2019 Dünya Atletizm Şampiyonası
2019 Dünya Atletizm Şampiyonası | |||
---|---|---|---|
Ev sahibi şehir | Doha, Katar | ||
Katılan ülke sayısı | 206 | ||
Katılan sporcu sayısı | 1172 | ||
Spor dalı sayısı | 49 (24 erkekler, 24 kadınlar, 1 karma) | ||
Açılış seremonisi | 27 Eylül 2019 | ||
Kapanış seremonisi | 6 Ekim 2019 | ||
Resmi açılışı yapan | Temim bin Hamed es-Sani | ||
Ana stadyum | Uluslararası Halife Stadyumu | ||
2019 Dünya Atletizm Şampiyonası'ndaki müsabakalar | ||||
---|---|---|---|---|
Koşu etkinlikleri | ||||
100 m | erkekler | kadınlar | ||
200 m | erkekler | kadınlar | ||
400 m | erkekler | kadınlar | ||
800 m | erkekler | kadınlar | ||
1500 m | erkekler | kadınlar | ||
5000 m | erkekler | kadınlar | ||
10.000 m | erkekler | kadınlar | ||
100 m engelli | kadınlar | |||
110 m engelli | erkekler | |||
400 m engelli | erkekler | kadınlar | ||
3000 m su engelli | erkekler | kadınlar | ||
4 × 100 m bayrak | erkekler | kadınlar | ||
4 × 400 m bayrak | erkekler | karışık | kadınlar | |
Yol etkinlikleri | ||||
Maraton | erkekler | kadınlar | ||
20 km yürüyüş | erkekler | kadınlar | ||
50 km yürüyüş | erkekler | kadınlar | ||
Saha etkinlikleri | ||||
Yüksek atlama | erkekler | kadınlar | ||
Sırıkla atlama | erkekler | kadınlar | ||
Uzun atlama | erkekler | kadınlar | ||
Üç adım atlama | erkekler | kadınlar | ||
Gülle atma | erkekler | kadınlar | ||
Disk atma | erkekler | kadınlar | ||
Çekiç atma | erkekler | kadınlar | ||
Cirit atma | erkekler | kadınlar | ||
Kombine etkinlikler | ||||
Heptatlon | kadınlar | |||
Dekatlon | erkekler | |||
2019 Dünya Atletizm Şampiyonası 28 Eylül, 6 Ekim 2019 tarihleri arasında Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenecek olan Dünya Atletizm Şampiyonlarının 17. organizasyonu.
Adaylık Süreci
Barselona, Eugene ve Doha müsabakayı düzenlemek için aday oldu. IAAF Değerlendirme Kurulu söz konusu aday şehirleri ziyaret etti. 18 Kasım 2014 tarihinde şampiyonanın Doha'da düzenleneceği ilan edildi.[1]
Madalya tablosu
Sıra | Ülke | Altın | Gümüş | Bronz | Toplam |
---|---|---|---|---|---|
1 | ABD | 14 | 11 | 4 | 29 |
2 | Kenya | 5 | 2 | 4 | 11 |
3 | Jamaika | 3 | 5 | 4 | 12 |
4 | Çin | 3 | 3 | 3 | 9 |
5 | Etiyopya | 2 | 5 | 1 | 8 |
– | İzin Verilmiş Tarafsız Sporcular[1] | 2 | 3 | 1 | 6 |
6 | Büyük Britanya | 2 | 3 | 0 | 5 |
7 | Almanya | 2 | 0 | 4 | 6 |
8 | Japonya | 2 | 0 | 1 | 3 |
9 | Uganda | 2 | 0 | 0 | 2 |
Hollanda | 2 | 0 | 0 | 2 | |
11 | Polonya | 1 | 2 | 3 | 6 |
12 | Bahreyn | 1 | 1 | 1 | 3 |
Küba | 1 | 1 | 1 | 3 | |
İsveç | 1 | 1 | 1 | 3 | |
15 | Bahamalar | 1 | 1 | 0 | 2 |
16 | Katar* | 1 | 0 | 1 | 2 |
17 | Venezuela | 1 | 0 | 0 | 1 |
Avustralya | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Norveç | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Grenada | 1 | 0 | 0 | 1 | |
21 | Ukrayna | 0 | 2 | 0 | 2 |
Estonya | 0 | 2 | 0 | 2 | |
23 | Kanada | 0 | 1 | 4 | 5 |
24 | Fransa | 0 | 1 | 1 | 2 |
Kolombiya | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Belçika | 0 | 1 | 1 | 2 | |
27 | Portekiz | 0 | 1 | 0 | 1 |
Cezayir | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Bosna-Hersek | 0 | 1 | 0 | 1 | |
30 | Avusturya | 0 | 0 | 2 | 2 |
31 | İtalya | 0 | 0 | 1 | 1 |
Namibya | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Burkina Faso | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Ekvador | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Yunanistan | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Nijerya | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Yeni Zelanda | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Fildişi Sahili | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Macaristan | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Fas | 0 | 0 | 1 | 1 | |
İspanya | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Hırvatistan | 0 | 0 | 1 | 1 | |
İsviçre | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Toplam (43 Ülke) | 49 | 49 | 51 | 149 |
Madalya özeti
Erkekler
Pist yarışmaları
Disiplin | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 metre ayrıntılar |
Christian Coleman Amerika Birleşik Devletleri |
9.76 YD | Justin Gatlin Amerika Birleşik Devletleri |
9.89 | Andre De Grasse Kanada |
9.90 PD |
200 metre ayrıntılar |
Noah Lyles Amerika Birleşik Devletleri |
19.83 | Andre De Grasse Kanada |
19.95 | Álex Quiñónez Ekvador |
19.98 |
400 metre ayrıntılar |
Steven Gardiner Bahamalar |
43.48 UR | Anthony Zambrano Kolombiya |
44.15 KR | Fred Kerley Amerika Birleşik Devletleri |
44.17 |
800 metre ayrıntılar |
Donavan Brazier Amerika Birleşik Devletleri |
1.42.34 ŞR, KR | Amel Tuka Bosna-Hersek |
1.43.47 SD | Ferguson Cheruiyot Rotich Kenya |
1.43.82 |
1500 metre ayrıntılar |
Timothy Cheruiyot Kenya |
3.29.26 | Taoufik Makhloufi Cezayir |
3.31.38 SD | Marcin Lewandowski Polonya |
3.31.46 UR |
5000 metre ayrıntılar |
Muktar Edris Etiyopya |
12.58.85 SD | Selemon Barega Etiyopya |
12.59.70 | Mohamed Ahmed Kanada |
13.01.11 |
10.000 metre ayrıntılar |
Joshua Cheptegei Uganda |
26.48.36 YD | Yomif Kejelcha Etiyopya |
26.49.34 PD | Rhonex Kipruto Kenya |
26.50.32 |
Maraton ayrıntılar |
Lelisa Desisa Etiyopya |
2.10:40 SD | Mosinet Geremew Etiyopya |
2.10:44 | Amos Kipruto Kenya |
2.10:51 |
110 metre engelli ayrıntılar |
Grant Holloway Amerika Birleşik Devletleri |
13.10 | Sergey Shubenkov Yetkili Nötr Atlet |
13.15 | Pascal Martinot-Lagarde Fransa Orlando Ortega İspanya |
13.18 13.30[2] |
400 metre engelli ayrıntılar |
Karsten Warholm Norveç |
47.42 | Rai Benjamin Amerika Birleşik Devletleri |
47.66 | Abderrahman Samba Katar |
48.03 |
3000 metre hendekli ayrıntılar |
Conseslus Kipruto Kenya |
8.01.35 YD | Lamecha Girma Etiyopya |
8.01.36 UR | Soufiane El Bakkali Fas |
8.03.76 SD |
20 kilometre yürüyüş ayrıntılar |
Toshikazu Yamanishi Japonya |
1.26.34 | Vasiliy Mizinov Yetkili Nötr Atlet |
1.26.49 | Perseus Karlström İsveç |
1.27.00 |
50 kilometre yürüyüş ayrıntılar |
Yusuke Suzuki Japonya |
4.04.20 | João Vieira Portekiz |
4.04.59 | Evan Dunfee Kanada |
4.05.02 |
4 × 100 metre bayrak ayrıntılar |
Amerika Birleşik Devletleri Christian Coleman Justin Gatlin Mike Rodgers Noah Lyles Cravon Gillespie* |
37.10 YD | Büyük Britanya Adam Gemili Zharnel Hughes Richard Kilty Nethaneel Mitchell-Blake |
37.36 KR | Japonya Shuhei Tada Kirara Shiraishi Yoshihide Kiryū Abdul Hakim Sani Brown Yuki Koike* |
37.43 KR |
4 × 400 metre bayrak ayrıntılar |
Amerika Birleşik Devletleri Fred Kerley Michael Cherry Wilbert London Rai Benjamin Tyrell Richard* Vernon Norwood* Nathan Strother* |
2.56.69 YD | Jamaika Akeem Bloomfield Nathon Allen Terry Thomas Demish Gaye Javon Francis* |
2.57.90 SD | Belçika Jonathan Sacoor Robin Vanderbemden Dylan Borlée Kevin Borlée Julien Watrin* |
2.58.78 SD |
Saha yarışmaları
Disiplin | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Yüksek atlama ayrıntılar |
Mutaz Essa Barshim Katar |
2.37 m YD | Mikhail Akimenko Yetkili Nötr Atlet |
2.35 m PD | Ilya Ivanyuk Yetkili Nötr Atlet |
2.35 m PD |
Sırıkla atlama ayrıntılar |
Sam Kendricks Amerika Birleşik Devletleri |
5.97 m | Armand Duplantis İsveç |
5.97 m | Piotr Lisek Polonya |
5.87 m |
Uzun atlama ayrıntılar |
Tajay Gayle Jamaika |
8.69 YD, UR | Jeff Henderson Amerika Birleşik Devletleri |
8.39 SD | Juan Miguel Echevarría Küba |
8.34 |
Üç adım atlama ayrıntılar |
Christian Taylor Amerika Birleşik Devletleri |
17.92 SD | Will Claye Amerika Birleşik Devletleri |
17.74 | Hugues Fabrice Zango Burkina Faso |
17.66 KR |
Gülle atma ayrıntılar |
Joe Kovacs Amerika Birleşik Devletleri |
22.91 m ŞR | Ryan Crouser Amerika Birleşik Devletleri |
22.90 m PD | Thomas Walsh Yeni Zelanda |
22.90 m KR |
Disk atma ayrıntılar |
Daniel Ståhl İsveç |
67.59 m | Fedrick Dacres Jamaika |
66.94 m | Lukas Weißhaidinger Avusturya |
66.82 m |
Cirit atma ayrıntılar |
Anderson Peters Grenada |
86.89 m | Magnus Kirt Estonya |
86.21 m | Johannes Vetter Almanya |
85.37 m |
Çekiç atma ayrıntılar |
Paweł Fajdek Polonya |
80.50 | Quentin Bigot Fransa |
78.19 SD | Bence Halász Macaristan Wojciech Nowicki Polonya[3] |
78.18 77.69 |
Dekatlon ayrıntılar |
Niklas Kaul Almanya |
8691 PD | Maicel Uibo Estonya |
8604 PD | Damian Warner Kanada |
8529 |
Kadınlar
Pist yarışmaları
Disiplin | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 metre ayrıntılar |
Shelly-Ann Fraser-Pryce Jamaika |
10.71 YD | Dina Asher-Smith Büyük Britanya |
10.83 | Marie-Josée Ta Lou Fildişi Sahili |
10.90 |
200 metre ayrıntılar |
Dina Asher-Smith Büyük Britanya |
21.88 UR | Brittany Brown Amerika Birleşik Devletleri |
22.22 PD | Mujinga Kambundji İsviçre |
22.51 |
400 metre ayrıntılar |
Salwa Eid Naser Bahreyn |
48.14 KR, YD | Shaunae Miller-Uibo Bahamalar |
48.37 KR | Shericka Jackson Jamaika |
49.47 PD |
800 metre ayrıntılar |
Halimah Nakaayi Uganda |
1.58.04 UR | Raevyn Rogers Amerika Birleşik Devletleri |
1.58.18 SD | Ajeé Wilson Amerika Birleşik Devletleri |
1.58.84 |
1500 metre ayrıntılar |
Sifan Hassan Hollanda |
3.51.95 ŞR, KR | Faith Kipyegon Kenya |
3.54.22 UR | Gudaf Tsegay Etiyopya |
3.54.38 PD |
5000 metre ayrıntılar |
Hellen Obiri Kenya |
14.26.72 ŞR | Margaret Chelimo Kipkemboi Kenya |
14.27.49 PD | Konstanze Klosterhalfen Almanya |
14.28.43 |
10.000 metre ayrıntılar |
Sifan Hassan Hollanda |
30.17.62 YD | Letesenbet Gidey Etiyopya |
30.21.23 | Agnes Jebet Tirop Kenya |
30.25.20 |
Maraton ayrıntılar |
Ruth Chepngetich Kenya |
2.32.43 | Rose Chelimo Bahreyn |
2.33.46 | Helalia Johannes Namibya |
2.34.15 |
100 metre engelli ayrıntılar |
Nia Ali Amerika Birleşik Devletleri |
12.34 PD | Kendra Harrison Amerika Birleşik Devletleri |
12.46 | Danielle Williams Jamaika |
12.47 |
400 metre engelli ayrıntılar |
Dalilah Muhammad Amerika Birleşik Devletleri |
52.16 DR | Sydney McLaughlin Amerika Birleşik Devletleri |
52.23 PD | Rushell Clayton Jamaika |
53.74 PD |
3000 metre hendekli ayrıntılar |
Beatrice Chepkoech Kenya |
8.57.84 ŞR | Emma Coburn Amerika Birleşik Devletleri |
9.02.35 PD | Gesa Felicitas Krause Almanya |
9.03.30 UR |
20 kilometre yürüyüş ayrıntılar |
Liu Hong Çin |
1.32.53 | Qieyang Shenjie Çin |
1.33.10 | Yang Liujing Çin |
1.33.17 |
50 kilometre yürüyüş ayrıntılar |
Liang Rui Çin |
4.23.26 | Li Maocuo Çin |
4.26.40 | Eleonora Giorgi İtalya |
4.29.13 |
4 × 100 metre bayrak ayrıntılar |
Jamaika Natalliah Whyte Shelly-Ann Fraser-Pryce Jonielle Smith Shericka Jackson Natasha Morrison* |
41.44 YD | Büyük Britanya Asha Philip Dina Asher-Smith Ashleigh Nelson Daryll Neita Imani-Lara Lansiquot* |
41.85 SD | Amerika Birleşik Devletleri Dezerea Bryant Teahna Daniels Morolake Akinosun Kiara Parker |
42.10 SD |
4 × 400 metre bayrak ayrıntılar |
Amerika Birleşik Devletleri Phyllis Francis Sydney McLaughlin Dalilah Muhammad Wadeline Jonathas Jessica Beard* Allyson Felix* Kendall Ellis* Courtney Okolo* |
3.18.92 YD | Polonya Iga Baumgart-Witan Patrycja Wyciszkiewicz Małgorzata Hołub-Kowalik Justyna Święty-Ersetic Anna Kiełbasińska* |
3.21.89 UR | Jamaika Anastasia Le-Roy Tiffany James Stephenie Ann McPherson Shericka Jackson Roneisha McGregor* |
3.22.37 SD |
Saha yarışmaları
Disiplin | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Yüksek atlama ayrıntılar |
Mariya Lasitskene Yetkili Nötr Atlet |
2.04 m | Yaroslava Mahuchikh Ukrayna |
2.04 m WU20R | Vashti Cunningham Amerika Birleşik Devletleri |
2.00 m PD |
Sırıkla atlama ayrıntılar |
Anzhelika Sidorova Yetkili Nötr Atlet |
4.95 | Sandi Morris Amerika Birleşik Devletleri |
4.90 | Katerina Stefanidi Yunanistan |
4.85 |
Uzun atlama ayrıntılar |
Malaika Mihambo Almanya |
7.30 m YD, PD | Maryna Bekh-Romanchuk Ukrayna |
6.92 m SD | Ese Brume Nijerya |
6.91 m |
Üç adım atlama ayrıntılar |
Yulimar Rojas Venezuela |
15.37 m | Shanieka Ricketts Jamaika |
14.92 m | Caterine Ibargüen Kolombiya |
14.73 m |
Gülle atma ayrıntılar |
Gong Lijiao Çin |
19.55 m | Danniel Thomas-Dodd Jamaika |
19.47 m | Christina Schwanitz Almanya |
19.17 m |
Disk atma ayrıntılar |
Yaime Pérez Küba |
69.17 m | Denia Caballero Küba |
68.44 m | Sandra Perković Hırvatistan |
66.72 m |
Çekiç atma ayrıntılar |
DeAnna Price Amerika Birleşik Devletleri |
77.54 | Joanna Fiodorow Polonya |
76.35 PD | Wang Zheng Çin |
74.76 |
Cirit atma ayrıntılar |
Kelsey-Lee Barber Avustralya |
66.56 m | Liu Shiying Çin |
65.88 m SD | Lü Huihui Çin |
65.49 m |
Heptatlon ayrıntılar |
Katarina Johnson-Thompson Büyük Britanya |
6981 YD, UR | Nafissatou Thiam Belçika |
6677 | Verena Preiner Avusturya |
6560 |
Karışık
Disiplin | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
4 × 400 metre bayrak ayrıntılar |
Amerika Birleşik Devletleri Wil London Allyson Felix Courtney Okolo Michael Cherry Tyrell Richard Jessica Beard Jasmine Blocker Obi Igbokwe |
3.09.34 DR | Jamaika Nathon Allen Roneisha McGregor Tiffany James Javon Francis Janieve Russell |
3.11.78 UR | Bahreyn Musa Isah Aminat Jamal Salwa Eid Naser Abbas Abubakar Abbas |
3.11.82 KR |
Kaynakça
- ^ "Iaaf WC 2019 will be held in Doha, Qatar!", Queen Atletica, 8 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi, erişim tarihi: 6 Mayıs 2017
- ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ekim 2019.
- ^ "Arşivlenmiş kopya". 3 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ekim 2019.
Dış bağlantılar
- IAAF World Athletics Champs DOHA 2019 29 Aralık 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
- Doha 2019 Resmi internet sitesi 31 Ekim 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
- IAAF Dünya Şampiyonası at iaaf.com 11 Kasım 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.