Europamästerskapen i beachvolley 2022
Europamästerskapen i beachvolley 2022 var det årets upplaga av beachvolley-EM. Tävlingarna pågick mellan 15 och 21 augusti 2022 i München, Tyskland, som en del av Europeiska idrottsmästerskapen 2022. I tävlingarna deltog 32 lag på både dam- och herrsidan.[1] Anastasija Kravčenoka och Tīna Graudiņa från Lettland vann damtävlingen, medan David Åhman och Jonatan Hellvig från Sverige vann herrtävlingen. Åhman och Hellvigs guld var den första seniortiteln för ett svenskt lag på Europa- eller världsnivå.
Medaljer
Medalfördelning
* Värdland ( Tyskland)
Medaljsammanfattning
Damer
Gruppspel
Grupp A
Pos
|
Lag
|
M
|
V
|
F
|
P
|
SV
|
SF
|
SK
|
BV
|
BF
|
BK
|
Kvalificering
|
1
|
Álvarez–Moreno (ESP)
|
2
|
2
|
0
|
4
|
4
|
2
|
2,000
|
106
|
98
|
1,082
|
Åttondelsfinal
|
2
|
Müller–Tillmann (GER)
|
2
|
1
|
1
|
3
|
3
|
2
|
1,500
|
89
|
84
|
1,060
|
24-delsfinal
|
3
|
Ahtiainen–Prihti (FIN)
|
2
|
1
|
1
|
3
|
3
|
2
|
1,500
|
93
|
84
|
1,107
|
4
|
Vieira–Chamereau (FRA)
|
2
|
0
|
2
|
2
|
0
|
4
|
0,000
|
62
|
84
|
0,738
|
|
Datum
|
Tid
|
|
Resultat
|
|
Set 1
|
Set 2
|
Set 3
|
Totalt
|
Rapport
|
15 Aug
|
17:15
|
Müller–Tillmann
|
2–0
|
Vieira–Chamereau
|
21–14
|
21 –15
|
|
42–29
|
|
15 Aug
|
18:30
|
Ahtiainen–Prihti
|
1–2
|
Álvarez–Moreno
|
21–15
|
17–21
|
13–15
|
51–51
|
|
17 Aug
|
10:30
|
Vieira–Chamereau
|
0–2
|
Ahtiainen–Prihti
|
18–21
|
15–21
|
|
33–42
|
|
17 Aug
|
11:00
|
Müller–Tillmann
|
1–2
|
Álvarez–Moreno
|
14–21
|
21–19
|
12–14
|
47–55
|
|
Grupp B
Pos
|
Lag
|
M
|
V
|
F
|
P
|
SV
|
SF
|
SK
|
BV
|
BF
|
BK
|
Kvalificering
|
1
|
Bentele–Vergé-Dépré (SUI)
|
2
|
2
|
0
|
4
|
4
|
1
|
4,000
|
101
|
74
|
1,365
|
Åttondelsfinal
|
2
|
Schützenhofer–Plesiutschnig (AUT)
|
2
|
1
|
1
|
3
|
2
|
3
|
0,667
|
81
|
87
|
0,931
|
24-delsfinal
|
3
|
Machno–Machno (UKR)
|
2
|
1
|
1
|
3
|
3
|
2
|
1,500
|
95
|
101
|
0,941
|
4
|
Piersma–van Driel (NED)
|
2
|
0
|
2
|
2
|
1
|
4
|
0,250
|
87
|
102
|
0,853
|
|
Datum
|
Tid
|
|
Resultat
|
|
Set 1
|
Set 2
|
Set 3
|
Totalt
|
Rapport
|
16 Aug
|
12:30
|
Schützenhofer–Plesiutschnig
|
2–1
|
Piersma–van Driel
|
21–10
|
19–21
|
16–14
|
59–49
|
|
16 Aug
|
13:30
|
Bentele–Vergé-Dépré
|
2–1
|
Machno–Machno
|
23–25
|
21–13
|
15–11
|
56–45
|
|
17 Aug
|
16:00
|
Bentele–Vergé-Dépré
|
2–0
|
Schützenhofer–Plesiutschnig
|
21–14
|
21–11
|
|
42–25
|
|
17 Aug
|
16:00
|
Machno–Machno
|
2–0
|
Piersma–van Driel
|
21–19
|
25–23
|
|
46–42
|
|
Grupp C
Datum
|
Tid
|
|
Resultat
|
|
Set 1
|
Set 2
|
Set 3
|
Totalt
|
Rapport
|
16 Aug
|
11:30
|
Kravčenoka–Graudiņa
|
2–0
|
Windeleff–Bisgaard
|
21–16
|
21–12
|
|
42–28
|
|
16 Aug
|
11:30
|
Placette–Richard
|
1–2
|
Lahti–Parkkinen
|
19–21
|
21–16
|
17–19
|
57–56
|
|
17 Aug
|
12:30
|
Kravčenoka–Graudiņa
|
2–0
|
Lahti–Parkkinen
|
21–16
|
21–14
|
|
42–30
|
|
17 Aug
|
14:00
|
Windeleff–Bisgaard
|
2–0
|
Placette–Richard
|
21–15
|
21–17
|
|
42–32
|
|
Grupp D
Datum
|
Tid
|
|
Resultat
|
|
Set 1
|
Set 2
|
Set 3
|
Totalt
|
Rapport
|
16 Aug
|
13:30
|
Erika–Paulikienė
|
1–2
|
Soria–González
|
21–19
|
18–21
|
10–15
|
49–55
|
|
16 Aug
|
14:00
|
Hüberli–Brunner
|
2–0
|
Walkenhorst–Lippmann
|
21–19
|
21–9
|
|
42–28
|
|
17 Aug
|
10:00
|
Walkenhorst–Lippmann
|
2–1
|
Erika–Paulikienė
|
21–15
|
17–21
|
15–12
|
53–48
|
|
17 Aug
|
10:30
|
Hüberli–Brunner
|
2–0
|
Soria–González
|
21–14
|
21–15
|
|
42–29
|
|
Grupp E
Pos
|
Lag
|
M
|
V
|
F
|
P
|
SV
|
SF
|
SK
|
BV
|
BF
|
BK
|
Kvalificering
|
1
|
Stam–Schoon (NED)
|
2
|
2
|
0
|
4
|
4
|
1
|
4,000
|
96
|
76
|
1,263
|
Åttondelsfinal
|
2
|
Böbner–Vergé-Depré (SUI)
|
2
|
1
|
1
|
3
|
2
|
2
|
1,000
|
76
|
67
|
1,134
|
24-delsfinal
|
3
|
Dumbauskaitė–Grudzinskaitė (LTU)
|
2
|
1
|
1
|
3
|
3
|
3
|
1,000
|
98
|
108
|
0,907
|
4
|
Davidova–Lunina (UKR)
|
2
|
0
|
2
|
2
|
1
|
4
|
0,250
|
79
|
98
|
0,806
|
|
Datum
|
Tid
|
|
Resultat
|
|
Set 1
|
Set 2
|
Set 3
|
Totalt
|
Rapport
|
16 Aug
|
10:00
|
Böbner–Vergé-Depré
|
2–0
|
Davidova–Lunina
|
21–14
|
21–11
|
|
42–25
|
|
16 Aug
|
10:30
|
Stam–Schoon
|
2–1
|
Dumbauskaitė–Grudzinskaitė
|
21–11
|
18–21
|
15–10
|
54–42
|
|
17 Aug
|
10:30
|
Stam–Schoon
|
2–0
|
Böbner–Vergé-Depré
|
21–17
|
21–17
|
|
42–34
|
|
17 Aug
|
11:30
|
Dumbauskaitė–Grudzinskaitė
|
2–1
|
Davidova–Lunina
|
19–21
|
22–20
|
15–13
|
56–54
|
|
Grupp F
Pos
|
Lag
|
M
|
V
|
F
|
P
|
SV
|
SF
|
SK
|
BV
|
BF
|
BK
|
Kvalificering
|
1
|
Borger–Sude (GER)
|
2
|
2
|
0
|
4
|
4
|
0
|
MAX
|
84
|
65
|
1,292
|
Åttondelsfinal
|
2
|
Breidenbach–Orsi Toth (ITA)
|
2
|
1
|
1
|
3
|
3
|
3
|
1,000
|
104
|
107
|
0,972
|
24-delsfinal
|
3
|
Menegatti–Gottardi (ITA)
|
2
|
1
|
1
|
3
|
2
|
3
|
0,667
|
91
|
87
|
1,046
|
4
|
Bajeva–Lazarenko (UKR)
|
2
|
0
|
2
|
2
|
1
|
4
|
0,250
|
81
|
101
|
0,802
|
|
Datum
|
Tid
|
|
Resultat
|
|
Set 1
|
Set 2
|
Set 3
|
Totalt
|
Rapport
|
16 Aug
|
11:00
|
Borger–Sude
|
2–0
|
Chmil–Lazarenko
|
21–13
|
21–14
|
|
42–27
|
|
16 Aug
|
12:30
|
Menegatti–Gottardi
|
2–1
|
Breidenbach–Orsi Toth
|
17–21
|
21–12
|
15–12
|
53–45
|
|
17 Aug
|
15:00
|
Borger–Sude
|
2–0
|
Menegatti–Gottardi
|
21–19
|
21–19
|
|
42–38
|
|
17 Aug
|
15:00
|
Baieva–Lazarenko
|
1–2
|
Breidenbach–Orsi Toth
|
16–21
|
21–19
|
17–19
|
54–59
|
|
Grupp G
Pos
|
Lag
|
M
|
V
|
F
|
P
|
SV
|
SF
|
SK
|
BV
|
BF
|
BK
|
Kvalificering
|
1
|
Laboureur–Schulz (GER)
|
2
|
2
|
0
|
4
|
4
|
1
|
4,000
|
114
|
93
|
1,226
|
Åttondelsfinal
|
2
|
Kotnik–Lovšin (SLO)
|
2
|
2
|
0
|
4
|
3
|
2
|
1,500
|
112
|
108
|
1,037
|
24-delsfinal
|
3
|
Scampoli–Bianchin (ITA)
|
2
|
1
|
1
|
3
|
2
|
3
|
0,667
|
87
|
95
|
0,916
|
4
|
Klinger–Klinger (AUT)
|
2
|
0
|
2
|
2
|
1
|
4
|
0,250
|
76
|
93
|
0,817
|
|
Datum
|
Tid
|
|
Resultat
|
|
Set 1
|
Set 2
|
Set 3
|
Totalt
|
Rapport
|
15 Aug
|
20:00
|
Laboureur–Schulz
|
2–0
|
Klinger–Klinger
|
21–10
|
21–13
|
|
42–23
|
|
15 Aug
|
21:00
|
Scampoli–Bianchin
|
0–2
|
Kotnik–Lovšin
|
18–21
|
18–21
|
|
36–42
|
|
17 Aug
|
15:00
|
Laboureur–Schulz
|
2–1
|
Kotnik–Lovšin
|
19–21
|
23–21
|
30–28
|
72–70
|
|
17 Aug
|
15:00
|
Klinger–Klinger
|
1–2
|
Scampoli–Bianchin
|
21–15
|
19–21
|
13–15
|
53–51
|
|
Grupp H
Pos
|
Lag
|
M
|
V
|
F
|
P
|
SV
|
SF
|
SK
|
BV
|
BF
|
BK
|
Kvalificering
|
1
|
Ittlinger–Schneider (GER)
|
2
|
2
|
0
|
4
|
4
|
1
|
4,000
|
98
|
85
|
1,153
|
Åttondelsfinal
|
2
|
Kociołek–Łodej (POL)
|
2
|
1
|
1
|
3
|
3
|
3
|
1,000
|
103
|
108
|
0,954
|
24-delsfinal
|
3
|
Carro–Lobato (ESP)
|
2
|
1
|
1
|
3
|
3
|
2
|
1,500
|
95
|
84
|
1,131
|
4
|
van Driel–Ypma (NED)
|
2
|
0
|
2
|
2
|
0
|
4
|
0,000
|
65
|
85
|
0,765
|
|
Datum
|
Tid
|
|
Resultat
|
|
Set 1
|
Set 2
|
Set 3
|
Totalt
|
Rapport
|
16 Aug
|
10:30
|
Carro–Lobato
|
1–2
|
Kociołek–Łodej
|
17–21
|
21–15
|
15–17
|
53–53
|
|
16 Aug
|
12:00
|
Ittlinger–Schneider
|
2–0
|
van Driel–Ypma
|
21–15
|
22–20
|
|
43–35
|
|
17 Aug
|
16:00
|
Ittlinger–Schneider
|
2–1
|
Kociołek–Łodej
|
19–21
|
21–16
|
15–13
|
55–50
|
|
17 Aug
|
16:00
|
van Driel–Ypma
|
0–2
|
Carro–Lobato
|
12–21
|
19–21
|
|
31–42
|
|
Cupspel
24-delsfinal
Datum
|
Tid
|
|
Resultat
|
|
Set 1
|
Set 2
|
Set 3
|
Totalt
|
Rapport
|
18 Aug
|
11:30
|
Soria–González
|
2–1
|
Carro–Lobato
|
21–16
|
15–21
|
15–11
|
51–48
|
|
18 Aug
|
10:30
|
Kotnik–Lovšin
|
0–2
|
Machno–Machno
|
12–21
|
17–21
|
|
29–42
|
|
18 Aug
|
10:00
|
Müller–Tillmann
|
1–2
|
Scampoli–Bianchin
|
21–12
|
19–21
|
15–17
|
55–50
|
|
18 Aug
|
10:30
|
Kociołek–Łodej
|
2–0
|
Ahtiainen–Prihti
|
21–15
|
21–19
|
|
42–34
|
|
18 Aug
|
11:30
|
Schützenhofer–Plesiutschnig
|
0–2
|
Windeleff–Bisgaard
|
14–21
|
20–22
|
|
34–43
|
|
18 Aug
|
11:00
|
Böbner–Vergé-Depré
|
2–0
|
Walkenhorst–Lippmann
|
21–19
|
22–20
|
|
43–39
|
|
18 Aug
|
11:30
|
Menegatti–Gottardi
|
2–0
|
Dumbauskaitė–Grudzinskaitė
|
21–15
|
21–19
|
|
42–34
|
|
18 Aug
|
10:30
|
Lahti–Parkkinen
|
0–2
|
Breidenbach–Orsi Toth
|
18–21
|
25–27
|
|
43–48
|
|
Åttondelsfinal
Datum
|
Tid
|
|
Resultat
|
|
Set 1
|
Set 2
|
Set 3
|
Totalt
|
Rapport
|
18 Aug
|
18:00
|
Borger–Sude
|
2–1
|
Scampoli–Bianchin
|
18–21
|
21–14
|
15–8
|
54–43
|
Report
|
18 Aug
|
18:00
|
Kravčenoka–Graudiņa
|
2–0
|
Kociołek–Łodej
|
21–12
|
21–18
|
|
42–30
|
Report
|
18 Aug
|
18:00
|
Álvarez–Moreno
|
2–1
|
Breidenbach–Orsi Toth
|
16–21
|
21–19
|
15–11
|
52–41
|
Report
|
18 Aug
|
19:00
|
Bentele–Vergé-Dépré
|
2–0
|
Soria–González
|
21–18
|
21–14
|
|
42–32
|
Report
|
18 Aug
|
19:00
|
Stam–Schoon
|
2–1
|
Machno–Machno
|
21–15
|
19–21
|
15–9
|
55–45
|
Report
|
18 Aug
|
19:00
|
Laboureur–Schulz
|
2–1
|
Böbner–Vergé-Depré
|
18–21
|
21–13
|
15–9
|
54–43
|
Report
|
18 Aug
|
20:00
|
Ittlinger–Schneider
|
1–2
|
Menegatti–Gottardi
|
21–16
|
16–21
|
12–15
|
49–52
|
Report
|
18 Aug
|
21:00
|
Hüberli–Brunner
|
2–0
|
Windeleff–Bisgaard
|
21–15
|
21–16
|
|
42–31
|
Report
|
Kvartsfinaler
Datum
|
Tid
|
|
Resultat
|
|
Set 1
|
Set 2
|
Set 3
|
Totalt
|
Rapport
|
19 Aug
|
10:00
|
Borger–Sude
|
0–2
|
Kravčenoka–Graudiņa
|
18–21
|
18–21
|
|
36–42
|
Report
|
19 Aug
|
11:00
|
Bentele–Vergé-Dépré
|
1–2
|
Stam–Schoon
|
20–22
|
21–19
|
11–15
|
52–56
|
Report
|
19 Aug
|
12:15
|
Menegatti–Gottardi
|
0–2
|
Álvarez–Moreno
|
18–21
|
18–21
|
|
36–42
|
Report
|
19 Aug
|
13:15
|
Hüberli–Brunner
|
2–0
|
Laboureur–Schulz
|
21–12
|
21–15
|
|
42–27
|
Report
|
Semifinaler
Match om tredjepris
Datum
|
Tid
|
|
Resultat
|
|
Set 1
|
Set 2
|
Set 3
|
Totalt
|
Rapport
|
20 Aug
|
17:00
|
Stam–Schoon
|
2–1
|
Álvarez–Moreno
|
19–21
|
24–22
|
15–11
|
58–54
|
Report
|
Final
Herrar
Gruppspel
Grupp A
Grupp B
Grupp C
Datum
|
Tid
|
|
Resultat
|
|
Set 1
|
Set 2
|
Set 3
|
Totalt
|
Rapport
|
16 Aug
|
14:00
|
Nicolai–Cottafava
|
2–0
|
Sepka–Semerád
|
21–15
|
21–16
|
|
42–31
|
|
16 Aug
|
14:00
|
van Werkhoven–van de Velde
|
2–0
|
Luini–Penninga
|
21–14
|
24–22
|
|
45–36
|
|
17 Aug
|
11:30
|
Nicolai–Cottafava
|
2–0
|
van Werkhoven–van de Velde
|
21–15
|
21–18
|
|
42–33
|
|
17 Aug
|
13:00
|
Sepka–Semerád
|
0–2
|
Luini–Penninga
|
14–21
|
16–21
|
|
30–42
|
|
Grupp D
Datum
|
Tid
|
|
Resultat
|
|
Set 1
|
Set 2
|
Set 3
|
Totalt
|
Rapport
|
16 Aug
|
18:00
|
Ermacora–Pristauz
|
0–2
|
Krou–Gauthier-Rat
|
19–21
|
18–21
|
|
37–42
|
|
16 Aug
|
19:00
|
Perušič–Schweiner
|
2–1
|
Sowa–Pfretzschner
|
26–24
|
17–21
|
15–9
|
58–54
|
|
17 Aug
|
18:00
|
Perušič–Schweiner
|
2–1
|
Krou–Gauthier-Rat
|
19–21
|
21–14
|
15–10
|
55–45
|
|
17 Aug
|
19:00
|
Sowa–Pfretzschner
|
2–1
|
Ermacora–Pristauz
|
19–21
|
25–23
|
15–13
|
59–57
|
|
Grupp E
Pos
|
Lag
|
M
|
V
|
F
|
P
|
SV
|
SF
|
SK
|
BV
|
BF
|
BK
|
Kvalificering
|
1
|
Krattiger–Breer (SUI)
|
2
|
2
|
0
|
4
|
4
|
0
|
MAX
|
90
|
72
|
1,250
|
Åttondelsfinal
|
2
|
Nõlvak–Tiisaar (EST)
|
2
|
1
|
1
|
3
|
2
|
2
|
1,000
|
85
|
82
|
1,037
|
24-delsfinal
|
3
|
Lupo–Ranghieri (ITA)
|
2
|
1
|
1
|
3
|
2
|
3
|
0,667
|
284
|
90
|
3,156
|
4
|
Nurminen–Sirén (FIN)
|
2
|
0
|
2
|
2
|
1
|
4
|
0,250
|
82
|
97
|
0,845
|
|
Datum
|
Tid
|
|
Resultat
|
|
Set 1
|
Set 2
|
Set 3
|
Totalt
|
Rapport
|
16 Aug
|
18:00
|
Lupo–Ranghieri
|
0–2
|
Krattiger–Breer
|
13–21
|
16–21
|
|
29–42
|
|
16 Aug
|
20:00
|
Nõlvak–Tiisaar
|
2–0
|
Nurminen–Sirén
|
21–19
|
21–15
|
|
42–34
|
|
17 Aug
|
18:00
|
Nurminen–Sirén
|
1–2
|
Lupo–Ranghieri
|
19–21
|
21–19
|
8–15
|
48–55
|
|
17 Aug
|
20:00
|
Nõlvak–Tiisaar
|
0–2
|
Krattiger–Breer
|
18–21
|
25–27
|
|
43–48
|
|
Grupp F
Datum
|
Tid
|
|
Resultat
|
|
Set 1
|
Set 2
|
Set 3
|
Totalt
|
Rapport
|
16 Aug
|
14:00
|
Immers–Boermans
|
1–2
|
Hörl–Horst
|
19–21
|
23–21
|
8–15
|
50–57
|
|
16 Aug
|
15:00
|
Ehlers–Wickler
|
2–1
|
Abell–Brinck
|
18–21
|
21–14
|
20–18
|
59–53
|
|
17 Aug
|
11:30
|
Abell–Brinck
|
0–2
|
Immers–Boermans
|
18–21
|
15–21
|
|
33–42
|
|
17 Aug
|
12:00
|
Ehlers–Wickler
|
1–2
|
Hörl–Horst
|
16–21
|
21–15
|
14–16
|
51–52
|
|
Grupp G
Pos
|
Lag
|
M
|
V
|
F
|
P
|
SV
|
SF
|
SK
|
BV
|
BF
|
BK
|
Kvalificering
|
1
|
Carambula–Rossi (ITA)
|
2
|
2
|
0
|
4
|
4
|
1
|
4,000
|
99
|
86
|
1,151
|
Åttondelsfinal
|
2
|
Seidl–Waller (AUT)
|
2
|
1
|
1
|
3
|
3
|
3
|
1,000
|
104
|
107
|
0,972
|
24-delsfinal
|
3
|
Métral–Haussener (SUI)
|
2
|
1
|
1
|
3
|
3
|
2
|
1,500
|
95
|
86
|
1,105
|
4
|
Benzi–Bonifazi (ITA)
|
2
|
0
|
2
|
2
|
0
|
4
|
0,000
|
68
|
87
|
0,782
|
|
Datum
|
Tid
|
|
Resultat
|
|
Set 1
|
Set 2
|
Set 3
|
Totalt
|
Rapport
|
16 Aug
|
16:00
|
Carambula–Rossi
|
2–0
|
Benzi–Bonifazi
|
21–14
|
24–22
|
|
45–36
|
|
16 Aug
|
17:00
|
Seidl–Waller
|
2–1
|
Métral–Haussener
|
21–18
|
17–21
|
16–14
|
54–53
|
|
17 Aug
|
13:00
|
Carambula–Rossi
|
2–1
|
Seidl–Waller
|
21–17
|
18–21
|
15–12
|
54–50
|
|
17 Aug
|
13:00
|
Benzi–Bonifazi
|
0–2
|
Métral–Haussener
|
16–21
|
16–21
|
|
32–42
|
|
Grupp H
Datum
|
Tid
|
|
Resultat
|
|
Set 1
|
Set 2
|
Set 3
|
Totalt
|
Rapport
|
16 Aug
|
15:00
|
Bryl–Łosiak
|
2–0
|
Winter–Henning
|
21–14
|
21–15
|
|
42–29
|
|
16 Aug
|
15:00
|
Herrera–Gavira
|
2–0
|
Huber–Dressler
|
21–15
|
27–25
|
|
48–40
|
|
17 Aug
|
11:00
|
Winter–Henning
|
1–2
|
Huber–Dressler
|
21–13
|
18–21
|
12–15
|
51–49
|
|
17 Aug
|
11:30
|
Bryl–Łosiak
|
2–0
|
Herrera–Gavira
|
27–25
|
25–18
|
|
48–43
|
|
Cupspel
24-delsfinal
Åttondelsfinal
Kvartsfinaler
Semifinaler
Match om tredjepris
Final
Referenser
Externa länkar
Beachvolleytävlingar 2022 (både internationella och nationella) |
---|
| Globala tävlingar/tävlingsserier | | | Kontinentala mästerskap/tourer | Mästerskap: Afrika · Asien och Oceanien · Europa Tourer: Sydamerika (2021/2022, 2022/2023) · Nordamerika | | Kontinentala multisporttävlingar | Asiatiska spelen · Sydamerikanska spelen | | Övriga multisporttävlingar | Transkontinentella: Medelhavsspelen · Samväldesspelen | | Övriga internationella tävlingar | Europa: CEV Nations Cup | | Nationella mästerskap | Australien (2021/2022, 2022/2023) · Belgien · Brasilien · Danmark · Frankrike (damer, herrar) · Italien · Nederländerna · Norge · Polen · Schweiz · Spanien · Sverige · Tyskland · Österrike | | Nationella tourer | Australien · Belgien · Danmark · Nederländerna · Schweiz · Spanien · Storbritannien · Sverige · Tyskland · USA · Österrike |
|
Europamästerskap |
---|
| 1993 · 1994 · 1995 · 1996 · 1997 · 1998 · 1999 · 2000 · 2001 · 2002 · 2003 · 2004 · 2005 · 2006 · 2007 · 2008 · 2009 · 2010 · 2011 · 2012 · 2013 · 2014 · 2015 · 2016 · 2017 · 2018 · 2019 · 2020 · 2021 · 2022 · 2023 · 2024 |
|