Legg Mason Tennis Classic
Washington Open | ||
---|---|---|
ATP-touren | ||
Plats | Washington, DC USA | |
Kategori | 500 Series | |
Underlag | Hardcourt / Utomhus | |
Lottning | 48S/32Q/16D | |
Prispengar | 600 000 US$ | |
Webbplats | leggmasontennisclassic.com |
Washington Open (affärsmässigt Mubadala Citi DC Open från 2023) är en tennisturnering som spelas på sensommaren i Washington, D.C. på William H.G. FitzGerald Tennis Center i Rock Creek Park som en del av ATP-touren. Den spelades första gången (som Washington Star International) 1969. Den blev senare känd som Sovran Bank Classic och hade därefter flera andra namn fram till 2022. Turneringen spelades på grus ända till 1986 men underlaget byttes senare till hardcourt, som den har spelats på sedan dess.
Resultat
Herrsingel
Herrdubbel
År | Mästare | Finalister | Resultat |
---|---|---|---|
1969 | Patricio Cornejo Jaime Fillol |
Robert Lutz Stan Smith |
4–6, 6–1, 6–4 |
1970 | Bob Hewitt Frew McMillan |
Ilie Năstase Ion Țiriac |
7–5, 6–0 |
1971 | Tom Okker Marty Riessen |
Bob Carmichael Ray Ruffels |
7–6, 6–2 |
1972 | Tom Okker Marty Riessen |
John Newcombe Tony Roche |
3–6, 6–3, 6–2 |
1973 | Ross Case Geoff Masters |
Dick Crealy Andrew Pattison |
2–6, 6–1, 6–4 |
1974 | Tom Gorman Marty Riessen |
Patricio Cornejo Jaime Fillol |
7–5, 6–1 |
1975 | Robert Lutz Stan Smith |
Brian Gottfried Raúl Ramírez |
7–5, 2–6, 6–1 |
1976 | Brian Gottfried Raúl Ramírez |
Arthur Ashe Jimmy Connors |
6–3, 6–3 |
1977 | John Alexander Phil Dent |
Fred McNair Sherwood Stewart |
7–5, 7–5 |
1978 | Arthur Ashe Bob Hewitt |
Fred McNair Raúl Ramírez |
6–3, 6–4 |
1979 | Marty Riessen Sherwood Stewart |
Brian Gottfried Raúl Ramírez |
2–6, 6–3, 6–4 |
1980 | Hans Gildemeister Andrés Gómez |
Gene Mayer Sandy Mayer |
6–4, 7–5 |
1981 | Raúl Ramírez Van Winitsky |
Pavel Složil Ferdi Taygan |
5–7, 7–6(9–7), 7–6(8–6) |
1982 | Raúl Ramírez Van Winitsky |
Hans Gildemeister Andrés Gómez |
7–5, 7–6 |
1983 | Mark Dickson Cássio Motta |
Paul McNamee Ferdi Taygan |
6–2, 1–6, 6–4 |
1984 | Pavel Složil Ferdi Taygan |
Drew Gitlin Blaine Willenborg |
7–6, 6–1 |
1985 | Hans Gildemeister Víctor Pecci |
David Graham Balázs Taróczy |
6–3, 1–6, 6–4 |
1986 | Hans Gildemeister Andrés Gómez |
Ricardo Acioly César Kist |
6–3, 7–5 |
1987 | Gary Donnelly Peter Fleming |
Laurie Warder Blaine Willenborg |
6–2, 7–6 |
1988 | Rick Leach Jim Pugh |
Jorge Lozano Todd Witsken |
6–3, 6–7, 6–2 |
1989 | Neil Broad Gary Muller |
Jim Grabb Patrick McEnroe |
6–7, 7–6, 6–4 |
1990 | Grant Connell Glenn Michibata |
Jorge Lozano Todd Witsken |
6–3, 6–7, 6–2 |
1991 | Scott Davis David Pate |
Ken Flach Robert Seguso |
6–4, 6–2 |
1992 | Bret Garnett Jared Palmer |
Ken Flach Todd Witsken |
6–2, 6–3 |
1993 | Byron Black Rick Leach |
Grant Connell Patrick Galbraith |
6–4, 7–5 |
1994 | Grant Connell Patrick Galbraith |
Jonas Björkman Jakob Hlasek |
6–4, 4–6, 6–3 |
1995 | Olivier Delaître Jeff Tarango |
Petr Korda Cyril Suk |
1–6, 6–3, 6–2 |
1996 | Grant Connell Scott Davis |
Doug Flach Chris Woodruff |
7–6, 3–6, 6–3 |
1997 | Luke Jensen Murphy Jensen |
Neville Godwin Fernon Wibier |
6–4, 6–4 |
1998 | Grant Stafford Kevin Ullyett |
Wayne Ferreira Patrick Galbraith |
6–2, 6–4 |
1999 | Justin Gimelstob Sébastien Lareau |
David Adams John-Laffnie de Jager |
7–5, 6–7(2–7), 6–3 |
2000 | Alex O'Brien Jared Palmer |
Andre Agassi Sargis Sargsian |
7–5, 6–1 |
2001 | Martin Damm David Prinosil |
Bob Bryan Mike Bryan |
7–6(7–5), 6–3 |
2002 | Wayne Black Kevin Ullyett |
Bob Bryan Mike Bryan |
3–6, 6–3, 7–5 |
2003 | Yevgeny Kafelnikov Sargis Sargsian |
Chris Haggard Paul Hanley |
7–5, 4–6, 6–2 |
2004 | Chris Haggard Robbie Koenig |
Travis Parrott Dmitry Tursunov |
7–6(7–3), 6–1 |
2005 | Bob Bryan Mike Bryan |
Wayne Black Kevin Ullyett |
6–4, 6–2 |
2006 | Bob Bryan Mike Bryan |
Paul Hanley Kevin Ullyett |
6–3, 5–7, [10–3] |
2007 | Bob Bryan Mike Bryan |
Jonathan Erlich Andy Ram |
7–6(7–5), 3–6, [10–7] |
2008 | Marc Gicquel Robert Lindstedt |
Bruno Soares Kevin Ullyett |
7–6(8–6), 6–3 |
2009 | Martin Damm Robert Lindstedt |
Mariusz Fyrstenberg Marcin Matkowski |
7–5, 7–6(7–3) |
2010 | Mardy Fish Mark Knowles |
Tomáš Berdych Radek Štěpánek |
4–6, 7–6(9–7), [10–7] |
2011 | Michaël Llodra Nenad Zimonjić |
Robert Lindstedt Horia Tecău |
6–7(3–7), 7–6(8–6), [10–7] |
2012 | Treat Conrad Huey Dominic Inglot |
Kevin Anderson Sam Querrey |
7–6(9–7), 6–7(9–11), [10–5] |
2013 | Julien Benneteau Nenad Zimonjić |
Mardy Fish Radek Štěpánek |
7–6(7–5), 7–5 |
2014 | Jean-Julien Rojer Horia Tecău |
Sam Groth Leander Paes |
7–5, 6–4 |
2015 | Bob Bryan Mike Bryan |
Ivan Dodig Marcelo Melo |
6–4, 6–2 |
2016 | Daniel Nestor Édouard Roger-Vasselin |
Łukasz Kubot Alexander Peya |
7–6(7–3), 7–6(7–4) |
2017 | Henri Kontinen John Peers |
Łukasz Kubot Marcelo Melo |
7–6(7–5), 6–4 |
2018 | Jamie Murray Bruno Soares |
Mike Bryan Édouard Roger-Vasselin |
3–6, 6–3, [10–4] |
2019 | Raven Klaasen Michael Venus |
Jean-Julien Rojer Horia Tecău |
3–6, 6–3, [10–2] |
Damsingel
År | Mästare | Finalist | Resultat |
---|---|---|---|
2011 | Nadia Petrova | Shahar Pe'er | 7–5, 6–2 |
2012 | Magdaléna Rybáriková | Anastasia Pavlyuchenkova | 6–1, 6–1 |
2013 | Magdaléna Rybáriková | Andrea Petkovic | 6–4, 7–6(7–2) |
2014 | Svetlana Kuznetsova | Kurumi Nara | 6–3, 4–6, 6–4 |
2015 | Sloane Stephens | Anastasia Pavlyuchenkova | 6–1, 6–2 |
2016 | Yanina Wickmayer | Lauren Davis | 6–4, 6–2 |
2017 | Ekaterina Makarova | Julia Görges | 3–6, 7–6(7–2), 6–0 |
2018 | Svetlana Kuznetsova | Donna Vekić | 4–6, 7–6(9–7), 6–2 |
2019 | Jessica Pegula | Camila Giorgi | 6–2, 6–2 |
Damdubbel
År | Mästare | Finalister | Resultat |
---|---|---|---|
2011 | Sania Mirza Yaroslava Shvedova |
Olga Govortsova Alla Kudryavtseva |
6–3, 6–3 |
2012 | Shuko Aoyama Chang Kai-chen |
Irina Falconi Chanelle Scheepers |
7–5, 6–2 |
2013 | Shuko Aoyama Vera Dushevina |
Eugenie Bouchard Taylor Townsend |
6–3, 6–3 |
2014 | Shuko Aoyama Gabriela Dabrowski |
Hiroko Kuwata Kurumi Nara |
6–1, 6–2 |
2015 | Belinda Bencic Kristina Mladenovic |
Lara Arruabarrena Andreja Klepač |
7–5, 7–6(9–7) |
2016 | Monica Niculescu Yanina Wickmayer |
Shuko Aoyama Risa Ozaki |
6–4, 6–3 |
2017 | Shuko Aoyama Renata Voráčová |
Eugenie Bouchard Sloane Stephens |
6–3, 6–2 |
2018 | Han Xinyun Darija Jurak |
Alexa Guarachi Erin Routliffe |
6–3, 6–2 |
2019 | Caty McNally Coco Gauff |
Maria Sanchez Fanny Stollar |
6–2, 6–2 |
Källor
- Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från engelskspråkiga Wikipedia, tidigare version.
Externa länkar
|
|