babos Kristina Mladenovic | 6 | 6 | |||||||||||||||||
8 | Hsieh Su-wei Peng Shuai | 4 | 2 | |||||||||||||||||
4 | Lucie Šafářová Barbora Strýcová | 1 | 4 | |||||||||||||||||
8 | Hsieh Su-wei Peng Shuai | 6 | 6 | |||||||||||||||||
5 | Tímea Babos Kristina Mladenovic | 6 | 6 | |||||||||||||||||
2 | Jekatierina Makarowa Jelena Wiesnina | 4 | 3 | |||||||||||||||||
10 | Irina-Camelia Begu Monica Niculescu | 4 | 6 | 6 | ||||||||||||||||
PR | Jennifer Brady Vania King | 6 | 2 | 0 | ||||||||||||||||
10 | Irina-Camelia Begu Monica Niculescu | 4 | 3 | |||||||||||||||||
2 | Jekatierina Makarowa Jelena Wiesnina | 6 | 6 | |||||||||||||||||
6 | Gabriela Dabrowski Xu Yifan | 6 | 1 | 62 | ||||||||||||||||
2 | Jekatierina Makarowa Jelena Wiesnina | 0 | 6 | 7 |
Gra mieszana
- Osobny artykuł:
Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | ||||||||||||||||||
WC | Storm Sanders Marc Polmans | 5 | 4 | |||||||||||||||||
María José Martínez Sánchez Marcelo Demoliner | 7 | 6 | ||||||||||||||||||
María José Martínez Sánchez Marcelo Demoliner | 5 | 7 | 6 | |||||||||||||||||
5 | Tímea Babos Rohan Bopanna | 7 | 6 | 10 | ||||||||||||||||
Abigail Spears Juan Sebastián Cabal | 4 | 65 | ||||||||||||||||||
5 | Tímea Babos Rohan Bopanna | 6 | 7 | |||||||||||||||||
5 | Tímea Babos Rohan Bopanna | 6 | 4 | 9 | ||||||||||||||||
8 | Gabriela Dabrowski Mate Pavić | 2 | 6 | 11 | ||||||||||||||||
6 | Andrea Sestini Hlaváčková Édouard Roger-Vasselin | 2 | 6 | 11 | ||||||||||||||||
3 | Jekatierina Makarowa Bruno Soares | 6 | 4 | 13 | ||||||||||||||||
3 | Jekatierina Makarowa Bruno Soares | 1 | 4 | |||||||||||||||||
8 | Gabriela Dabrowski Mate Pavić | 6 | 6 | |||||||||||||||||
8 | Gabriela Dabrowski Mate Pavić | 6 | 7 | |||||||||||||||||
Johanna Larsson Matwé Middelkoop | 3 | 60 |
Turnieje juniorskie
Gra pojedyncza chłopców
- Osobny artykuł:
Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | ||||||||||||||||||
1 | Timofiej Skatow | 6 | 3 | 2 | ||||||||||||||||
6 | Tseng Chun-hsin | 2 | 6 | 6 | ||||||||||||||||
6 | Tseng Chun-hsin | 6 | 5 | 6 | ||||||||||||||||
Aidan McHugh | 3 | 7 | 4 | |||||||||||||||||
Aidan McHugh | 6 | 6 | ||||||||||||||||||
WC | Rinky Hijikata | 4 | 2 | |||||||||||||||||
6 | Tseng Chun-hsin | 66 | 4 | |||||||||||||||||
7 | Sebastian Korda | 7 | 6 | |||||||||||||||||
7 | Sebastian Korda | 6 | 6 | |||||||||||||||||
Ray Ho | 2 | 3 | ||||||||||||||||||
7 | Sebastian Korda | 7 | 5 | 6 | ||||||||||||||||
2 | Marko Miladinović | 5 | 7 | 4 | ||||||||||||||||
5 | Hugo Gaston | 6 | 3 | 5 | ||||||||||||||||
2 | Marko Miladinović | 4 | 6 | 7 |
Gra pojedyncza dziewcząt
- Osobny artykuł:
Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | ||||||||||||||||||
1 | Wang Xinyu | 5 | 6 | 6 | ||||||||||||||||
5 | Naho Sato | 7 | 3 | 3 | ||||||||||||||||
1 | Wang Xinyu | 6 | 1 | 0 | ||||||||||||||||
Clara Burel | 2 | 6 | 6 | |||||||||||||||||
Dalayna Hewitt | 64 | 2 | ||||||||||||||||||
Clara Burel | 7 | 6 | ||||||||||||||||||
Clara Burel | 3 | 4 | ||||||||||||||||||
2 | Liang En-shuo | 6 | 6 | |||||||||||||||||
Elisabetta Cocciaretto | 6 | 6 | ||||||||||||||||||
13 | Daniela Vismane | 3 | 4 | |||||||||||||||||
Elisabetta Cocciaretto | 6 | 3 | 65 | |||||||||||||||||
2 | Liang En-shuo | 4 | 6 | 7 | ||||||||||||||||
9 | Wang Xiyu | 4 | 6 | 3 | ||||||||||||||||
2 | Liang En-shuo | 6 | 4 | 6 |
Gra podwójna chłopców
- Osobny artykuł:
Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | ||||||||||||||||||
Philip Henning Andrew Paulson | 7 | 5 | 5 | |||||||||||||||||
Alt | Rudolf Molleker Henri Squire | 63 | 7 | 10 | ||||||||||||||||
Alt | Rudolf Molleker Henri Squire | 6 | 6 | |||||||||||||||||
Filip Cristian Jianu Thiago Agustín Tirante | 3 | 2 | ||||||||||||||||||
3 | Naoki Tajima Aleksiej Zacharow | w/o | ||||||||||||||||||
WC | Filip Cristian Jianu Thiago Agustín Tirante | |||||||||||||||||||
Alt | Rudolf Molleker Henri Squire | 2 | 2 | |||||||||||||||||
7 | Hugo Gaston Clément Tabur | 6 | 6 | |||||||||||||||||
6 | Tomáš Macháč Ondřej Štyler | 2 | 7 | 10 | ||||||||||||||||
4 | Aidan McHugh Timofiej Skatow | 6 | 5 | 6 | ||||||||||||||||
6 | Tomáš Macháč Ondřej Štyler | 4 | 65 | |||||||||||||||||
7 | Hugo Gaston Clément Tabur | 6 | 7 | |||||||||||||||||
7 | Hugo Gaston Clément Tabur | 6 | 6 | |||||||||||||||||
2 | Sebastian Korda Nicolás Mejía | 3 | 4 |
Gra podwójna dziewcząt
- Osobny artykuł:
Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | ||||||||||||||||||
1 | Liang En-shuo Wang Xinyu | 7 | 6 | |||||||||||||||||
Dalayna Hewitt Peyton Stearns | 65 | 3 | ||||||||||||||||||
1 | Liang En-shuo Wang Xinyu | 4 | 6 | 10 | ||||||||||||||||
3 | Yūki Naitō Naho Sato | 6 | 3 | 7 | ||||||||||||||||
3 | Yūki Naitō Naho Sato | 7 | 4 | 11 | ||||||||||||||||
WC | Gabriella Da Silva Fick Ivana Popovic | 5 | 6 | 9 | ||||||||||||||||
1 | Liang En-shuo Wang Xinyu | 7 | 4 | 10 | ||||||||||||||||
7 | Violet Apisah Lulu Sun | 64 | 6 | 5 | ||||||||||||||||
7 | Violet Apisah Lulu Sun | 7 | 6 | |||||||||||||||||
Loudmilla Bencheikh Mana Kawamura | 60 | 2 | ||||||||||||||||||
7 | Violet Apisah Lulu Sun | 0 | 6 | 10 | ||||||||||||||||
2 | Simona Waltert Wang Xiyu | 6 | 3 | 7 | ||||||||||||||||
WC | Olivia Gadecki Megan Smith | 3 | 60 | |||||||||||||||||
2 | Simona Waltert Wang Xiyu | 6 | 7 |
Turnieje zawodników na wózkach
Gra pojedyncza mężczyzn na wózkach
- Osobny artykuł:
Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | ||||||||||||||||||
1 | Gustavo Fernández | 6 | 3 | 2 | ||||||||||||||||
Nicolas Peifer | 4 | 6 | 6 | |||||||||||||||||
Nicolas Peifer | 2 | 5 | ||||||||||||||||||
Stéphane Houdet | 6 | 7 | ||||||||||||||||||
Stéphane Houdet | 6 | 6 | ||||||||||||||||||
WC | Adam Kellerman | 2 | 0 | |||||||||||||||||
Stéphane Houdet | 6 | 1 | 63 | |||||||||||||||||
Shingo Kunieda | 4 | 6 | 7 | |||||||||||||||||
Gordon Reid | 1 | 3 | ||||||||||||||||||
Shingo Kunieda | 6 | 6 | ||||||||||||||||||
Shingo Kunieda | 7 | 6 | ||||||||||||||||||
Stefan Olsson | 66 | 2 | ||||||||||||||||||
Stefan Olsson | 1 | 6 | 6 | |||||||||||||||||
2 | Alfie Hewett | 6 | 3 | 4 |
Gra pojedyncza kobiet na wózkach
- Osobny artykuł:
Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | ||||||||||||||||||
1 | Yui Kamiji | 6 | 7 | |||||||||||||||||
Marjolein Buis | 3 | 5 | ||||||||||||||||||
1 | Yui Kamiji | 6 | 6 | |||||||||||||||||
Sabine Ellerbrock | 3 | 2 | ||||||||||||||||||
Lucy Shuker | 6 | 66 | 64 | |||||||||||||||||
Sabine Ellerbrock | 2 | 7 | 7 | |||||||||||||||||
1 | Yui Kamiji | 66 | 4 | |||||||||||||||||
2 | Diede de Groot | 7 | 6 | |||||||||||||||||
Kgothatso Montjane | 4 | 3 | ||||||||||||||||||
Aniek van Koot | 6 | 6 | ||||||||||||||||||
Aniek van Koot | 2 | 3 | ||||||||||||||||||
2 | Diede de Groot | 6 | 6 | |||||||||||||||||
WC | Katharina Krüger | 1 | 1 | |||||||||||||||||
2 | Diede de Groot | 6 | 6 |
Gra podwójna mężczyzn na wózkach
- Osobny artykuł:
Półfinały | Finał | ||||||||||||
1 | Alfie Hewett Gordon Reid | 6 | 4 | 10 | |||||||||
Gustavo Fernández Shingo Kunieda | 1 | 6 | 6 | ||||||||||
1 | Alfie Hewett Gordon Reid | 4 | 2 | ||||||||||
2 | Stéphane Houdet Nicolas Peifer | 6 | 6 | ||||||||||
Adam Kellerman Stefan Olsson | 2 | 2 | |||||||||||
2 | Stéphane Houdet Nicolas Peifer | 6 | 6 |
Gra podwójna kobiet na wózkach
- Osobny artykuł:
Półfinały | Finał | ||||||||||||
1 | Marjolein Buis Yui Kamiji | 6 | 6 | ||||||||||
Kgothatso Montjane Lucy Shuker | 1 | 3 | |||||||||||
1 | Marjolein Buis Yui Kamiji | 6 | 6 | ||||||||||
2 | Diede de Groot Aniek van Koot | 0 | 4 | ||||||||||
Sabine Ellerbrock Katharina Krüger | 2 | 4 | |||||||||||
2 | Diede de Groot Aniek van Koot | 6 | 6 |
Gra pojedyncza na quadach
- Osobny artykuł:
Finał | ||||||
1 | David Wagner | 61 | 1 | |||
Dylan Alcott | 7 | 6 |
Gra podwójna na quadach
- Osobny artykuł:
Finał | ||||||
1 | Andrew Lapthorne David Wagner | 0 | 7 | 6 | ||
2 | Dylan Alcott Heath Davidson | 6 | 65 | 10 |
Turnieje legend
Turniej legend mężczyzn
- Osobny artykuł:
Turniej legend kobiet
- Osobny artykuł:
Rezygnacje
Z udziału w zawodach zrezygnowali następujący zawodnicy oraz zawodniczki:
Dzikie karty
Australijska federacja tenisowa przyznała dzikie karty zawodnikom, którzy nie uzyskali bezpośredniego awansu do turnieju głównego.
Gra pojedyncza mężczyzn |
Gra pojedyncza kobiet |
Gra podwójna mężczyzn |
Gra podwójna kobiet
|
Gra mieszana |
Kwalifikanci
Zawodnikom z miejsc niezapewniających bezpośredniego udziału w turnieju przysługuje prawo startu w kwalifikacjach, zarówno w singlu kobiet, jak i mężczyzn.
Szczęśliwi przegrani
Zawodnicy, którzy przegrali w fazie kwalifikacyjnej, mogli wystąpić w turnieju jako szczęśliwi przegrani.
Obrońcy tytułów
Tabela prezentuje obrońców tytułu oraz mistrzów z roku 2018.
Porażki rozstawionych
Poniższe tabele prezentują porażki zawodników z rozstawieniem z podziałem na dzień zawodów, datę i rundę, w której tenisista odpadł.
Gra pojedyncza mężczyzn
Dzień | Data | Etap | Zwycięzca | Pokonany | Wynik |
1. | 15 stycznia | 1. runda | Yūichi Sugita | Jack Sock (8) | 6:1, 7:6(4), 5:7, 6:3 |
Kyle Edmund | Kevin Anderson (11) | 6:7(4), 6:3, 3:6, 6:3, 6:4 | |||
Matthew Ebden | John Isner (16) | 6:4, 3:6, 6:3, 6:3 | |||
Ruben Bemelmans (Q) | Lucas Pouille (18) | 6:4, 6:4, 6:7(4), 7:6(6) | |||
Yoshihito Nishioka (PR) | Philipp Kohlschreiber (27) | 6:3, 2:6, 6:0, 1:6, 6:2 | |||
2. | 16 stycznia | Fernando Verdasco | Roberto Bautista-Agut (20) | 6:1, 7:5, 7:5 | |
Lukáš Lacko | Milos Raonic (22) | 6:7(5), 7:5, 6:4, 7:6(4) | |||
Chung Hyeon | Mischa Zverev (32) | 6:2, 4:1 krecz | |||
3. | 17 stycznia | 2. runda | Ryan Harrison | Pablo Cuevas (31) | 6:4, 7:6(5), 6:4 |
4. | 18 stycznia | Julien Benneteau | David Goffin (7) | 1:6, 7:6(5), 6:1, 7:6(4) | |
Tennys Sandgren | Stan Wawrinka (9) | 6:4, 7:6(6), 4:6, 6:2 | |||
Márton Fucsovics | Sam Querrey (13) | 6:4, 7:6(6), 4:6, 6:2 | |||
5. | 19 stycznia | 3. runda | Nick Kyrgios (17) | Jo-Wilfried Tsonga (15) | 7:6(4), 4:6, 7:5, 7:5 |
Pablo Carreño-Busta (10) | Gilles Müller (23) | 7:6(5), 4:6, 7:6(6), 7:6(5) | |||
Rafael Nadal (1) | Damir Džumhur (28) | 6:1, 6:3, 6:1 | |||
Grigor Dimitrow (3) | Andriej Rublow (30) | 6:3, 4:6, 6:4, 6:4 | |||
6. | 20 stycznia | Chung Hyeon | Alexander Zverev (4) | 5:7, 7:6(3), 2:6, 6:3, 6,0 | |
Tomáš Berdych (19) | Juan Martín del Potro (12) | 6:3, 6:3, 6:2 | |||
Novak Đoković (14) | Albert Ramos-Viñolas (21) | 6:2, 6:2, 6:3 | |||
Dominic Thiem (5) | Adrian Mannarino (26) | 6:4, 6:2, 7:5 | |||
Roger Federer (2) | Richard Gasquet (29) | 6:2, 7:5, 6:4 | |||
7. | 21 stycznia | 4. runda | Marin Čilić (6) | Pablo Carreño-Busta (10) | 6:7(2), 6:3, 7:6(0), 7:6(3) |
Grigor Dimitrow (3) | Nick Kyrgios (17) | 7:6(3), 7:6(4), 4:6, 7:6(4) | |||
Rafael Nadal (1) | Diego Schwartzman (24) | 6:3, 6:7(4), 6:3, 6:3 | |||
8. | 22 stycznia | Tennys Sandgren | Dominic Thiem (5) | 6:2, 4:6, 7:6(4), 6:7(7), 6:3 | |
Chung Hyeon | Novak Đoković (14) | 7:6(4), 7:5, 7:6(3) | |||
Tomáš Berdych (19) | Fabio Fognini (25) | 6:1, 6:4, 6:4 | |||
9. | 23 stycznia | Ćwierćfinał | Marin Čilić (6) | Rafael Nadal (1) | 3:6, 6:3, 6:7(5), 6:2, 2:0 krecz |
Kyle Edmund | Grigor Dimitrow (3) | 6:4, 3:6, 6:3, 6:4 | |||
10. | 24 stycznia | Roger Federer (2) | Tomáš Berdych (19) | 6:2, 4:6, 7:6(4), 6:7(7), 6:3 | |
14. | 28 stycznia | Finał | Roger Federer (2) | Marin Čilić (6) | 6:2, 6:7(5), 6:3, 3:6, 6:1 |
Gra pojedyncza kobiet
Gra podwójna mężczyzn
Gra podwójna kobiet
Gra mieszana
Dzień | Data | Etap | Zwycięzcy | Pokonani | Wynik |
8. | 22 stycznia | 2. runda | Storm Sanders Marc Polmans (WC) |
Latisha Chan Jamie Murray (1) |
7:6(8), 6:4 |
Hsieh Su-wei Peng Shuai |
Casey Dellacqua John Peers (2) |
6:3, 7:6(5) | |||
Abigail Spears Juan Sebastián Cabal |
Květa Peschke Henri Kontinen (4) |
3:6, 6:3, 10–8 | |||
9. | 23 stycznia | María José Martínez Sánchez Marcelo Demoliner |
Chan Hao-ching Michael Venus (7) |
6:2, 6:1 | |
11. | 25 stycznia | Ćwierćfinał | Jekatierina Makarowa Bruno Soares (3) |
Andrea Sestini Hlaváčková Édouard Roger-Vasselin (6) |
6:2, 4:6, 13–11 |
12. | 26 stycznia | Półfinał | Gabriela Dabrowski Mate Pavić (8) |
Jekatierina Makarowa Bruno Soares (3) |
6:1, 6:4 |
14. | 28 stycznia | Finał | Gabriela Dabrowski Mate Pavić (8) |
Tímea Babos Rohan Bopanna (5) |
2:6, 6:4, 11–9 |
Bibliografia
- Australian Open. wtatennis.com. [dostęp 2018-01-09]. (ang.).
- Australian Open. atpworldtour.com. [dostęp 2018-01-09]. (ang.).