Världsmästerskapen i friidrott 2019
Världsmästerskapen i friidrott 2019 | |
Arenan sedd under en fotbollsmatch 2010 | |
Datum | 27 september–6 oktober 2019 |
---|---|
Grenar | 49 grenar i 1 sport |
Arrangör | IAAF |
Deltagare | |
Nationer | 210 |
Aktiva | 1 974 |
Män | 1 057 |
Kvinnor | 917 |
Värdskap | |
Land | Qatar |
Plats | Doha |
Arena | Khalifa International Stadium |
Världsmästerskapen i friidrott 2019 arrangerades i Doha i Qatar mellan 27 september och 6 oktober 2019. De avgjordes på Khalifa International Stadium, som också används för Qatars fotbollslandslag och Fotbolls-VM 2022. Detta var den 17:e upplagan av tävlingarna.
Nytt för dessa tävlingar var grenen 4 × 400 meter mixed stafett.
Kandidater
Följande städer sökte:[1]
Valet av arrangörsstad gjordes av IAAF i november 2014 under en konferens i Monaco.
Program
Q | Kval | H | Försöksheat | ½ | Semifinal | F | Final |
|
|
Resultat och medaljfördelning
Män
Gång- och löpgrenar
Förkortningar | |
---|---|
AR | Kontinentalrekord |
MR | Mästerskapsrekord |
NR | Nationsrekord |
PB | Personligt rekord |
SB | Säsongens personbästa |
VB | Världsårsbästa |
VR | Världsrekord |
* | Deltog endast i försök men mottog medalj. |
Gren | Guld | Silver | Brons |
---|---|---|---|
100 m detaljer |
Christian Coleman (USA) | Justin Gatlin (USA) | Andre De Grasse (CAN) |
9,76 s VB | 9,89 s | 9,90 s PB | |
200 m detaljer |
Noah Lyles (USA) | Andre De Grasse (CAN) | Alex Quiñónez (ECU) |
19,83 s | 19,95 s | 19,98 s | |
400 m detaljer |
Steven Gardiner (BAH) | Anthony Zambrano (COL) | Fred Kerley (USA) |
43,48 s NR | 44,15 s AR | 44,17 s | |
800 m detaljer |
Donavan Brazier (USA) | Amel Tuka (BIH) | Ferguson Cheruiyot Rotich (KEN) |
1.42,34 MR | 1.43,47 SB | 1.43,82 | |
1 500 m detaljer |
Timothy Cheruiyot (KEN) | Taoufik Makhloufi (ALG) | Marcin Lewandowski (POL) |
3.29,26 | 3.31,38 SB | 3.31,46 NR | |
5 000 m detaljer |
Muktar Edris (ETH) | Selemon Barega (ETH) | Mohammed Ahmed (CAN) |
12.58,85 SB | 12.59,70 | 13.01,11 | |
10 000 m detaljer |
Joshua Cheptegei (UGA) | Yomif Kejelcha (ETH) | Rhonex Kipruto (KEN) |
26.48,36 VB | 26.49,34 PB | 26.50,32 | |
Maraton | Lelisa Desisa (ETH) | Mosinet Geremew (ETH) | Amos Kipruto (KEN) |
2:10.40 h SB | 2:10.44 h | 2:10.51 h | |
110 m häck detaljer |
Grant Holloway (USA) | Sergej Sjubenkov (ANA) | Pascal Martinot-Lagarde (FRA) Orlando Ortega (ESP) |
13,10 s | 13,15 s | 13,18 s respektive 13,30 s[2] | |
400 m häck | Karsten Warholm (NOR) | Rai Benjamin (USA) | Abderrahman Samba (QAT) |
47,42 s | 47,66 s | 48,03 s | |
3 000 m hinder | Conseslus Kipruto (KEN) | Lamecha Girma (ETH) | Soufiane El Bakkali (MAR) |
8.01,35 VB | 8.01,36 NR | 8.03,76 | |
4 × 100 m | USA (USA) Christian Coleman Justin Gatlin Michael Rodgers Noah Lyles Cravon Gillespie* |
Storbritannien (GBR) Adam Gemili Zharnel Hughes Richard Kilty Nethaneel Mitchell-Blake |
Japan (JPN) Shuhei Tada Kirara Shiraishi Yoshihide Kiryu Abdul Hakim Sani Brown Yuki Koike* |
37,10 s VB | 37,36 s AR | 37,43 s AR | |
4 × 400 m | USA (USA) Fred Kerley Michael Cherry Wilbert London Rai Benjamin Tyrell Richard* Vernon Norwood* Nathan Strother* |
Jamaica (JAM) Akeem Bloomfield Nathon Allen Terry Ricardo ThomasDemish Gaye Javon Francis* |
Belgien (BEL) Jonathan Sacoor Robin Vanderbemden Dylan Borlée Kevin Borlée Julien Watrin* |
2.56,69 min VB | 2.57,90 min SB | 2.58,78 min SB | |
20 km gång | Toshikazu Yamanishi (JPN) | Vasilij Mizinov (ANA) | Perseus Karlström (SWE) |
1:26.34 | 1:26.49 | 1:27.00 | |
50 km gång detaljer |
Yusuke Suzuki (JPN) | João Vieira (POR) | Evan Dunfee (CAN) |
4:04.20 | 4:04.59 | 4:05.02 |
Teknikgrenar
Gren | Guld | Silver | Brons |
---|---|---|---|
Hoppgrenar | |||
Längdhopp | Tajay Gayle (JAM) | Jeff Henderson (USA) | Juan Miguel Echevarría (CUB) |
8,69 m VB | 8,39 m SB | 8,34 m | |
Tresteg | Christian Taylor (USA) | Will Claye (USA) | Hugues Fabrice Zango (BUR) |
17,92 m SB | 17,74 m | 17,66 m AR | |
Höjdhopp | Mutaz Essa Barshim (QAT) | Michail Akimenko (ANA) | Ilja Ivanjuk (ANA) |
2,37 m VB | 2,35 m PB | 2,35 m PB | |
Stavhopp | Sam Kendricks (USA) | Armand Duplantis (SWE) | Piotr Lisek (POL) |
5,97 m | 5,97 m | 5,87 m | |
Kastgrenar | |||
Kulstötning | Joe Kovacs (USA) | Ryan Crouser (USA) | Tomas Walsh (NZL) |
22,91 m MR | 22,90 m (22,71 m) PB | 22,90 m (22,56 m) AR | |
Diskus | Daniel Ståhl (SWE) | Fedrick Dacres (JAM) | Lukas Weißhaidinger (AUT) |
67,59 m | 66,94 m | 66,82 m | |
Slägga | Paweł Fajdek (POL) | Quentin Bigot (FRA) | Bence Halász (HUN) |
80,50 m | 78,19 m SB | 78,18 m | |
Spjut | Anderson Peters (GRN) | Magnus Kirt (EST) | Johannes Vetter (GER) |
89,89 m | 86,21 m | 85,37 m | |
Mångkamp | |||
Tiokamp | Niklas Kaul (GER) | Maicel Uibo (EST) | Damian Warner (CAN) |
8 691 p PB | 8 604 p PB | 8 529 p |
Kvinnor
Gång- och löpgrenar
Förkortningar | |
---|---|
AR | Kontinentalrekord |
MR | Mästerskapsrekord |
NR | Nationsrekord |
PB | Personligt rekord |
SB | Säsongens personbästa |
VB | Världsårsbästa |
VR | Världsrekord |
* | Deltog endast i försök men mottog medalj. |
Gren | Guld | Silver | Brons |
---|---|---|---|
100 m | Shelly-Ann Fraser-Pryce (JAM) | Dina Asher-Smith (GBR) | Marie-Josée Ta Lou (CIV) |
10,71 s VB | 10,83 s NR | 10,90 s | |
200 m | Dina Asher-Smith (GBR) | Brittany Brown (USA) | Mujinga Kambundji (SUI) |
21,88 NR | 22,22 PB | 22,51 | |
400 m | Salwa Eid Naser (BHR) | Shaunae Miller-Uibo (BAH) | Shericka Jackson (JAM) |
48,14 AR VB | 48,37 AR | 49,47 PB | |
800 m | Halimah Nakaayi (UGA) | Raevyn Rogers (USA) | Ajee Wilson (USA) |
1.58,04 NR | 1.58,18 SB | 1.58,84 | |
1 500 m | Sifan Hassan (NED) | Faith Kipyegon (KEN) | Gudaf Tsegay (ETH) |
3.51,95 MR | 3.54,22 NR | 3.54,38 PB | |
5 000 m | Hellen Obiri (KEN) | Margaret Chelimo Kipkemboi (KEN) | Konstanze Klosterhalfen (GER) |
14.26,72 MR | 14.27,49 PB | 14.28,43 | |
10 000 m | Sifan Hassan (NED) | Letesenbet Gidey (ETH) | Agnes Tirop (KEN) |
30.17,62 VB | 30.21,23 PB | 30.25,20 PB | |
Maraton | Ruth Chepngetich (KEN) | Rose Chelimo (BHR) | Helalia Johannes (NAM) |
2:32.43 | 2:33.46 | 2:34.15 | |
100 m häck | Nia Ali (USA) | Kendra Harrison (USA) | Danielle Williams (JAM) |
12,34 s PB | 12,46 | 12,47 | |
400 m häck | Dalilah Muhammad (USA) | Sydney McLaughlin (USA) | Rushell Clayton (JAM) |
52,16 s VR | 52,23 s | 53,74 s PB | |
3 000 m hinder | Beatrice Chepkoech (KEN) | Emma Coburn (USA) | Gesa Felicitas Krause (GER) |
8.57,84 MR | 9.02,35 PB | 9.03,30 NR | |
4 × 100 m | Jamaica (JAM) Natalliah Whyte Shelly-Ann Fraser-Pryce Jonielle Smith Shericka Jackson |
Storbritannien (GBR) Asha Philip Dina Asher-Smith Ashleigh Nelson Daryll Neita |
USA (USA) Dezerea Bryant Teahna Daniels Morolake Akinosun Kiara Parker |
41,44 s VR | 41,85 s SB | 42,10 s SB | |
4 × 400 m | USA (USA) Phyllis Francis Sydney McLaughlin Dalilah Muhammad Wadeline Jonathas Jessica Beard* Allyson Felix* Kendall Ellis* Courtney Okolo* |
Polen (POL) Iga Baumgart-Witan Patrycja Wyciszkiewicz Małgorzata Hołub-Kowalik Justyna Święty-Ersetic Anna Kiełbasińska* |
Jamaica (JAM) Anastasia Le-Roy Tiffany James Stephenie Ann McPherson Shericka Jackson Roneisha McGregor* |
3.18,92 min VB | 3.21,89 min NR | 3.22,37 min SB | |
20 km gång | Hong Liu (CHN) | Shenjie Qieyang (CHN) | Liujing Yang (CHN) |
1:32.53 | 1:33.10 | 1:33.17 | |
50 km gång | Rui Liang (CHN) | Maocuo Li (CHN) | Eleonora Giorgi (ITA) |
4:23.26 | 4:26.40 | 4:29.13 |
Teknikgrenar
Gren | Guld | Silver | Brons |
---|---|---|---|
Hoppgrenar | |||
Längdhopp | Malaika Mihambo (GER) | Maryna Bech-Romantjuk (UKR) | Ese Brume (NGR) |
7,30 m VB | 6,92 m SB | 6,91 m | |
Tresteg | Yulimar Rojas (VEN) | Shanieka Ricketts (JAM) | Caterine Ibargüen (COL) |
15,37 m | 14,92 m | 14,73 m | |
Höjdhopp | Marija Lasitskene (ANA) | Jaroslava Mahutjich (UKR) | Vashti Cunningham (USA) |
2,04 m | 2,04 m VR U20 | 2,00 m PB | |
Stavhopp | Anzjelika Sidorova (ANA) | Sandi Morris (USA) | Ekaterini Stefanidi (GRE) |
4,95 m VB | 4,90 m SB | 4,85 m SB | |
Kastgrenar | |||
Kulstötning | Gong Lijiao (CHN) | Danniel Thomas-Dodd (JAM) | Christina Schwanitz (GER) |
19,55 m | 19,47 m | 19,17 m | |
Diskus | Yaime Pérez (CUB) | Denia Caballero (CUB) | Sandra Perković (CRO) |
69,17 m | 68,44 m | 66,72 m | |
Slägga | DeAnna Price (USA) | Joanna Fiodorow (POL) | Wang Zheng (CHN) |
77,54 m | 76,35 m PB | 74,76 m | |
Spjut | Kelsey-Lee Barber (AUS) | Shiying Liu (CHN) SB | Huihui Lü (CHN) |
66,65 m | 65,88 m | 65,49 m | |
Mångkamp | |||
Sjukamp | Katarina Johnson-Thompson (GBR) | Nafissatou Thiam (BEL) | Verena Preiner (AUT) |
6 981 p VB NR | 6 677 p | 6 560 p |
Mixed
Stafetter
Gren | Guld | Silver | Brons |
---|---|---|---|
4 × 400 m | USA (USA) Wilbert London Allyson Felix Courtney Okolo Michael Cherry |
Jamaica (JAM) Nathon Allen Roneisha McGregor Tiffany James Javon Francis |
Bahrain (BRN) Musa Isah Aminat Jamal Salwa Eid Naser Abbas Abubakar Abbas |
3.09,34 VR | 3.11,78 NR | 3.11,82 AR |
Medaljtabell
Pl. | Nation | Guld | Silver | Brons | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | USA | 14 | 11 | 4 | 29 |
2 | Kenya | 5 | 2 | 4 | 11 |
3 | Jamaica | 3 | 5 | 4 | 12 |
4 | Kina | 3 | 3 | 3 | 9 |
5 | Etiopien | 2 | 5 | 1 | 8 |
– | Authorised Neutral Athletes* | 2 | 3 | 1 | 6 |
6 | Storbritannien | 2 | 3 | 0 | 5 |
7 | Tyskland | 2 | 0 | 4 | 6 |
8 | Japan | 2 | 0 | 1 | 3 |
9 | Nederländerna | 2 | 0 | 0 | 2 |
9 | Uganda | 2 | 0 | 0 | 2 |
11 | Polen | 1 | 2 | 3 | 6 |
12 | Bahrain | 1 | 1 | 1 | 3 |
12 | Kuba | 1 | 1 | 1 | 3 |
12 | Sverige | 1 | 1 | 1 | 3 |
15 | Bahamas | 1 | 1 | 0 | 2 |
16 | Qatar | 1 | 0 | 1 | 2 |
17 | Australien | 1 | 0 | 0 | 1 |
17 | Grenada | 1 | 0 | 0 | 1 |
17 | Norge | 1 | 0 | 0 | 1 |
17 | Venezuela | 1 | 0 | 0 | 1 |
21 | Estland | 0 | 2 | 0 | 2 |
21 | Ukraina | 0 | 2 | 0 | 2 |
23 | Kanada | 0 | 1 | 4 | 5 |
24 | Belgien | 0 | 1 | 1 | 2 |
24 | Colombia | 0 | 1 | 1 | 2 |
24 | Frankrike | 0 | 1 | 1 | 2 |
27 | Algeriet | 0 | 1 | 0 | 1 |
27 | Bosnien och Hercegovina | 0 | 1 | 0 | 1 |
27 | Portugal | 0 | 1 | 0 | 1 |
30 | Österrike | 0 | 0 | 2 | 2 |
31 | Burkina Faso | 0 | 0 | 1 | 1 |
31 | Ecuador | 0 | 0 | 1 | 1 |
31 | Elfenbenskusten | 0 | 0 | 1 | 1 |
31 | Grekland | 0 | 0 | 1 | 1 |
31 | Italien | 0 | 0 | 1 | 1 |
31 | Kroatien | 0 | 0 | 1 | 1 |
31 | Marocko | 0 | 0 | 1 | 1 |
31 | Namibia | 0 | 0 | 1 | 1 |
31 | Nigeria | 0 | 0 | 1 | 1 |
31 | Nya Zeeland | 0 | 0 | 1 | 1 |
31 | Schweiz | 0 | 0 | 1 | 1 |
31 | Spanien | 0 | 0 | 1 | 1 |
31 | Ungern | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 49 | 49 | 51 | 149 |
- ANA inräknas inte i IAAF:s officiella medaljstatistik.
Källor
- ^ ”VM 2019: Barcelona, Doha eller Eugene”. Arkiverad från originalet den 29 november 2014. https://web.archive.org/web/20141129043053/http://www.friidrott.se/nyheter.aspx?id=16462. Läst 22 april 2014.
- ^ ”Spain's Ortega gets bronze after IAAF agree he was impeded”. reuters.com. 3 oktober 2019. https://www.reuters.com/article/us-athletics-worlortega/spains-ortega-gets-bronze-after-iaaf-agree-he-was-impeded-idUSKBN1WI27X. Läst 4 oktober 2019.
Externa länkar
- Internationella friidrottsförbundet
- VM 2019: Asien, Amerika eller Europa? (Artikel av Svenska friidrottsförbundet; oktober 2014)
|
|